Politika i društvo

ATMOSFERA SJEĆANJA I PONOSA

Labin ne zaboravlja svoje rudarske korijene: obilježena 104. obljetnica Labinske republike

U središnjem dijelu večeri pročitana su imena 718 rudara stradalih u labinskim ugljenokopima, prvi put objedinjena u knjizi Umrli su uzalud autora Tullija Vorana. Njihova imena odzvanjala su tišinom među okupljenima, simbolizirajući neizbrisivi trag koji su ostavili u povijesti ovog kraja


 
3 min
Istra24
foto: Grad Labin

U središnjem dijelu večeri pročitana su imena 718 rudara stradalih u labinskim ugljenokopima, prvi put objedinjena u knjizi Umrli su uzalud autora Tullija Vorana. Njihova imena odzvanjala su tišinom među okupljenima, simbolizirajući neizbrisivi trag koji su ostavili u povijesti ovog kraja

Labin je večeras ponovno dokazao da ne zaboravlja svoje korijene – uz emocije, poštovanje i zajedništvo, održana je svečana komemoracija povodom 104. obljetnice Labinske republike. Okupljeni na Spomen prostoru rudaru i rudaru-borcu, građani su zajedno s obiteljima rudara, predstavnicima vlasti i udrugama odali počast hrabrim ljudima koji su 1921. godine ustali u borbu za svoja prava.

U središnjem dijelu večeri pročitana su imena 718 rudara stradalih u labinskim ugljenokopima, prvi put objedinjena u knjizi Umrli su uzalud autora Tullija Vorana. Njihova imena odzvanjala su tišinom među okupljenima, simbolizirajući neizbrisivi trag koji su ostavili u povijesti ovog kraja.

Članovi obitelji poginulih rudara - foto: Grad Labin

Program su vodili Loredana Ružić Modrušan i Daniel Mohorović, dok su glazbene točke u izvedbi profesora Umjetničke škole Matka Brajše Rašana – Tene Bevčar, Alda Foška, Roberta Mikuljana, te Adriana Šćulca, labinskog novinara koji je izveo autorsku pjesmu Kovari. pridonijele posebnoj atmosferi večeri.

U svojim obraćanjima, govornici su svojim riječima sve prisutne podsjetili na značaj Labinske republike i vrijednosti koje ona predstavlja.

Prvi od njih, saborski zastupnik u Hrvatskom saboru Dalibor Paus, izjavio je kako: „Labinska republika nije trajala dugo, ali njezina poruka, njezin duh će durat zavajka u svakemu od nas i ako su naši stariji bili prvi koji su se u Europi suprostavili fašizmu radi naše budućnosti onda i mi imamo obavezu, radi budućnosti naše djece, dignuti glas protiv nedemokratskih tendencija. U rudniku, na ljudima črnim ud karbona ni bilo važno koje si nacionalnosti, nego zajedno voditi računa jedan o drugome. Tako i mi moramo stati rame uz rame i zajedno graditi Istru otpornu na svaku isključivost i na svaku vrstu krize.“.

Ivan Bubić, izaslanik Vlade Republike Hrvatske također je istaknuo važnost očuvanja sjećanja na Labinsku republiku i njezinu simboliku.

Gradonačelnik Grada Labina, Valter Glavičić, naglasio: „Danas moramo imet forci gonat da bimo kapili neke stvora i da bimo kapili da to ne zgubimo. Ne Labin, Labin se neće zgubit, neće se zgubit ni priče o kove, neće se zgubit ni Šoht, ni Krvova placa, ni va lepi spomenik kega su pokojni Quintino Bassani i Berislav Iskra osmislili. Znote ca je bitno? Bitno je da ne zgubimo somi sebe. A vragu smo na pute. Na dobren pute smo da zgubimo somi sebe. Da prodomo ono malo ca još imamo našega i da nam drugi zapovedajo. Nemojmo teć, nemojmo se prodavat. Čuvajmo naši valori, čuvajmo se dobro ca su naši stori storili i zustanimo svoji na svojen.“

foto: Grad Labin

Dok je Jadranka Žarković, izaslanica predsjednika RH, zaključila da je Labinska republika događaj koji ima vrlo veliko značenje ne samo za socijalnu i političku povijest Istre nego i cijele Hrvatske, postavši navještaj budućeg antifašističkog pokreta u Istri u njezinoj borbi za oslobođenje i sjedinjenje s maticom zemljom Hrvatskom.

Obilježavanje obljetnice kulminiralo je emotivnim audiovizualnim spektaklom, gdje su svjetlosni efekti i glazba stvorili dojmljivu atmosferu sjećanja i ponosa. Nakon toga, okupljeni su ostali u neformalnom druženju, dijeleći dojmove i priče koje su generacijama čuvane u obiteljima rudara.   

Tjedan ispunjen događanjima u čast Labinskoj republici, čiji je središnji dio bila današnja komemoracija, kraju će se privesti u nedjelju polaganjem vijenaca na spomenik palim rudarima na Gradskom groblju Labin te na Krvovoj placi na Vinežu, gdje će se još jednom odati počast rudarima i njihovoj ostavštini.

Grad Labin ponosno čuva svoje korijene i cijeni prošlost koja je temelj današnje zajednice. Sjećanje na Labinsku republiku nije samo dio povijesti, već trajni podsjetnik na snagu zajedništva, hrabrost i borbu za pravdu. Ove vrijednosti Labin nosi u budućnost, prenoseći ih na nove generacije koje će nastaviti čuvati identitet i baštinu ovoga kraja. 


Nastavite čitati

Istra
 

Odabrani stanari pazinske Kuće za pisce / Hiže od besid

Šestero ponajbolje rangiranih autora biti će kontaktirano od strane upraviteljice Kuće za pisce, a onaj koji je ostvario najveći broj bodova imat će pravo biranja mjeseca boravka, s tim da je Luce Kozina - kao dobitnica književne nagrade Istarske županije Edo Budiša – već odabrala travanj 2026.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.