Politika i društvo

BILO JE NAPETO DO KRAJA

DUSSICH UMALO OSTVARIO "EPOHALNU" PROMJENU: Radin prošao za šaku glasova, njegov će glas biti bitan za sastavljanje Vlade

Nedvojbeno je kako se veliki dio birača pripadnika talijanske zajednice odazvao pozivu sa slogana Corrada Dussicha "Vrijeme je za promjenu"; Dussich je za Radinom zaostao samo 35 glasova, nitko se nikad nije toliko približio najdugovječnijem zastupniku u hrvatskom Saboru


 
5 min
Silvio Forza
Furio Radin i njegov zamjenik Marin Corva

Nedvojbeno je kako se veliki dio birača pripadnika talijanske zajednice odazvao pozivu sa slogana Corrada Dussicha "Vrijeme je za promjenu"; Dussich je za Radinom zaostao samo 35 glasova, nitko se nikad nije toliko približio najdugovječnijem zastupniku u hrvatskom Saboru

Na početku se činilo da će i ovaj put, kao što se dogodilo 2020., Furio Radin biti jedini kandidat za mjesto zastupnika talijanske nacionalne zajednice. A onda je, u zadnji tren, svoju kandidaturu istaknuo Corrado Dussich iz Buja i malo mu je nedostajalo da bude izabran te da nakon 32 godine saborskog staža svrgne Radina. Kad su pred zoru izbrojeni svi glasovi, razlika u korist najdugovječnijeg zastupnika u Hrvatskoj i njegovog protukandidata bila je samo 35 glasova.

Mrtva utrka

U trenutku kad su iz Državnog izbornog povjerenstva počeli pristizati prvi rezultati, činilo se da će to biti još jedna rutinska Radinova pobjeda. Nakon prvih 440 izbrojenih glasova, dosadašnji potpredsjednik Hrvatskog sabora vodio je s gotovo 50 glasova razlike. No, kako je vrijeme prolazilo, ta se razlika počela drastično smanjivati, a sa svakim ažuriranjem,  za Radina je postajalo sve opasnije, a oko 23 sata ta se razlika smanjila na samo tri glasa u korist Radina.

Pravi triler  počeo je s novim danom. U 1. 30 sati  razlika je pala na deset glasova, petnaest minuta kasnije da devet, u dva sata u noći na samo 8. Uzlazni trend se nakon toga, vrlo vjerojatno kada su počeli pristizati rezultati iz Rijeke, odakle dolazi Radinov zamjenik Marin Corva, promijenio u korist Radina, u 2:45 njegova je prednost narasla na 19 glasova razlike, da bi na kraju, kada su obrađena sva biračka mjesta, Radinu pobjedu donijelo 35 glasova razlike. Konačni rezultat je 971 glas za Radina, 936 za Dussicha. Zanimljivo, bilo je 44 nevažećih listića, a taj je broj veći od konačne razlike između dva kandidata.

Talijanska nacionalna zajednica u Hrvatskoj, uključujući maloljetnike bez prava glasa, broji 13.763 pripadnika, a jučer se za izbor svog predstavnika u Saboru odlučio 1.951 Talijan, što je više nego duplo više u odnosu na 2020. kada je za Radina, kao jedinog kandidata, glasalo 980 birača. To je veliki skok unaprijed, veći od nacionalnog prosjeka, no još smo daleko od onih vremena kad je za izbor za zastupnika talijanske zajednice glasovalo i do 10.000 birača.

Ovih 1.951 “etničkih glasova”  istovremeno su gubitak vrlo sličnog broja “političkih” glasova u VIII izbornoj jedinici, ponajviše na štetu IDS-a i SDP-a, odnosno političkih opcija kojima većina Talijana Istre i Kvarnera tradicionalno daje svoj glasove.

Ovi su izbori kod talijanske nacionalne zajednice unijeli napetost kakve nije bilo od 1992., godine kad je Furio Radin izabran prvi put s 55% glasova, a najozbiljniji protukandidat ikad prije jučerašnjih Dussichevih rezultata,  Elio Velan, dogurao do 32%. Nedvojbeno je kako se u zadnjem izbornom krugu veliki dio birača odazvao pozivu sa slogana Corrada Dussicha "Vrijeme je za promjenu" ("È ora di cambiare"), i zaista je malo nedostajalo da kod talijanske nacionalne zajednice dođe do preokreta koji se bez ikakvih hiperboličkih retoričkih pretjerivanja - može opisati kao "epohalnog značenja".

S druge pak strane, iz rezultata je vidljivo da su druge, Radinove birače u sličnom ali ipak nešto većem broju, draži bio status quo.

Glas manjinskih zastupnika, pa i onaj talijanske nacionalne zajednice, nerijetko se pokazao itekako važnim za podršku vladama koje bi teže dobile većinsku podršku parlamenta. Izgledno je da će se nešto slično dogoditi i s ovim sazivom. Furio Radin, koji je u dva navrata bio potpredsjednik Sabora, do sada je svoju podršku znao dati kako lijevim, tako i desnim vladama, među kojima i onoj Andreja Plenkovića, kojeg smatra političarom centra. Upravo s tog gledišta treba tumačiti izjavu koju je prije točno mjesec dana dao našem portalu, kada je rekao da vlada desnice neće nikad imati njegovo podršku, ali i njegovu današnju izjavu medijima: "Ja sam do sada, u prošlosti, dobro surađivao s Plenkovićem. Za sada ću reći samo to."

Dussich: Pokazali smo da znamo ostvariti demokratski pluralizam

Premda je bio u igri za izbor do samog kraja prebrojavanja glasova, unatoč minimalnom porazu Corrado Dussich komentira gledajući pozitivnu stranu medalje: “Vjerujem da se moja kandidatura pokazala dobrom za cijelu Talijansku nacionalnu zajednicu", rekao nam je i dodao: "Pokazali smo da znamo ostvariti demokratski pluralizam, nakon čega mora  se poštivati ​​volja naroda. Zahvaljujem svima koji su glasali za mene i svima onima koji su mi pomogli da postignem ovaj rezultat. Čestitam zastupniku Radinu i želim mu puno uspjeha u radu."

Dussichev zamjenik Maurizio Zennaro jutros se prvi oglasio na Facebooku:  „Dragi sugrađani, dragi birači, dragi prijatelji!“, napisao je Zennaro, "Hvala vam na vašem glasu, podršci i angažmanu. Zahvaljujući Corradovoj protukandidaturi uspjeli smo značajno povećati izlaznost našeg nacionalnog tijela na birališta u odnosu na prije četiri godine. Premda smo poraženi u ovoj izbornoj utrci, s obzirom na vrlo kratko vrijeme i skromna financijska sredstva koja su nam bila na raspolaganju za izbornu kampanju, ponosni smo na izborni rezultat i zahvlalni vašu podršku. Hvala vam od srca! Čestitike izabranom saborskom zastupniku u svom desetom saborskog mandatu."

U razgovoru nam je Zennaro potvrdio da prije svega želi "čestitati zastupniku iz prošlog saziva na ponovnoj potvrdi saborskog mandata. Uvjeren sam", rekao nam je, "da će, zahvaljujući iskustvu stečenom tijekom 32 godine zastupničkog rada, ishoditi pravo koje nam već dugo nije priznato, a to je pravo na dvostruki glas. Iskustvo je ključno za postizanje iznimno važnih političkih ciljeva, a pravo dvostrukog glasovanja, zapisano u članku 15. hrvatskog Ustava, od iznimne je važnosti. Koristim ovu priliku kako bi se zahvalio svojim sunarodnjacima koji su odlučili glasati “nacionalno”. Unatoč porastu, ostaje žaljenje jer su brojčani podaci i dalje niski, samo je 1.907 sunarodnjaka glasovalo je etnički, ostali su "izgubljeni" u političkom glasovanju ili odluci da ne glasaju i to je prava šteta."

Zennaro nas je obavijestio kako je došao do izravnih saznanja da neki od pripadnika zajednice nisu bili upisani u biračkim popisima, te dodao da je gradonačelniku Poreča Lorisu Peršuriću (IDS) jutros poslao čestitku sljedećeg sadržaja: “Dobro jutro Loris, čestitam, odličan rezultat. Da tvoji nisu lijepili plakate na moje i puštale one od Furia, forši bi anke mi pasali”. Zennaro nam j potvrdio da su se na nekim od oglasnih ploča u Poreču plakati IDS-a lijepili preko izbornih plakata Corrada Dussicha.


Nastavite čitati

Istra
 

"PIERE SBUSE": Čemu je služilo kamenje s rupama na starim kućama u Istri?

Jasan i nedvosmislen odgovor nije poznat, no vjeruje se da se motka umetnuta u rupe koristila za sušenje rublja, ali i za vješanje vrijednih stvari, poput odjeće nakon bojenja, ili prozračenja madraca i skupih tepiha. Prema nekima korištene su za vješanje i povlačenje ručno tkanih platna, prema drugima dva su kamena s rupama mogla poslužiti kao koloturnici za prijenos namještaja i teških predmeta na gornje katove, ali i za spuštanje tijela pokojnika s gornjih katova. Najzanimljivija hipoteza ima veze s klimatizacijom u srednjem vijeku

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.