Politika i društvo

može li grad vratiti sportske terene na valkanama?

FILIP ZORIČIĆ: O pokretanju pravnih radnji za povrat Valkana odlučit ću nakon mišljenja Pravnog fakulteta i DORH-a

-Moramo voditi računa o gradskim imovinskim interesima, ali i o mogućim financijskim rizicima. Evidentno je da će investitor u slučaju osporavanja vlasništva ići s protutužbom teškom desetke milijuna eura


 
5 min
Dražen Majić ⒸFOTO: Manuel Angelini

-Moramo voditi računa o gradskim imovinskim interesima, ali i o mogućim financijskim rizicima. Evidentno je da će investitor u slučaju osporavanja vlasništva ići s protutužbom teškom desetke milijuna eura

Tema privatizacije sportsko rekreacijskog centra na Valkanama več dvije godine privlači veliku pažnju stanovnika Pule. Činjenica da su pulske gradske vlasti 1993. zatražili knjiženje na sve pulske sportske centre osim Valkana, kod mnogih je izazvala sumnju u zakonitost te privatizacije. Nakon velikih društvenih i političkih nemira oko Hotela Valkane i susjednog nogometnog igrališta, referenduma pa čak i mahanja pištoljima, prije dva mjeseca ponovno se pojavila inicijativa da Grad Pula ipak zatraži povrat SRC Valkane u gradsko vlasništvo. Osim Inicijative za Lungomare i Možemo! takav apel nekoliko puta uputili su i predstavnici IDS-a.

S pulskim gradonačelnikom Filipom Zoričićem razgovarali smo o mogućnosti povrata atraktivne nekretnine u gradski posjed. Njegov je plan odluku o tome staviti na gradsko vijeće a prije toga dobiti relevantna mišljenja od pravnih stručnjaka i DORH-a. 

- Kao grad smo u komunikaciji s Pravnim fakultetom u Zagrebu kojem želimo uputiti vrlo jasno pitanje. Ono glasi: „Ima li grad pravo vlasništva nad zemljištem koje je ušlo u temeljni kapital prilikom pretvorbe društvenog poduzeća Cementara u dioničko društvo 1992. godine. Radi se o sportskim terenima za koje nekadašnja Općina Pula, a naknadno Grad Pula, nije donijela odluku o preuzimanju po članku 88. Zakona o sportu u razdoblju od 1992-1995. godina. Prije pretvorbe to je zemljište bilo upisano kako društveno vlasništvo s pravom korištenja cementare. Od te pretvorbe, odnosno zemljišno-knjižnog upisa 1996. godine pa do danas, zemljište je vlasništvo dioničkog društva odnosno njegovih pravnih sljednika.”

Na to pitanje tražimo odgovor od Pravnog fakulteta u Zagrebu, dakle neutralnog tijela koje može dati pravne zaključke. Kada dobijemo te odgovore s njima ćemo izaći u javnost. Bez takvog mišljenja bilo kakvo postupanje Grada Pule predstavljalo bi moguće financijsko opterećenje proračuna kroz troškove sudskog postupka, naknadu štete i izmakle dobiti. Dakle, s jedne strane moramo voditi računa o vlastiti imovinskim interesima, ali i o mogućim financijskim rizicima. Da bi dobili što kvalitetnije odgovore pravnom fakultetu ćemo dostaviti svu potrebnu dokumentaciju. Ona će uključivati i onu dokumentaciju koju nam je nedavno ponudio gospodin Aleksej Orel.

Kad govorite o mogućim financijskim rizicima na što točno mislite?

Mislim na desetke milijuna eura koje možemo izgubiti. To bi bio ogroman udarac za grad za koji bi ja na kraju bio odgovoran. Osobno smatram da bi već i samo pokretanje tog procesa bilo bi veoma loše za Grad Pulu. Investitor bi vjerojatno odustao od projekta a na taj način bi poslali i poruku budućim investitorima. Moja je želja da kakva god bila odluka ona bude pravno argumentirana mišljenjem nekog neutralnog tijela. Podsjećam, sve su dosadašnje odluke po pitanju tog projekta donesene prije nego što sam ja preuzeo odgovornost za upravljanje gradom.

Kako onda tumačite aktualno ponašanje IDS-a u gradskom vijeću po pitanju povrata tog zemljišta?

Valter Boljunčić i IDS sada odjednom otvaraju oči. Meni je to politički smiješno i neozbiljno. Očito je da se na vrlo populistički način pripremaju za kampanju. IDS je sad odjednom zaštitnik javnog interesa. Ja se ne zamaram time hoće li Boljunčić bit kandidat za gradonačelnika, ali očito je da IDS u svojoj propasti nakon gubitka svih izbora, od lokalnih preko parlamentarnih pa sve do europskih, sada povlači neke populističke slamke spasa. Slično kao i kod pitanja bespravne gradnje koju su ignorirali dvadeset godina, sada se i po pitanju Valkana postavljaju kao zaštitnici javnog prostora. IDS preuzima temu koju je nametnula platforma Možemo! i to je legitimno ali Grad je prije bilo kakve odluke po tom pitanju zatražio jedno neovisno mišljenje.

Hoćete li onda nakon dobivanja mišljenja tu temu staviti na gradsko vijeće da vidimo što vijećnici o tome misle?

Nakon što dobijemo odgovor od pravnog fakulteta tu ćemo temu dati na raspravu na gradsko vijeće pa nek svatko kaže što misli.

Interese Grada Pule i RH na Valkanama dužan je štititi i DORH. Planirate li mišljenje zatražiti i od DORH-a?

Dorh je postupao po onome za sto je procijenio da ima prostora djelovati. Prema informacijama koje imam ne misle na temu prostora djelovati na temu SRC Valkane, ali nemam nikakav problem da i njima pošaljem upit. Nama je u interesu da čujemo što bolje argumente prije bilo kakve odluke.

Je li vam poznato kakav je stav investitora o eventualnom pokretanju procesa povrata SRC Valkane? Kakva je inače sadašnja situacija s projektom izgradnje Hotela Valkane?

Evidentno je da će investitor u slučaju osporavanja vlasništva ići s protutužbom. U dva dana sam primio i investitore i gospodina Orela te sam s obje strane razgovarao i o pitanju vlasništva. Ja nikako ne želim stigmu koju mi Možemo! nameće o tome da pogodujem investitorima na Valkanama. Ako imaju bilo kakve dokaze, pozivam ih da to prijave. Ako su u pravu, ja ću ispasti najveća prijevara i oni onda mogu preuzeti grad. Ako nemaju dokaze - onda je to dosta neozbiljan način političke komunikacije.

Koliko mi je poznato, investitor će uskoro objaviti operatera koji će voditi hotel. Vodu su doveli do svog zemljišta i, kako su me prošlog tjedna izvijestili, sada pripremaju projekt za građevinsku dozvolu.

Kakva je situaciju s pročistačem? Hoće li on ostati pored hotela?

- O tome nema nikakvih novih informacija. Pročistač tamo ostaje do daljnjega a kasnije bi trebao ići najvjerojatnije na Molo Carbone u okviru projekta Pula Centar. Mi smo nivelaciju tog projekta predali u Hrvatske vode. To je projekt vrijedan 120 milijuna eura. Do kraja godine bi trebali dobiti odluku od Hrvatskih voda, a onda treba raspisati javnu nabavu tako da će za realizaciju tog projekta trebati sigurno nekoliko godina.

Grad dosta novca ulaže u obnovu Valkana, posebno u onaj dio ispod budućeg hotela. Stječe se dojam da se je to neka vrsta pogodovanja investitoru u Hotel Valkane?

Dok sam ja gradonačelnik Valkane sigurno ne idu u koncesiju. Sve što je javno ostaje javno. To garantiram. Kao i status ceste koja će ostati javna cesta. Sve objekte koji su tamo planiramo očuvati i na društveno koristan način organizirati. Je li to za plivače, je li za ronioce ili veslače, to ćemo vidjeti. Plan je da čitave Valkane uredimo i uvedemo puno više sadržaja te da sve izgleda urednije i sigurnije. Najavio bi i da u prostornom planu mičemo plaže objekte koji su predviđeni na području Lungomare.


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.