Politika i društvo

TKO ĆE NAS LIJEČITI?!

Domovi zdravlja u cijeloj Istri imaju samo šest pedijatara i devet ginekologa. Da liječnici koji mogu u mirovinu nisu ostali raditi - sustav bi se urušio

Pedijatri imaju od 750 do 1.556 pacijenata, a odredbom je propisano da je maksimalan broj djece po liječniku 1.190. Čak 7.823 pacijentice ima jedan ginekolog/ica u Istri


 
3 min
Chiara Bilić
Ilustracija: Pixsell, Manuel Angelini

Pedijatri imaju od 750 do 1.556 pacijenata, a odredbom je propisano da je maksimalan broj djece po liječniku 1.190. Čak 7.823 pacijentice ima jedan ginekolog/ica u Istri

Cijela Istarska županija ima samo šest pedijatara/ica, s time da jedan već ima uvjete za mirovinu. Ništa bolja situacija nije niti s ginekolozima – čitava ih Istra broji devet, tri je tima bez nositelja, a gotovo nevjerojatno zvuči podatak da jedan od njih ima čak 7.823 pacijentice!

Alarmantni su to podaci Istarskih domova zdravlja (IDZ) koji, unatoč tome što je katastrofalno stanje u zdravstvu nažalost već općepoznata činjenica, čovjeka ostavljaju u nevjerici.

Gubitak koji je nemoguće nadoknaditi

Liječnika obiteljske medicine ukupno je 61, ali 10 ih je već moglo u mirovinu. Ostali su liječiti, međutim, jer su tako zamoljeni. Bez njih bi se zdravstveni sustav u potpunosti urušio.

„Istina je da su liječnici koji imaju 65 ili više godina zamoljeni da nastave s radom u svojim ordinacijama ili na zamjenama, jer je nemoguće nadoknaditi ovoliki gubitak liječnika“, potvrdio je ravnatelj IDZ-a, dr. Nikola Žgrablić.

Ovakvo stanje je, kaže, posljedica dugogodišnjeg neulaganja u primarnu zdravstvenu zaštitu i domove zdravlja kao temelj svakog zdravstvenog sustava.

„Za godinu ili dvije situacija će biti još teža, s obzirom na očekivane odlaske u mirovinu, odnosno prestanak aktivnog rada u sustavu“, pojašnjava.

Liječnici obiteljske medicine u Istri imaju od 1.045 do 2.728 pacijenata. U Puli liječnik koji ima najmanje pacijenata broji njih 1.315. Najveći broj pacijenata, spomenutih 2.728, ima liječnik s ordinacijom u Puli.

Prema Odluci o osnovama za sklapanje ugovora o provođenju zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja, minimalni broj osiguranih osoba koje mogu biti opredijeljene po timu u djelatnostima obiteljske medicine je 1.275, standardni broj je 1.700, a maksimalni je 2.125.

Timova bez nositelja u Istri je ukupno 23.

Velik i dubok problem

Pedijatri imaju od 750 do 1.556 pacijenata, a odredbom je propisano da je maksimalan broj djece po liječniku 1.190.

Ginekolozi pak imaju od 3.525 do 7.823 pacijentice, dakle netko ima 100 posto više pacijenata u odnosu na kolegu/icu. U Puli ginekolog s najmanje pacijentica broji njih 4.195, a najviše 6.367, uz 3 tima bez nositelja. Minimalna kvota je, međutim, 4.500, standardna 6.000, a maksimalna 7.500 pacijenata.

"Nažalost, niti u drugim dijelovima Hrvatske nije bolje, a nerijetko je i gore, što dodatno otežava cijeli problem jer je vrlo teško ili gotovo nemoguće naći liječnike na području Hrvatske koji bi došli raditi u Istru. Gotovo svakodnevno komuniciramo s liječnicima i medicinskim sestrama iz Hrvatske ili s područja bivše Jugoslavije i pokušavamo dogovoriti njihov dolazak u Istarske domove zdravlja. Od 2024. do danas zaposlili smo 7 sedam novih liječnika na duži period", ističe Žgrablić.

Kaže da su izgledna i nova zapošljavanja te da su mjere zadržavanja i privlačenja zdravstvenog kadra koje je poduzela Istarska županija počele davati rezultate.

"Međutim, mora se znati da je problem toliko velik i dubok da ga je gotovo nemoguće riješiti u kratkom roku. Višegodišnje zanemarivanje domova zdravlja je stvorilo prevelike generacijske rupe. Treba uzeti u obzir i da se današnji srednjoškolci u Istri rjeđe odlučuju za studije medicine", govori Žgrablić.

Prema neslužbenim podacima 2023. godine, pojašnjava ravnatelj IDZ-a, iz Istre je svega petoro mladih ljudi upisalo medicinski fakultet.

"Čak i kada bi se svi vratili kao završeni liječnici to je premalo i za daljnji razvoj istarskog zdravstva, a kamoli za popunjavanje već postojećeg nedostatka liječnika. Dodatni problem čini nam postupak izdavanja licenci od strane nadležnih komora koji se nerijetko rastegne i na tri godine što naravno demotivira liječnike i medicinske sestre iz okolnih zemalja za dolazak i oni odlaze u druge zemlje", zaključuje Žgrablić.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.