Na pulskoj tržnici danas je održana konferencija za medije kandidatkinje za gradonačelnicu Pule Dušice Radojčić na kojoj je ukazala na mjere za zaštitu plaža i kupača od masovne i nezakonite eksploatacije pomorskog dobra, referirajući se na masovne ture s kajacima na pulskim Valovinama i Galebovim stijenama proteklih godina.
Radojčić je upozorila na nezadovoljstvo kupača, ali i onih koji su dobili dozvolu za obavljanje gospodarske djelatnosti na tom području od Grada Pule te plaćali naknadu.
"Grad je ove godine izdao dodatne dozvole za gospodarske djelatnosti na pomorskom dobru, ali nije uveo nikakve dodatne mjere kako bi zaštitio te ljude koji plaćaju naknadu od onih koji obavljaju tu djelatnost s mobilnim prikolicama na kojima dođe puno kajaka.
S obzirom na to da nisu donesene nove mjere, imat ćemo situaciju kao i prošle godine, kada pomorski redari nisu bili niti malo učinkoviti u rješavanju problema, pa smo te ljude koji rade bez dozvole imali tijekom cijele sezone. Imali su kombi vozila parkirana uz plaže tijekom cijele sezone na javnoj površini. To se mora riješiti kako bi se prije svega zaštitili oni koji zakonito rade na pomorskom dobru", poručila je Radojčić.
Da se situacija ne bi ponovila i ove sezone, Radojčić navodi da su pripremili niz konkretnih mjera koje su dostavili nadležnom gradskom odjelu, s propisanim dodatnim uvjetima za gospodarske subjekte koji djelatnost iznajmljivanja kajaka obavljaju mobilno i bez dozvole.
"Sve te mjere polučit će rezultate ako kontrola pomorskog redara bude učestala i učinkovita. Pomorski redari imaju sve ovlasti da odrede i napišu kazne ako se netko ne pridržava pravila i odredbi, ali tek kada pravila obuhvate sve gospodarske subjekte koji provode aktivnosti na pomorskom dobru. Kontrola samo onih koji imaju koncesiju ili dozvolu za obavljanje gospodarske djelatnosti na pomorskom dobru postiže samo suprotan efekt.
U Odluci o redu na pomorskom dobru jasno i nedvosmisleno stoji da se pravo gospodarskog korištenja pomorskog dobra može steći samo na temelju koncesije i dozvole na pomorskom dobru. Stoga je potrebno zaštiti one koji poštuju pravila i plaćaju naknadu za korištenje pomorskog dobra, a to se može jedino uvođenjem dodatnih odredbi u Plan upravljanja pomorskim dobrom i u Odluku o redu na pomorskom dobru", kazala je Radojčić.
Radojčić nadalje ističe da bi najprije trebalo odrediti je li dopušteno ili ne obavljati gospodarsku djelatnost mobilno, odnosno odrediti je li moguće koristiti kajake dovezene na prikolici ili u kombiju, te je naglasila da je u svakom slučaju dozvola nužna jer se gospodarska djelatnost obavlja na moru.
"Ako želimo to spriječiti, onda je nužno ograničiti broj kajaka izmjenom gradskih odluka. Može se zabraniti na svim vrstama plaža grada Pule porinuće i izvlačenje plovila u svrhu obavljanja gospodarske djelatnost bez dozvole Grada Pule.
Ako je u interesu Grada Pule da izađe u susret tim gospodarskim subjektima, trebao bi se odrediti maksimalan broj ekstra kajaka koji se dozvoljava u određenom akvatoriju (npr. Valovine-Galebove stijene), odrediti broj mobilnih ponuđača kajak tura kojima bi bilo dozvoljeno raditi na lokaciji, i definirati uvjete", veli Radojčić.
Kao primjer da uvođenje reda nije komplicirano, Radojčić navodi odluku o redu na pomorskom dobru Grada Dubrovnika u kojoj je naveden način označavanja kajak kako bi se odmah znalo koji ima, a koji nema dozvolu.
"Po uzoru na Dubrovnik, trebalo bi uvesti sljedeća pravila: na pramčanom dijelu svakog kajaka istaknuti grb Grada Pule, označiti naziv ili ime ovlaštenika dozvole i redni broj kajaka, potom na kajak izletima s do 10 korisnika kajaka - izletnika osigurati jednog kajak - vodiča, a na kajak izletima s 11 do 20 korisnika kajaka-izletnika, osigurati dva kajak-vodiča, koji ne ulaze u broj kajaka odobrenih dozvolom te osigurati osobu voditelja kajaka koja za tu aktivnost ima odgovarajuće uvjerenje odnosno certifikat i valjanu svjedodžbu i položen tečaj prve pomoći i ugovorni odnos s ovlaštenikom dozvole - za što postoji tečaj pri HGK, navela je Radojčić te nadodala da je potrebno osigurati obaveznu osobnu opremu za svakog korisnika kajaka.
"Svaki korisnik kajaka treba imati prsluk za spašavanje, a za voditelja kajaka, osim prsluka, i mobilni uređaj s nepropusnom zaštitom za slučaj hitnosti i kontakt s nadležnim službama za spašavanje i ovlaštenikom dozvole, te signalnu baklju, pribor za prvu pomoć, zviždaljku i konop debljine min. 8 mm i duljine min. 10 m zbog privezivanja i tegljenja, a za ovu nužnu opremu treba predvidjet i mjesto skladištenja" poručila je.
Radojčić nadalje predlaže da je potrebno upoznati korisnika usluge s vrstom rizika, obvezom njegova prihvaćanja odgovornosti s rizicima, planovima i procedurama otklanjanja opasnosti, načinom korištenja opreme te osigurati korisnike usluge od posljedica nesretnog slučaja.
"Ako se Plan upravljanja pomorskim dobrom i Odluka o redu na pomorskom dobru ne uspiju izmijeniti prije sezone, u međuvremenu bi trebalo primijeniti privremena rješenja: na lokaciji Valovine i kružnom toku postaviti table s upozorenjem na odredbe odluke, na primjer zabranjeno izvlačenje plovila, od čega su izuzete lokacije s dozvolom i tako dalje, uz naznaku kazne.
Na parking mjestima na kružnom toku uz plažu, gdje su se prošle godine parkirali kombiji, označiti mjesta za automobile osoba s invaliditetom jer na toj lokaciji nedostaju, te već kod prvog većeg dolaska turista, na primjer za Uskršnje praznike, započeti svakodnevni obilazak komunalnih redara spornih lokacija", navodi o potrebnim mjerama.
Kao bitnu stavku Radojčić navodi da se nikako ne smije zaboraviti na postavljanje zahoda u blizini lokacija za koje se izdaju dozvole ili na lokacijama na kojima se okuplja jako veliki broj ljudi poput Galebovih stijena, pa se nužda obavlja posvuda naokolo.
"Uz zahode je definitivno potrebno više spremnika za otpad uz češće pražnjenje. Potrebno je hitno i konkretno djelovanje kako bi se zaštitili oni koji poštuju pravila, osigurao red na pomorskom dobru i omogućilo građanima i turistima da uživaju u pulskim plažama bez kaosa i nesanitarnih uvjeta", poručila je za kraj Radojčić.