Video putovanje kroz glazbenu povijest: Može li Baby Lasagna ponoviti uspjeh Emilije Kokić i grupe Riva?
Maja Blagdan je 1996. u Norveškoj predstavljala Hrvatsku na Pjesmi Eurovizije s pjesmom "Sveta ljubav" i postigla najbolji rezultat do tada. Tri godine kasnije, Doris Dragović s pjesmom "Marija Magdalena" ponovila je taj rezultat. Međutim, jedina hrvatska pjevačica koja je osvojila titulu pobjednice bila je Zadranka Emilija Kokić s grupom Riva, iako je to bilo predstavljajući Jugoslaviju na Eurosongu 1989. s pjesmom "Rock Me"
5 min
Istra24
Maja Blagdan je 1996. u Norveškoj predstavljala Hrvatsku na Pjesmi Eurovizije s pjesmom "Sveta ljubav" i postigla najbolji rezultat do tada. Tri godine kasnije, Doris Dragović s pjesmom "Marija Magdalena" ponovila je taj rezultat. Međutim, jedina hrvatska pjevačica koja je osvojila titulu pobjednice bila je Zadranka Emilija Kokić s grupom Riva, iako je to bilo predstavljajući Jugoslaviju na Eurosongu 1989. s pjesmom "Rock Me"
Hrvatska je već gotovo tri desetljeća prisutna na najvećem glazbenom natjecanju Europe - Pjesmi Eurovizije. Otkako je prvi put stupila na scenu 1993. godine, Hrvatska je imala nekoliko istaknutih izvođača, međutim nikada nije odnijela titulu pobjednika. Kroz povijest nastupa na Eurosongu vodi nas HRT.
Maja Blagdan je 1996. u Norveškoj predstavljala Hrvatsku na Pjesmi Eurovizije s pjesmom "Sveta ljubav" i postigla najbolji rezultat do tada. Tri godine kasnije, Doris Dragović s pjesmom "Marija Magdalena" ponovila je taj rezultat. Međutim, jedina hrvatska pjevačica koja je osvojila titulu pobjednice bila je Zadranka Emilija Kokić s grupom Riva, iako je to bilo predstavljajući Jugoslaviju na Eurosongu 1989. s pjesmom "Rock Me".
Hrvatska je 1992. godine održala svoj prvi nacionalni izbor za Pjesmu Eurovizije, a pobjednici su bili Magazin s pjesmom "Aleluja". Međutim, Hrvatska nije imala priliku nastupiti na Eurosongu te godine jer HRT nije na vrijeme postao članom EBU-a. Sljedeće godine, 1993., grupa Put predstavljala je Hrvatsku na Eurosongu s pjesmom "Don't Ever Cry". Iako je pjesma dobro kotirala na kladionicama prije natjecanja, na kraju je završila na 15. mjestu.
Godine 1994. pobijedio je Tony Cetinski koji sa svojom skladbom "Nek’ ti bude ljubav sva" osvaja tek 16 mjesto na Eurosongu. Prvi značajniji rezultat ostvaren je na trećem nastupu, kada su Magazin i Lidija 1995. osvojili šesto mjesto. Godinu dana kasnije, Maja Blagdan svojom izvedbom pjesme "Sveta ljubav" postigla je sjajno četvrto mjesto.
Kontroverzni nastup Hrvatske u Jeruzalemu
No, dva najupečatljivija nastupa Hrvatske dogodila su se 1998. i 1999. godine.
U Birminghamu 1998., Danijela Martinović je svojim nastupom, u kojem se na stageu "presvukla" iz crne u bijelu haljinu, ušla u povijest Eurosonga, osvojivši na kraju peto mjesto.
Na Eurosongu 1999. u Jeruzalemu, Doris Dragović s pjesmom "Marija Magdalena" ponovila je najbolji hrvatski rezultat ikada osvojivši četvrto mjesto. Unatoč izvrsnom nastupu, ostaje gorak okus jer se čini da je pobjeda izmakla iz ruku Hrvatske.
Norveška je delegacija pokrenula kontroverzu tvrdeći da je na matrici hrvatske pjesme snimljen muški zbor, no argumenti su pokazali da su muški glasovi korišteni kao instrument, a ne kao prateći vokali. Unatoč prijetnjama diskvalifikacije od strane EBU-a, Hrvatska je ipak nastupila, ali je naknadno kažnjena. Ksenija Urličić je smatrala da je glavni uzrok cijele situacije EBU-ova odluka da ne dopusti organizaciju "milenijskog Eurosonga 2000." Hrvatskoj.
Promjene na vrhu hrvatske delegacije
Unatoč plasmanima u TOP 10 2000. i 2001., sljedeće godine donijele su razočaranje.
Nakon što je Goran Karan 2000. predstavljao Hrvatsku sa "Kada zaspu anđeli" te osvojio 9. mjesto, čelo hrvatske delegacije preuzeo je Aleksandar Kostadinov, zamijenivši Kseniju Urličić.
2001. Hrvatska se odlučila za provjereni tim - bračni par Huljić i popularnu Vannu, no njihova pjesma "Strings of my heart" nije ispunila očekivanja, iako je ostvarila jedan od boljih rezultata u to doba - 10. mjesto.
Na Dori 2002. hrvatske gledatelje osvaja Vesna Pisarović s pjesmom Milane Vlaović "Sasvim sigurna". Nikada neće biti potpuno razjašnjeno što je to ponukalo hrvatsku delegaciju da sjajnu hrvatsku verziju u pop-rock aranžmanu pretvori u "Everything I Want" u slabom pop aranžmanu. Unatoč tome, Vesna je osvojila 11. mjesto u ne baš snažnoj konkurenciji.
Povratak Dore u Opatiju
Godine 2003. Dora se vraća u Opatiju. Mlada Riječanka Claudia Beni osvojila je simpatije svih hrvatskih regija svojom pjesmom "Više nisam tvoja", koja je bila hit na radijskim postajama diljem zemlje. Unatoč tome, završila je na razočaravajućem 15. mjestu na Eurosongu. Sljedeće godine, 2004., Ivan Mikulić osvaja Doru s pjesmom "You Are The Only One". Unatoč prolasku u finale, nije uspio osigurati direktan plasman u finale idućeg Eurosonga sukladno tadašnjim pravilima. Dora 2005. ostaje zapamćena kao jedna od najjačih ikad, a pobjedu odnosi Boris Novković s pjesmom "Vukovi umiru sami".
Godine razočaravajućih rezultata
Severina je svojom pjesmom "Moja štikla", koju su napisali Boris Novković i Goran Bregović, privukla veliku pažnju javnosti tijekom Eurosonga 2006. Pjesma je izazvala rasprave u političkim emisijama, a Severina je bila medijski izuzetno prisutna, održavajući brojne press konferencije i pojavljujući se u posebnoj HRT-ovoj emisiji "Severina u Ateni". Unatoč velikoj pažnji, pjesma je završila na 12. mjestu zajedno sa Sjevernom Makedonijom.
Godina 2007. označila je prekretnicu za Hrvatsku na Eurosongu, jer je prvi put nakon dugog niza Hrvatska zabilježila neuspjeh uvođenja u finale. Dado Topić i Dragonfly nisu uspjeli osigurati plasman, a od tada su rezultati Hrvatske na Eurosongu bili razočaravajući. Na Eurosongu u Beogradu 2008., Hrvatska je predstavljena pjesmom "Romanca" u izvedbi Kraljeva ulice, koja je zauzela 21. mjesto. Sljedeće godine, Igor Cukrov feat. Andrea izvode pjesmu "Lijepa Tena" i završavaju na 18. mjestu.
Međutim, 2010. grupa Feminnem nije uspjela proći u finale Eurosonga sa svojom pjesmom "Lako je sve", što je iznenadilo mnoge obožavatelje. Za Eurosong u Düsseldorfu 2011. Hrvatska je odabrala Dariju Kinzer. Pjesma "Celebrate" Borisa Đurđevića nije uspjela proći u polufinalu, a istu sudbinu 2012. imala je i Nina Badrić sa svojom pjesmom "Nebo". Klapa s mora, sastavljena posebno za Eurosong 2013., također nije ostvarila zapažen rezultat, zauzevši 13. mjesto u polufinalu.
Nakon dvogodišnje pauze - ulazak u finale, pa opet razočaranje
Nakon dvogodišnjeg izbivanja, Hrvatska se vratila na Eurosong 2016. s mladom talentiranom glazbenicom Ninom Kraljić, koja je pjesmom "Lighthouse" donijela Hrvatskoj finale, zauzevši 23. mjesto. Sljedeće godine, Jacques Houdek branio je boje Hrvatske na kijevskom Eurosongu s pjesmom "My Friend", plasiravši se u finale i završivši na 13. mjestu s osvojenih 128 bodova. Godine 2018., Franka nije uspjela proći u finale Eurosonga, završivši na 17. mjestu u polufinalu. Od 2019. hrvatski predstavnik ponovno se bira na Dori. Mladi Roko Blažević bio je odabran da predstavlja Hrvatsku u Tel Avivu, ali se nije uspio plasirati u finale.
Godine 2021. Albina je osvojila Doru s pjesmom "Tick – Tock, ali na Eurosongu nije uspjela proći u finale, završivši nesretno na 11. mjestu u polufinalu. Sličnu sudbinu dijeli i Mia Dimšić, pobjednica Dore 2022., koja se također nije uspjela plasirati u finale Eurosonga, zauzevši nesretno 11. mjesto u polufinalu.
Može li Hrvatska osvojiti Eurosong?
Let 3 je trijumfirao na Dori 2023., osiguravši Hrvatskoj prvu kvalifikaciju u finale Eurosonga od 2017. godine. Njihova pjesma "Mama ŠČ!" postala je prva pobjednička pjesma Dore koja se plasirala u finale Eurosonga od 2019. godine, a na samom natjecanju su zauzeli 13. mjesto. U veljači 2024., Dora se po prvi put održala kroz tri emisije, uključujući dva polufinala i jedno finale. Baby Lasagna je odnio pobjedu s pjesmom "Rim Tim Tagi Dim".
Sve što je nakon toga uslijedilo - prolazak u veliko finale, euforija među hrvatskim ali i stranim navijačima te prvo mjesto na kladionicama - daje nam nadu da bi naša zemlja na sutrašnjem finalu u Malmö Areni mogla odnijeti svoju prvu pobjedu u 29 godina dugoj povijesti sudjelovanja na izboru za najbolju pjesmu Europe.
“Četiri, pet, šest godišnjih doba” predstava je inspirirana djelom suvremenoga klasičnog skladatelja Maxa Richtera „Nova četiri godišnja doba“ (rekomponirani Vivaldi), a otvara pitanje što znači biti u skladu s prirodom koja se mijenja
u prostorijama zgrade Knjižnice Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održala se hrvatska premijera dokumentarnog filma posvećenog piscu, profesoru i članu HAZU, Mladenu Machiedu, "LA QUOTIDIANITÀ NON ORDINARIA DI UN ITALIANISTA CROATO" / "NEUOBIČAJENA SVAKIDAŠNJICA JEDNOG HRVATSKOG TALIJANISTA". Film je režirao redatelj Matteo Prodan, a producirao ga je Damir Murković iz Hrvatske zajednice u Trstu - Comunità Croata di Trieste
Vjetar na kopnu slab. Na Jadranu umjerena, podno Velebita i jaka bura, prema otvorenom moru popodne i umjeren sjeverozapadnjak
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.