Politika i društvo

Podržala referendum i ukazala na niz nelogičnosti

Ivana Kekin u Puli: "Sjetimo se Srđa, građani su uspjeli skupiti potpise za referendum i obraniti Srđ, a isto to može se napraviti i s Lungomareom"

Trenutni Zakon o referendumima traži dvadeset posto potpisa da bi se on pokrenuo, dok u Italiji ta brojka iznosi jedan posto, a u Sloveniji dva. Usto, rok za skupljanje potpisa za referendum je 15 dana, dok u svim ostalim zemljama on traje oko mjesec dana, rekla je Kekin osvrnuvši se i na neusklađenost broja birača i relevantne podatke zadnjeg popisa stanovništva


 
3 min
Matea Čelebija

Trenutni Zakon o referendumima traži dvadeset posto potpisa da bi se on pokrenuo, dok u Italiji ta brojka iznosi jedan posto, a u Sloveniji dva. Usto, rok za skupljanje potpisa za referendum je 15 dana, dok u svim ostalim zemljama on traje oko mjesec dana, rekla je Kekin osvrnuvši se i na neusklađenost broja birača i relevantne podatke zadnjeg popisa stanovništva

Skupljanje potpisa za referendum za Lungomare bliži se kraju.

Naime, Građanskoj inicijativi preostala su još svega četiri dana, a podršku u Puli danas im je dala i saborska zastupnica iz redova Možemo!, Ivana Kekin.

Usto što je na Giardinima prikupljala potpise, u izjavama za medije osvrnula se na konfuzna pravila raspisivanja referenduma u Puli, ali i niz statističkih greški, prvenstveno onih u popisu stanovništva, a koje su prikupljanje potpisa dodatno otežale.

- Ovo je vrlo hrabra građanska inicijativa i nisam sigurna jesu li građani uopće svjesni koliko zakonski okvir otežava izjašnjavanje građana na lokalnim referendumima koji su za njih od vitalnog značenja. Trenutni Zakon o referendumima traži dvadeset posto potpisa da bi se on uopće pokrenuo, dok u Italiji ta brojka iznosi jedan posto, a u Sloveniji dva. Usto, rok za skupljanje potpisa za referendum je 15 dana, dok u svim ostalim zemljama on traje oko mjesec dana, kazala je Kekin.

Nerealan omjer stanovništva i birača

Također se osvrnula i na neusklađenost broja birača i relevantne podatke zadnjeg popisa stanovništva.

Kako je kazala, u Puli je trenutno 49 tisuća birača na 52 tisuće ukupnog stanovništva grada, a potrebno je 20 posto potpisa za izlazak na referendum, što je izrazito velika brojka koja dodatno otežava uvjete za prikupljanje potpisa i mogućnost raspisivanja referenduma.

- Pozivamo Ministarstvo uprave da provjeri i uredi ove brojke kako bi bilo jasno koliko je zapravo birača u pitanju, a ne da se na ionako preteške uvjete ostvarivanja referenduma, ovakvim neskladnostima dodatno oteža njegovo raspisivanje.

Referirala se i na situaciju od prije nekoliko godina kada su Dubrovčani referendumom zaustavili gradnju hotela na Srđu.

- Sjetimo se Srđa, građani su uspjeli skupiti potpise za referendum i obraniti Srđ, a isto to može se napraviti i s Lungomareom. Iz medija smo u međuvremenu doznali da ista investicijska grupa ima interese i na drugim područjima u Istri i da se i tamo lokalno stanovništvo buni, rekla je aludirajući na članak našeg portala o pobuni bujskih vinara protiv investitora u Momjanu.

Radojčić: "Svima su usta puna demokracije"

Dušica Radojčić iz Možemo! još jednom je komentirala ostatak gradskih vijećnika drugih političkih opcija u Puli naglasivši da se ovo pitanje moglo rješavati i na sjednicama vijeća, a da je njegovo pitanje mogao potegnuti i sam gradonačelnik Filip Zoričić.

- Svima su usta puna demokracije, ali kada se ona treba pokazati na djelu, svi se skrivaju u mišju rupu. Referendumsku inicijativu mogao je zatražiti i gradonačelnik te time olakšati građanima, no ništa od toga se nije dogodilo, već su na sve moguće načine pokušali zadati prepreke Građanskoj inicijativi da sprovede prikupljanje potpisa za referendum, kazala je Radojčić.

- Vrijeme je da se krenemo brinuti za nas i ostale građane, a ne samo za turiste, nadovezala se Kekin.


FOTO: I24

Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Posjetili smo pulski azil: "Neki traže štence od maltezera ili pekinezera. A mi nismo robna kuća"

Djelatnik azila Tihomiru: "Oni su živjeli u lošim uvjetima, zato su i ovdje. Ali oni ovdje uopće ne pate. Mi ih sve volimo, pazimo, oni se istrče na ovoj livadi, dobiju hranu, na toplom su. No, bilo bi im ipak bolje u nečijem domu" * Voditelj azila Bojan Zidarić uzvraća na kritike Dušice Radojčić da su životinje u azilu izložene virusima i da dosta životinja ugiba * U azilu je sada 15-ak pasa i par mačaka, većina pasa je iznimno draga, a dva su opasna zbog pretrpljenog nasilja koje su trpjeli od prethodnog vlasnika. Njih čeka resocijalizacija

Pula
 

Sveučilišna knjižnica u Puli: Predavanje Krešimira Vunića "Byronu u čast"

Odsjek za anglistiku Filozofskoga fakulteta u Puli poziva na prigodno predavanje u petak, 13. prosinca, u podne. Pod naslovom "Byronu u čast" održat će ga na hrvatskome jeziku Krešimir Vunić, profesor engleskoga jezika i književnosti te filozofije, inače, stalni član spomenutoga Odsjeka. U predavanju će još sudjelovati studenti anglistike, Lorena Madeško i Gabriel Smoljan, koji će čitati ulomke iz Byronovih djela na engleskome jeziku

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.