“Uloga vodika u energetskoj tranziciji” naslov je online-predavanja koje će 24. studenog u 18 sati održati izv. prof. dr. sc. Ankica Kovač, a koje će se moći pratiti na poveznici https://ovh.unipu.hr/b/iva-cru-adp.
Predavanje u sklopu projekta Zelena knjižnica organizira Društvo bibliotekara Istre i Sveučilišna knjižnica u Puli.
Do 2050. godine potrebno ostvariti klimatsku neutralnost globalno, što znači da je potrebno potpuno zaustaviti emisije CO 2 i drugih stakleničkih plinova u atmosferu. Vodik kao energent već je dugo u fokusu mnogih diskusija i planova zemalja EU kao i zemalja diljem svijeta. S ciljem prilagodbe klimatskim promjenama donesen je EU Zeleni plan i EU strategija za vodik koje daju smjernice o postizanju klimatski neutralne Europe.
Zeleni vodik je vodik dobiven elektrolizom vode korištenjem obnovljivih izvora energije. Takav proces je bez popratnih emisija CO 2 , a njegovim korištenjem u svežnjevima gorivnih članaka osigurava se također proces bez emisija CO 2 . I to je ključ kruženja vodika u prirodi bez štetnih emisija. Primjena vodika kao nosioca energije nezaobilazna je u elektroenergetici za stacionarna postrojenja, a uz kogeneraciju najučinkovitiji je i najčišći način pretvorbe drugih energenata u električnu energiju.
- Vidimo danas u vremenu energetske krize koliko je važno postići energetsku neovisnost. Vodik je izvrstan spremnik energije i odličan link prema obnovljivim izvorima energije. Vodik kao gorivo može se proizvoditi na licu mjesta bilo gdje gdje ima vode i sunčeve energije ili energije vjetra, te pohraniti u spremnike za dane kada nam je energija potrebna. U njima se vodik može čuvati gotovo beskrajno dugo. Dakle ključ je u pohrani energije. Onaj tko će riješiti dugotrajnu (posebno sezonsku) pohranu energije, riješit će energetsku neovisnost, navodi se u najavi predavanja.