"Povodom javne objave poražavajućeg financijskog izvješća o poslovanju Kaštijuna d.o.o., dužan sam reagirati i podsjetiti javnost na činjenice kao, i iznijeti nove frapantne spoznaje do kojih smo došli, a tiču se poslovanja ŽCGO Kaštijun, odnosno tvrtke koja njime upravlja", kaže u suvodu svog priopćenja Danijel Ferić, član Glavnog odbora SDPH, pa nastavlja:
"Kaštijun je tvrtka s temeljnim kapitalom od 3.711.116 eura (27.961.400 kuna) koja je za vrijeme IDS-ove vladavine akumulirala impresivnih 3.316.375 eura (24.987.300 kuna) gubitaka u poslovanju. Tom impresivnom gubitku treba dodati još katastrofalniji poslovni rezultat za 2022. godinu kojeg su očito gradonačelnik Pule i župan Miletić iz nekog razloga skrivali od javnosti. Dakle radi se o novih 2.211.078 eura (16.659.367 kuna) gubitka u poslovanju ili ukupno akumulirani gubitak se popeo na vrtoglavih 5.527.453 eura (41.646.594 kuna).
Time ne samo da je pojeden temeljni kapital, nego isti je u minusu za 1.816.300 eura.
Članak 251. Zakona o trgovačkim društvima navodi da je uprava dužna, ukoliko ustanovi da u društvu postoji gubitak u visini polovine iznosa temeljnog kapitala društva, što je ovdje slučaj, sazvati skupštinu društva. Pitanje je da li je takva izvanredna skupština sazvana i, ako je, zašto gradonačelnik Pule i župan Miletić šute o tome.
Ono što treba jasno i glasno reći jest da je Kaštijun spreman za pokretanje stečajnog postupka ili će se isti u skorom roku dokapitalizirati na grbači istarskih poreznih obveznika jer i nedavno povećanje cijena Kaštijuna prema mojoj kalkulaciji neće biti dostatno za značajnije rješavanje akumuliranih tisuća tona SRF-a te drugih raznih frakcija otpada sa bioreaktorske i drugih ploha.
Analizirajući prihodovnu stranu ustanovio sam da su prihodi od komunalnih poduzeća za prijevoz, obradu i zbrinjavanje komunalnog otpada stabilni i iznose 5,3 milijuna eura, kao i u 2021. godini. Međutim, ostali poslovni prihodi su smanjeni za 900 tisuća eura te iznose 3,1 milijun eura, a odnose se na ukidanje rezervacija i smanjenje potpora iz javnog sektora. Tome treba pridodati na rashodovnoj strani i povećavanje troškova sirovina i materijala za 1 milijun eura. Isti iznose 2,18 milijuna eura.
Ono što je bitno istaknuti je da se ciljevi vezani za odvajanje otpada u Istri neće postići lokalno ukoliko se na županijskom nivou ne osnuje tvrtka koja će upravljati s odvojeno prikupljenim otpadom (biootpadom i reciklabilnim otpadom) i koja bi mogla biti generator kružne ekonomije i pokretanja zelenih poslova. Dodatna upucavanja milijuna eura poreznih obveznika u Kaštijun neće dati rezultate, već će produžiti agoniju, jer je on samo zadnja karika u upravljanju otpadom u gradovima i općinama.
Osim dovoljnog broja reciklažnih dvorišta u Istri treba izgraditi i postrojenje za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada, izgraditi postrojenje za sortiranje odvojeno prikupljenog otpadnog papira, kartona, metala, plastike i drugih materijala, a za sve je ove projekte bilo moguće povući sredstva iz EU fondova gdje je bilo na raspolaganju golemih 100 milijuna eura iz operativnog programa konkurentnost i kohezija. Na žalost, ništa od toga nije niti u planovima, a kamo li u realizaciji.
Podsjetit ću da je člankom 173. Zakona o gospodarenju otpadom propisano da su županije dužne donijeti plan gospodarenja otpadom do 01.01.2024., a istarski župan drži glavu u pijesku kao da ga se problemi Kaštijuna ne tiču. Upravo bi taj plan trebao odrediti lokacije za izgradnju potrebnih postrojenja.
Za kraj pozivam župana da sazove hitnu koordinaciju svih gradonačelnika i načelnika na toj bi se trebalo raspravljati između ostalog i o ovim katastrofalnim rezultatima Kaštijuna, ali i o tome kako bi gradovi i općine preuzeli svoje vlasničke udjele koje otplaćuju već godinama.
Ekološko-financijska bomba zvana Kaštijun je najveći promašaja IDS-a, projekt za koji smo u SDP-u isticali da je uvreda zdravom razumu, svim građanima i građankama Pule i onima u okolici Kaštijuna, ali i cijele Istre jer Kaštijun im svakim danom sve više i više zavlači ruke u novčanike i poskupljuje im odvoz smeća. To je projekt kojim su IDS, Jakovčić i Miletić građanima južne Istre s ovakvim Kaštijunom ugrozili zdravlje, njihovu egzistenciju i onečistili okoliš. Građane nitko ništa nije pitao, oni ga tamo nisu željeli, ali su na njega svejedno potrošeni njihovi milijuni.
Na Kaštijunu se i dan danas nalazi više tisuća tona goriva iz otpada ili famoznog SRF-a, kao i više tisuća tona nečiste željezne i ne željezne frakcije."