S obzirom na oštre prozivke i ostavke članova Nadzornog odbora Kaštijuna koji su na konferenciji za medije prozvali vlasnike društva zbog tromosti i ne poduzimanja konkretnih aktivnosti kako bi se sustav na Kaštijunu doveo u red, komentar smo zatražili i od istarskog župana Borisa Miletića.
Kao što je poznato, tvrtka Kaštijun za gospodarenje otpadom osnovana je 31. siječnja 2007. godine, a njeni osnivači su Grad Pula s udjelom od 51 posto i Istarska županija s udjelom od 49 posto. Vlasničko restrukturiranje planiralo se provesti ovisno o udjelu otplate samog kredita dignutog za izgradnju ŽCGO Kaštijun, na način da bi svaka jedinica lokalne samouprave stekla udio u vlasništvu, no to se do danas nije provelo unatoč nekoliko održanih sastanaka na ovu temu među vlasnicima društva.
- Da Županija kao suvlasnik ne čini ništa i ponaša se inertno nije apsolutno istina jer smo itekako bili uključeni u sve procese, zajedno s članovima Nadzornog odbora koji su podnijeli ostavku i Upravom društva, a podsjetit ću da smo inicirali i niz sastanaka te je s većinskim vlasnikom, Gradom Pula, postignut dogovor o provedbi vlasničkog restrukturiranja, kazao je Miletić.
Naglasio je da je prije svega ključno „da svi gradovi i sve općine steknu upravljačka prava u društvu Kaštijun, kako bismo zajednički postigli dva ključna cilja, a to je da u Centar u vršna dva mjeseca sezone ne stižu prekomjerne količine otpada i, drugo, da ne stiže otpad s prevelikom količinom vlage“.
- Od prvog dana govorim, i opet ću ponoviti, da je ŽCGO Kaštijun samo jedna od karika u lancu gospodarenja otpadom, a vrlo važnu ulogu u cijelom sustavu imaju gradska komunalna društva. Istarska županija, kao manjinski vlasnik Centra nije nikad bježala od svog dijela odgovornosti, ali mi nemamo nikakve zakonske nadležnosti nad komunalnom djelatnošću. Naime, Istarska županija donosi Plan gospodarenja otpadom za što nas je ovlastila država, međutim nemamo nikakve mehanizme ni alate za njegovu provedbu, a za što su zadužena komunalna društva, tj. općine i gradovi, kaže Miletić.
Istaknuo je da svi uključeni u sustav moraju „pod hitno preuzeti svoj dio odgovornosti te konačno početi zajedničkom politikom postupati s otpadom na ispravan način i na način koji je jasno definiran“.
- Mora se shvatiti da na Kaštijun ne može dolaziti sve i svašta. Današnji Centar nije nekadašnji deponij Kaštijun, a mnogi se upravo ponašaju kao da je. Kada će svi u lancu, od građana, gospodarskih subjekata, pa do komunalnih društava i njihovih vlasnika, promijeniti paradigmu po pitanju otpada, Centar Kaštijun će funkcionirati. Kaštijun je zajednički projekt i svi moramo postupati na taj način, tvrdi Miletić dodajući kako smatra da je za područje Istarske županije dovoljno jedno trgovačko društvo za prikupljanje i gospodarenje otpadom.