HDZ-ovac Juraj Kovačević uskoro bi kao član Savjeta mladih Grada Pule mogao savjetovati samog sebe kao gradskog vijećnika.
Kako, pitate se možda. Juraj Kovačević kandidirao se, naime, za člana Savjeta mladih Grada Pule koji savjetuje i predlaže Gradskom vijeću financijske planove i rasprave o pitanjima i problemima bitnim za mlade, a u kojem je, dakle, Juraj Kovačević vijećnik.
Dušanko Babić: Izuzet će se od glasanja
Nakon što je raspisan javni poziv za članove i zamjenike članova tog savjetodavnog tijela, Odbor za izbor i imenovanja kojim presjeda Dušanko Babić, vijećnik s nezavisne liste gradonačelnika Filipa Zoričića, sastavio je izvještaj u kojem je navedeno da Juraj Kovačević ispunjava formalne uvjete za kandidaturu. Da apsurdima ne bude kraj tako brzo, kad je već krenulo ovako dobro, Juraj Kovačević je član i Odbora za izbor i imenovanja, radnog tijela Gradskog vijeća koje pokreće postupak izbora Savjeta mladih. Uvjete je, inače, ispunilo svih 19 prijavljenih kandidata i kandidatkinja. Uz Juraja Kovačevića, HDZ-ova predstavnica je i Chiara Peruško.
Savjet mladih ima ukupno devet članova i članica. Na mandat od tri godine bira ih upravo Gradsko vijeće. A Juraj Kovačević je, rekli smo već, vijećnik Gradskog vijeća. Kako je, dakle, moguće da je da će Kovačević odlučivati o tome hoće li ubuduće moći biti u savjetodavnom tijelu iz kojeg će pak davati savjete i samom sebi u predstavničkom tijelu? Zakon o savjetima mladih, naime, iako bi se po svoj prilici takav scenarij trebao izbjeći, nema stavku koja to pojašnjava, odnosno brani.
Ističu to i Dušanko Babić i Juraj Kovačević.
- On će se (Juraj Kovačević, op.n.) izuzeti od glasanja jer bi to onda bio klasični sukob interesa, kaže Babić.
Juraj Kovačević govori da se kandidirao zato što se natječaj za izbor članova objavljivao dvaput, ali se nijednom nije javio dovoljan broj mladih da bi se popunila kvota za njegovo konstituiranje.
Juraj Kovačević: Ima nedostataka, ali i prednosti
- Nema zakonskih pretpostavki da bi kandidatura bila nevaljala. Iako, nije praktično. Zdravorazumski je malo čudno. S druge strane to može biti dobra spona između Gradskog vijeća i Savjeta mladih. Ima praktičnih nedostataka, ali i prednosti, pojašnjava Kovačević te naglašava da će se po tom pitanju izuzeti od glasovanja.
Donekle sličan slučaj dogodio se i u prošlom sazivu mladih s IDS-ovom predstavnicom, aktualnom vijećnicom Monicom Derocchi. No, ona je prvo izabrana u Savjet te je bila članica tog savjetodavnog tijela, a potom je tek izabrana za vijećnicu. Funkcije je istovremeno obnašala otprilike pola godine. Kao vijećnica se, međutim, nije ponovno kandidirala, iako zadovoljava kriterije.
IDS i HDZ su ujedno jedine stanke koje su kandidirale svoje članove u Savjet. IDS ima tri kandidata/tkinje (Melisa Osmanović, Filip Dević i Patrik Postružin). Na popisu nema nikoga iz SDP-a, niti Možemo!, niti iz, recimo, Zelenog saveza – Zelenih, ali niti iz ostalih stranaka koje imaju svoje podružnice i članove s prebivalištem u Puli. Upitan nema ni HDZ, vladajuća stranka u zemlji, mladih koji bi se kandidirali u Savjet, pa da to ne mora činiti on koji je već u Gradskom vijeći, Kovačević odgovara: "Ima. Ima mladih, ali,...".
Studentski zbor Sveučilišta Jurja Dobrila na listi ima tri kandidata (Paolo Trani, Mirko Filipović i Ivan Mesić), a isti broj ih ima i Klub studenata povijesti (Kristian Kovačević, Tin Celner i Eni Krešević). Po jednog, odnosno jednu kandidatkinju ima Udruga Zum (Karmen Kresina), pred udrugom 'Moj Grad Pula', čiji je predsjednik Dean Buić, je jedan kandidat i jedna kandidatkinja (Gabriel Sebastijan i Lana Buić). Predstavnik udruge za promicanje queer kulture i LBTIQ+ prava Proces je Jan Franjul, inače i njezin glasnogovornik, dok je Nino Šarić kandidat neformalne skupine mladih.