Politika i društvo

POSTROŽENI UVJETI

Izdaje se sve manje dozvola za strane radnike. U Hrvatskoj ih ima najviše iz ove zemlje

Promatrano po djelatnostima, do sredine godine najviše je pao broj dozvola danih za zapošljavanja u građevinskom sektoru, koji uz turističko-ugostiteljski najviše poseže za uvozom radnika


 
3 min
Istra24
Ilustracija

Promatrano po djelatnostima, do sredine godine najviše je pao broj dozvola danih za zapošljavanja u građevinskom sektoru, koji uz turističko-ugostiteljski najviše poseže za uvozom radnika

Početkom primjene novog zakona o strancima donekle su u cilju uvođenja više reda postroženi zahtjevi za odobrenja boravka i rada za strane državljane, a to je rezultiralo i usporavanjem broja izdanih dozvola, piše Poslovni.hr

Najnoviji podaci MUP-a kažu da ih je u prvoj polovici godine izdano ukupno 99,1 tisuću, što je za 13,3 tisuće ili gotovo 12 posto manje nego u prvom polugodištu prošle godine. Lipanj je ujedno već treći mjesec uzastopnog međugodišnjeg pada broja izdanih dozvola. Samo tijekom lipnja izdano ih je 15.866, što je za 2737 ili 15-ak posto manje nego u istom lanjskom mjesecu.

Promatrano po djelatnostima, do sredine godine najviše je pao broj dozvola danih za zapošljavanja u građevinskom sektoru, koji uz turističko-ugostiteljski najviše poseže za uvozom radnika.

Za rad kod poslodavaca u građevinskom sektoru izdane su 28.352 dozvole, odnosno 23 posto manje nego lani. Za strane radnike (iz zemalja izvan EU) u turizmu dano je više od 35,5 tisuća dozvola ili sedam posto manje, a nešto manje nego lani bilježi ih se i u industriji (-9,4%) te u djelatnosti prometa i veza (-8,2%). Od pet djelatnosti koje nose glavninu uvoza radnika samo trgovina ove godine bilježi porast, broj dozvola u protelih šest mjeseci premašio je 5000, što je međugodišnji rast od 21 posto.

Najviše dozvola, više od 19,2 tisuće, u prvih pola godine izdano je za radnike iz Nepala, a u usporedbama s prošlom godinom njihov je broj veći za oko 1200. Gleda li se samo protekli mjesec, pod utjecajem sezonskih zapošljavanja ugostitelja u lipnju su prednjačile dozvole za radnike iz Srbije i BiH, koji inače drže drugo i treće mjesto po broju dozvola, ali je ukupno ove godine manji nego lani.

Jedno od trendnih obilježja je i to da, za razliku od dozvola za nova zapošljavanja koja su u padu (55 prema 74,2 tisuće), produljenja ima više nego lani (31,5 naspram 26,3 tisuće), a više dozvola nego lani je i za sezonske poslove. Za sezonski rad do kraja lipnja je izdano više od 12,5 tisuća dozvola, dok ih je u istom lanjskom razdoblju bilo 600-tinjak manje.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, mišljenja za dozvole za boravak i rad stranih radnika dosad je zatraženo više od 106 tisuća, i to za 367 zanimanja. Od 92 tisuće obrađenih pozitivno ih je mišljenje dobilo više od 69 tisuća. Najviše ih se odnosi na pomoćne kuhare i konobare, s prosječnom bruto plaćom od oko 1090 eura. Najvišu imaju kuhari (prosječno 1245 eura), a najslabije su plaćeni dostavljački poslovi (977 eura), koji su ujedno i gotovo jedini čiji prosjek je danas niži od 1000 eura bruto.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.