Danas je u Vodnjanu predstavljen projekt "Dok je nas, ne rabi da pensaš" koji se odnosi na pružanje usluge pomoći u kući na području Vodnjana, Medulina, Ližnjana, Marčane, Barbana i Svetvinčenta.
Javnom kampanjom želi se osvijestiti i senzibilizirati zajednicu o pravima starijih osoba, važnosti procesa deinstitucionalizacije, a posebno o pravu starijih osoba na kvalitetan život u zajednici. Izvaninstitucijske usluge koje se pružaju su multidisciplinarne i kompleksne, a prednost im je što se temelje na osobnim potrebama svakog korisnika.
Na početku predstavljanja projekta, zamjenica gradonačelnika Vodnjana Diriana Delcaro Hrelja je istaknula važnost Grada Vodnjana kao nositelja projekta sufinanciranog europskim novcem uz partnerstvo Crvenog križa, te prepoznavanje ogromnog potencijala razvijanja novih modela brige o starima i nemoćnima uz sav humani karakter koji takav projekt nudi.
Diriana Delcaro Hrelja
- Izvaninstitucijska usluga prepoznata je kao optimalan model skrbi za pripadnike starije životne dobi, koji ostajući u svojim domovima dobivaju stručnu pomoć, te se osobi ne ograničavaju osnovna ljudska prava, te im se pruža neovisan i kvalitetan život. Svako društvo je jako i uspješno, onoliko koliko je zbrinut i zadovoljan njegov najslabiji član, a naša pomoć starijima i nemoćnima je naša obaveza i dužnost, poručila je Diriana Delcaro Hrelja.
Ravnateljica Crvenog križa Pula Jasna Vekić, nabrojala je općine i gradove Puljštine na kojima se projekt provodi te kazala kako je izuzetno zadovoljna što živi na ovom području gdje nikada nije bila upitna pomoć lokalne samouprave, koja je uvijek ekspresno i brzo rješavala svaku situaciju.
- Uslugu smo pokrenuli 2018. godine, a odnosila se na usluge gerontodomaćice, usluge prijevoza i hrane, te usluga u kući, što je bilo prijeko potrebno. Sa spomenutim općinama i jedinim Gradom je dogovoreno financiranje plaća i lokalne vožnje za cijeli ovaj posao. Ono što je važno kazati je da će u budućnosti biti potrebe za zapošljavanjem još osoba, što je izuzetno teško jer fali ljudi koji bi radili, jer je ovu vrstu usluge izuzetno teško raditi.
Žene koje danas rade kod nas su u pravilu one koje su izašle iz volonterstva Crvenog križa, te su upoznate s organizacijom i sve su završile njegovateljski tečaj za gerontodomaćicu i idu na psihosocijalnu podršku za pomagače. Psihosocijalnu podršku smatramo izrazito važnom jer svaka od djelatnica dnevno obiđe pet kuća i dožive svašta, od svađe u obitelji, padova primatelja usluga, pa do smrti. Najvažnije od svega mi je kada korisnici našim gerontodomaćicama koje dođu kod njih kažu, "Sunce moje, jesi li stigla", kazala je Vekić.
Ravnateljica Crvenog križa Pula Jasna Vekić
Vekić je posebno pohvalila cijeli tim bez kojega ova usluga ne bi bila moguća, te kazala o voditeljici gerontodomaćica Mariji Grgorinić, napomenuvši da je vrhunski suradnik koja je dugi niz godina radila u Udruzi invalida rada, te istaknula kako je sa cijelom situacijom na terenu najbolje upoznata upravo zato što ju Marija upućuje u činjenično stanje.
- Marija uđe u svaku kuću, ispuni svaki zahtjev korisnika, kontaktira svaku obitelj, čak napravi i manevar kada je u pitanju ugovor o doživotnom uzdržavanju, te zajedno "prepeglamo" situaciju sa Centrom za socijalnu skrb i policijom, istaknula je o širini djelokruga kojim se bave Vekić.
Gerontodomaćica Marija Grgorinić
Na dodatno novinarsko pitanje, a gdje su muški u cijeloj priči, Vekić je poručila kako se čini da osim časnih pojedinaca koji pomažu na neki drugi način, niti jedan muškarac se nikada nije javio da bi radio kao gerontodomaćin. "Muški volonteri su nam više usmjereni kao dobrovoljni davatelji krvi, pomagači u katastrofama kao timovi za prvu pomoć, a moje osobno mišljenje je kako muški sebe ne vide u socijali i zdravstvu", poručila je Vekić.
Projektom se osigurava širi obuhvat i ravnomjerno pružanje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga u ruralnim područjima Puljštine. Kroz 24 mjeseca provedbe Projekta uključen je 91 korisnik, čime se izravno utječe na ostanak starijih osoba u svojim domovima.
Dosadašnji interes korisnika za pružanjem usluge pomoći u kući, ukazao je na nužnost formaliziranja sveobuhvatnog programa pomoći u kući, te obuhvata većeg broja korisnika, i zapošljavanje i edukaciju djelatnika, što ne bi bilo moguće bez EU sredstava.