Politika i društvo

U PITANJU JE I SINDIKALNA SLOGA

ČVOR KOLEKTIVNOG UGOVORA: Bijeli štrajk u Ini traje do 18. siječnja, najavljen prosvjed za isti dan

"Radnici koji sudjeluju u štrajku strogo se pridržavaju svih propisanih procedura i pravila, odbijajući dodatni neplaćeni rad i zadatke izvan svojih ugovorenih obveza. Ovaj oblik industrijske akcije pokazuje koliko sustav Ine ovisi o predanom angažmanu radnika, dok se njihova prava i dostojanstvo sustavno zanemaruju", istaknuli su iz sindikata


 
2 min
HINA
Marina Palčić i Boris Cerovac - foto Davor Marković / Hina

"Radnici koji sudjeluju u štrajku strogo se pridržavaju svih propisanih procedura i pravila, odbijajući dodatni neplaćeni rad i zadatke izvan svojih ugovorenih obveza. Ovaj oblik industrijske akcije pokazuje koliko sustav Ine ovisi o predanom angažmanu radnika, dok se njihova prava i dostojanstvo sustavno zanemaruju", istaknuli su iz sindikata

Nezavisni Sindikat Radnika Hrvatske (NSRH) priopćio danas da nije sudjelovao u pregovorima o novom Kolektivnom ugovoru (KU) stoga nastavlja s bijelim štrajkom do iduće subote, 18. siječnja, kada će održati prosvjed ispred sjedišta Ine.

Predstavnici triju reprezentativnih sindikata u Ini najavili su potpisivanje KU-a nakon što je većina njihovih članova prihvatila izmjene KU-a kojima se plaće povećavaju za prosječno 10 posto i vraća dodatak od 0,5 posto za godinu radnog staža.

NSRH nije sudjelovao u kolektivnim pregovorima, a Uprava Ine rekla je da taj sindikat nije reprezentativan pa je cilj njihova agresivnog nastupa "privući što veći broj članova''. 

foto: NSRH

Iz NSRH-a tvrde da veliki broj radnika nije zadovoljan ponudom poslodavca, a značajan broj radnika je učlanjen u više sindikata pa je teško procijeniti koliko je radnika stvarno sudjelovalo u izjašnjavanju o prihvaćanju ponude. 

U srijedu, 8. siječnja, NSRH je objavio početak bijelog štrajka, kojim će usporavati rad u Ini, te poslati jasan signal poslodavcu i javnosti o ozbiljnosti situacije.

"Radnici koji sudjeluju u štrajku strogo se pridržavaju svih propisanih procedura i pravila, odbijajući dodatni neplaćeni rad i zadatke izvan svojih ugovorenih obveza. Ovaj oblik industrijske akcije pokazuje koliko sustav Ine ovisi o predanom angažmanu radnika, dok se njihova prava i dostojanstvo sustavno zanemaruju", istaknuli su iz sindikata. 

"Prosvjed 18. siječnja poziv je na solidarnost svih radnika, bez obzira na članstvo u sindikatu. Cilj prosvjeda je poslati jasnu poruku poslodavcu o potrebi hitnog djelovanja kako bi se ispravile sustavne nepravilnosti. Tražimo hitno povećanja plaća, poboljšanja uvjeta rada i uvažavanja zahtjeva radnika s ciljem osiguravanja pravednog i dostojanstvenog rada i života radnika INA Grupe", priopćili su iz NSRH-a.


Nastavite čitati

VRAĆA LI SE VOJNI ROK? Plenković: "Stvaramo preduvjete da mlade generacije steknu vještine koje 17 ili 18 generacija nije steklo"

U vojnu evidenciju se upisuje državljanin RH kada navrši 18 godina, a na vojnu obuku ga se upućuje u kalendarskoj godini kada navršava 19 godina. Iznimno se mogu uputiti i novaci stariji od 19, a do 30. godine. Nakon što novak dobije poziv za služenje vojnog roka, upućuje se na zdravstveni pregled na kojem se utvrđuje je li sposoban ili ne za vojnu službu, a u slučaju neodazivanja izdaje se nalog policiji za njegovo dovođenje, za što se predviđa i kazna od 250 do 1320 eura

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.