u puli oživjela direktna demokracija
IDEMO NA REFERENDUM ZA LUNGOMARE! Građanska inicijativa prikupila više od 12.000 potpisa
Ukoliko je referendumsko pitanje u skladu s Ustavom i ako se pokaže da je incijativa skupila dovoljno pravovaljanih potpisa, negdje tijekom jeseni idemo na referendum. Dvanaest tisuća potpisa pravi su politički šamar za dobar dio pulske političke scene, posebno za gradonačelnika Filipa Zoričića koji se po ovom pitanju, uz gorljivu podršku pulskog SDP-a, pretvorio u glasnogovornika interesa Dragana Šolaka, moćnog investitora iz tvrtke Hotel Valkane.
Ukoliko je referendumsko pitanje u skladu s Ustavom i ako se pokaže da je incijativa skupila dovoljno pravovaljanih potpisa, negdje tijekom jeseni idemo na referendum. Dvanaest tisuća potpisa pravi su politički šamar za dobar dio pulske političke scene, posebno za gradonačelnika Filipa Zoričića koji se po ovom pitanju, uz gorljivu podršku pulskog SDP-a, pretvorio u glasnogovornika interesa Dragana Šolaka, moćnog investitora iz tvrtke Hotel Valkane.
Prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže Istra24, a koje su potvrđene sa nekoliko strana, građanska inicijativa “Referendum za Lungomare” uspjela je prikupiti više od 12.000 potpisa, dakle potpise više od 20 posto birača prijavljenih na području grada Pule.
Iz inicijative sinoć, nakon dovršetka skupljanja potpisa, nisu željeli komentirati broj skupljenih potpisa, no, iz komunikacije se pojedinih članovima očito je da su više no dobro raspoloženi. Za danas u 11 sati najavili su tiskovnu konferenciju u Gortanovoj uvali na kojoj će iznijeti točniju brojku.
Ukoliko su neslužbene informacije točne to će biti tek drugi lokalni referendum u hrvatskoj povijesti. Na taj način Puležanke i Puležani pokazali su da im je ipak jako stalo do šetališta Lungomare, ali i da žele da se i njih pita za ključne odluke o budućnosti ovog grada.
Uspjeh građanske inicijative je još veći kada se uzme u obzir da su djelovali pod potpunim bojkotom najvećeg dijela nacionalnih, ali i lokalnih medija, koji su, pak, često otvoreno djelovali protiv inicijative i izvodili razne medijske manipulacije.
Dvanaest tisuća potpisa pravi su politički šamar za dobar dio pulske političke scene, posebno za gradonačelnika Filipa Zoričića koji je se po ovom pitanju, uz gorljivu podršku pulskog SDP-a, pretvorio u glasnogovornika interesa Dragana Šolaka, moćnog investitora iz tvrtke Hotel Valkane.
Dakle, ukoliko je referendumsko pitanje u skladu s Ustavom i ako se pokaže da je incijativa skupila dovoljno pravovaljanih potpisa, negdje tijekom jeseni idemo na referendum.
Hodogram za referendum
U nastavku donosimo hodogram aktivnosti ukoliko se informacija da je skupljeno dovoljno potpisa pokaže točnom.
Tijekom sljedećih nekoliko dana inicijativa će prebrojati glasove i objaviti rezultate.
Nakon toga potpisi se predaju pulskom Gradskom vijeću koje ima 30 dana da zaprimljeni prijedlog dostavi središnjem tijelu državne uprave nadležnom za lokalnu i područnu samoupravu. To je u ovom slučaju Ministarstvo pravosuđa i uprave.
Ministarstvo će u roku od 60 dana utvrditi ispravnost podnesenog prijedloga, odnosno je li prijedlog podnesen od potrebnog broja birača i je li referendumsko pitanje u skladu s odredbama zakona u Ustava republike Hrvatske. Potom će o utvrđenom obavijestiti lokalno predstavničko tijelo.
Nakon toga pulsko gradsko vijeće ima 30 dana da raspiše referendum.
Formalno, odluka o raspisivanju referenduma mora sadržavati naziv tijela koje raspisuje referendum; područje za koje se raspisuje referendum; naziv akta o kojem se odlučuje na referendumu, odnosno naznaku pitanja o kojima će birači odlučivati na referendumu; obrazloženje akta ili pitanja o kojima se raspisuje referendum; referendumsko pitanje ili pitanja odnosno jedan ili više prijedloga o kojem će birači odlučivati te datum dan održavanja referenduma.
Odluka o raspisivanju lokalnog referenduma objavljuje se u službenom glasniku lokalne jedinice, dnevnom tisku ili drugim sredstvima javnog priopćavanja.,
Od dana objave odluke o raspisivanju referenduma do dana održavanja ne smije proći manje od 20, ni više od 40 dana.
Glasanje na lokalnom referendumu obavlja se na glasačkim mjestima u lokalnoj jedinici, a povjerenstva za provedbu referenduma određuju i javno objavljuju (najkasnije pet dana prije održavanja) glasačka mjesta za provedbu glasanja.
Na lokalnom referendumu nije moguće glasati izvan mjesta prebivališta. Na referendumu građani odlučuju neposredno tajnim glasanjem.
Da bi referendum bio važeći potrebno je da njega izađe većina birača na području grada Pule. Dosad to još nikom nije uspjelo, ali Puležanke i Puležani su čudna bića.