Češki fond „Investika“ dobio lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel u Fažani
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Zanimljiv je dio svjedočenja nekadašnjeg labinskog gradonačelnika Tulija Demetlike u kojem tvrdi da je 2015. pokrenut postupak prema Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI-u) da se ispravi greška upisa RH na Gradsku ložu. U DUUDI-u su se čak i složili, ali uz uvjet da se Grad Labin odrekne svih potraživanja prema Republici Hrvatskoj. U to vrijeme Grad Labin je potraživao nekih 4.700.000 kuna, koja sredstva se odnose na prodaju stanova koji su se prodali starom deviznom štednjom, što tadašnji gradonačelnik, veli, nije mogao prihvatiti jer se radilo o značajnom iznosu
Zanimljiv je dio svjedočenja nekadašnjeg labinskog gradonačelnika Tulija Demetlike u kojem tvrdi da je 2015. pokrenut postupak prema Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI-u) da se ispravi greška upisa RH na Gradsku ložu. U DUUDI-u su se čak i složili, ali uz uvjet da se Grad Labin odrekne svih potraživanja prema Republici Hrvatskoj. U to vrijeme Grad Labin je potraživao nekih 4.700.000 kuna, koja sredstva se odnose na prodaju stanova koji su se prodali starom deviznom štednjom, što tadašnji gradonačelnik, veli, nije mogao prihvatiti jer se radilo o značajnom iznosu
Sutkinja Trgovačkog suda u Pazinu Andrea Jelenić Pitoski jučer je u presudi odbila zahtjev Grada Labina da se njemu prizna vlasništvo nad Gradskom ložom, stoljećima javnog gradskog objekta, znamenitosti i zaštićenog spomenika kulture na središnjem trgu u starom Labinu. Vlasnik lože ostaje Republika Hrvatska.
Uz to, Grad tuženoj Republici Hrvatskoj mora u roku od 15 dana na ime parničnih troškova isplatiti 2.654 eura. Protiv presude dopuštena je žalba Visokom trgovačkom sudu Republike Hrvatske.
Kao tužitelj, Grad Labin je u postupku isticao da je na nekretnini imao neupisano pravo upravljanja, korištenja i raspolaganja te da bi stoga ta nekretnina trebala biti u vlasništvu Grada Labina.
Odvjetnik Grada Labina Goran Jovanović naveo je u postupku da iz povijesnog vlasničkog lista proizlazi da je od prvog upisa nekretnine u zemljišne knjige odnosno od 25. listopada 1880. loža bila upisana kao vlasništvo Comune di Albona, a od 20. rujna 1948. temeljem Ugovora o miru s Italijom od 10. veljače 1947., upisano je pravo vlasništva u korist opće narodne imovine, te ostaje upisano sve do 2012. kada se temeljem odredbe članka 362. stavka 1. i 3. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima upisuje Republika Hrvatska.
Loža je zaštićen spomenik kulture i kao takav upisan u registar nepokretnih spomenika kulture, kojom je oduvijek upravljao i istu održavao isključivo Grad Labin kao gradskom znamenitošću.
U tom su kontekstu svjedočili i svojedobni gradonačelnik Labina Tulio Demetlika, pročelnica Anamarija Lukšić ("Za razne susrete i događanja od 1990-ih tražila se suglasnost Grada Labina, a to sve iz razloga jer je Gradska loža javni prostor kao nastavak glavnog gradskog trga u Gradu Labinu") i gradski savjetnik za investicije Dino Šumberac, koji je rekao da je Grad Labin 2014. sanirao sa svojih 150 tisuća kuna Gradsku ložu zbog ispadanja dijelova krova na prolaznike, uz tada kompletan popravak krova.
Zanimljiv je ovaj dio svjedočenja nekadašnjeg labinskog gradonačelnika Tulija Demetlike: "Grad Labin je praktički ulagao u tuđu imovinu, ali si nije mogao dopustiti da u centru grada ima ruševinu koja je predstavljala s jedne strane ruglo a s druge strane opasnost za građane koji su bili u neposrednoj blizini. Godine 2015. pokrenut je postupak prema Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI-u) da se ispravi greška upisa RH na predmetnu Ložu i u DUUDI-u su se čak i složili, ali uz uvjet da se Grad Labin odrekne svih potraživanja prema Republici Hrvatskoj. U to vrijeme Grad Labin je potraživao nekih 4.700.000 kuna, koja sredstva se odnose na prodaju stanova koji su se prodali starom deviznom štednjom, što tada kao gradonačelnik nisam mogao prihvatiti jer se radilo o značajnom iznosu".
U 16. stoljeću jedini objekti koji su se nalazili izvan zidina grada Labina bili su gradska loža, crkvice Sv. Marinele i Sv. Sergija s grobljima te tri štale koje su pripadale obiteljima Negri, Scampicchio i Dragogna.
Gradska loža je izgrađena sredinom 16. stoljeća, oko 1550.g., a popločana 1662.g. Iako se tvrdilo da ju je sagradilo nekoliko obitelji samo za svoje potrebe, sagrađena je na trošak čitave zajednice.
Loža je oduvijek bila javni objekt s višestrukom namjenom i mjesto mnogih događanja. Dok nešto kasnije nije bila izgrađena podestatova palača, u loži se sastajalo općinsko vijeće, održavale su se javne dražbe, čitani su gradski proglasi, tu se sudilo te su čitane presude.
Također su pod ložom pravnici primali svoje stranke i sastavljali ženidbene i druge ugovore. Druga njena namjena je bila ona "pučka", odnosno loža je služila kao tržnica i ribarnica, ispod lože se trgovalo, pod njenim krovom su održavani sajmovi i razne pučke fešte, plesalo se svake nedjelje i u sajmenim danima.
Služila je i putnicima da se sklone pred kišom , a pošto još nije bila izgradena kavana na trgu pod ložom se i kockalo i kartalo. Nekada je na zidu lože bio je naslikan mletački lav u fresco tehnici, ali je freska s godinama propala.
Godine 1932. loža je obnovljena pa uz novi krov, dobiva i lapidarij. Ispod lože uređen je lapidarij s rimskim i srednjovjekovnim natpisima te grbovima poznatih labinskih obitelji. Prilikom kasnije obnove lože 60-ih godina 20. stoljeća (zbog gorskih udara) rimski natpisi su preneseni u Narodni muzej, a srednjovjekovni u atrij palače Frankovich. Dio kamenih reljefa (grbova) kasnije je vraćen na staro mjesto.
S druge, tužene strane, zastupnik Republike Hrvatske, Željko Perčinlić, zamjenik ŽDO-a Pula isticao je da je iz dostavljene dokumentacije i predloženih dokaza razvidno da je Gradska loža uknjižena kao vlasništvo Republike Hrvatske temeljem članka 362. stavka 1. i 3. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, odnosno da se Republika Hrvatska uknjižila kao vlasnik na temelju valjanog pravnog osnova budući da je nekretnina bila upisana kao opće narodna imovina bez upisanog nositelja prava upravljanja, korištenja ili raspolaganja, a nije bilo upisano ni pravo korištenja neizgrađenog građevinskog zemljišta nekog nositelja.
Sutkinja je uvažila te tvrdnje, ustvrdivši u presudi da "faktično upravljanje predmetnom nekretninom ne predstavlja, u smislu odredbe članka 363. stavka 2. ZVDSP-a u svezi odredbe članka 4. stavka 1. ZUNDV-a dostatnu osnovu za zaključak suda da je tužitelj dokazao da je isti odnosno njegov pravni prednik (izvanknjižno) stekao pravo upravljanja (a posebno pravo korištenja i raspolaganja) na nekretnini u društvenom vlasništvu na valjanom pravnom temelju."
- Tužitelj nije obrazložio niti do zaključenja glavne rasprave dostavio dokaz iz kojega je moguće utvrditi vrijeme, način te osnovu stjecanja prava upravljanja (korištenja i raspolaganja) na predmetnoj nekretnini (općenarodne imovine). Pritom, tužitelj nije dostavio nikakvu ispravu kojom bi dokazao da je na temelju odluke vlasti, odluke suda ili pravnog posla izvanknjižno stekao predmetna prava. Tužitelj, konačno, nije dostavio dokaz da je njegov pravni prednik u skladu s odredbom članka 4. stavka 2. i 3. ZUNDV-a zatražio uknjižbu prava korištenja na predmetnoj nekretnini, stoga eventualno pozivanje tužitelja na odredbe članka 4. stavka 2. ZUNDV-a nije osnovano (tako i Vrhovni sud Republike Hrvatske u presudi broja Rev 2929/2019 od 1. veljače 2023.). Stoga je upis prava vlasništva Republike Hrvatske glede predmetne nekretnine na temelju predmnjeve iz članka 362. stavka 3. ZVDSP-a pravilan i zakonit, pa je tužbeni zahtjev tužitelja valjalo odbiti u cijelosti, zaključuje sutkinja Andrea Jelenić Pitoski.
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Česi se vraćaju u Fažanu ali ovaj put kao gazde. Praški fond Investika dobio je lokacijsku dozvolu za luksuzni hotel s pet zvjezdica tik uz fažansku rivu. Ali to nije sve, Česi na fažanskom priobalju planiraju uložiti najmanje 150.000.000 eura
Kroz projekt „Da navadin Ca“ – Ćakulode za najmlaje u koji su uključeni učenici trećih razreda Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ te Osnovne škole Matije Vlačića tijekom ovog polugodišta uz svoje učiteljice i vanjske suradnike usvajali su običaje našeg kraja i našu domoću besedu
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.