Politika i društvo

ESKALACIJA VRŠNJAČKOG NASILJA

MILENA POTURIČEK: 'I žrtva i počinitelj nasilja trebaju stručnu pomoć i podršku! Odgovornost je nas odraslih da budemo model poželjnog ponašanja'

Roditelji se Obiteljskom centru znatno češće javljaju radi drugih poteškoća, poput odbijanja odlaska u školu, školskog neuspjeha, promjena u dječjem ponašanju i raspoloženju. Tek potom, u radu s djecom, stručnjaci centra nerijetko uvide da u osnovi tih simptoma može biti upravo izloženost djece nasilju


 
4 min
Martina Pereša ⒸFOTO: Manuel Angelini
Milena Poturiček, vršiteljica dužnosti voditeljice Područne službe Istarske Obiteljskog centra

Roditelji se Obiteljskom centru znatno češće javljaju radi drugih poteškoća, poput odbijanja odlaska u školu, školskog neuspjeha, promjena u dječjem ponašanju i raspoloženju. Tek potom, u radu s djecom, stručnjaci centra nerijetko uvide da u osnovi tih simptoma može biti upravo izloženost djece nasilju

Nakon što smo od Policijske uprave istarske dobili podatke koji jasno ukazuju na višegodišnji trend porasta vršnjačkog nasilja u našoj županiji, obratili smo se onima koji se nalaze na „prvoj liniji obrane“ maloljetnih žrtava i počinitelja.

Obiteljski centar – Područna služba Istarske županije

Riječ je Obiteljskom centru – Područnoj službi Istarske županije, a kojem je na čelu socijalna radnica Milena Poturiček, odnedavno i članica Vijeća za prevenciju kriminaliteta Grada Pule u kojem je pak zamijenila bivšu ravnateljicu Obiteljskog centra, umirovljenu Ines Puhar.

Savjetovanje kao oblik pomoći djeci i roditeljima

- Nalazimo se na pulskoj adresi Ulica Sergijevaca 2, a u odnosu na vršnjačko nasilje jedna smo od ustanova koje rade s djecom i mladima koji mogu biti žrtve ili počinitelji nasilja. Naime, Protokol o postupanju u slučajevima nasilja među djecom i mladima iz 2004. godine, definira postupanje i suradnju odgojno-obrazovnih ustanova, centara za socijalnu skrb (danas Područne urede HZSR) i policije. Sukladno Protokolu, Hrvatski zavod za socijalni rad i njihovi područni uredi, zaprimaju obavijesti od strane policije ili škole, te nakon provedenih postupaka mogu odrediti mjere prema djeci i mladima. Jedna od tih mjera je i upućivanje u naš Obiteljski centar, Područnu službu Istarsku, na savjetovanje kao oblik pomoći i podrške djeci i mladima, ali i njihovim roditeljima, pojašnjava nam Poturiček proceduru.

Ilustracija: Pixabay

Tijekom 2022. godine u Istri je evidentirano 17 kaznenih djela s elementima vršnjačkog nasilja. Samo godinu ranije, 2021., zabilježen je za gotovo trećinu manji broj kaznenih djela s elementima vršnjačkog nasilja - njih ukupno 12, dok ih je 2020. godine evidentirano skoro upola manje - svega sedam kaznenih djela takve vrste.

Školski uspjeh na prvom mjestu

Obiteljskom centru roditelji se mogu obratiti samoinicijativno ili po preporuci škole, a u slučaju da su njihova djeca izložena nasilju. Međutim, praksa je nažalost drugačija, pa se tako roditelji znatno češće javljaju radi drugih poteškoća, poput odbijanja odlaska u školu, školskog neuspjeha, promjena u dječjem ponašanju i raspoloženju. Tek potom, u radu s djecom, stručnjaci centra nerijetko uvide da u osnovi tih simptoma može biti upravo izloženost djece nasilju. 

Milena Poturiček

- U pravilu provodimo individualno savjetovanje i u središtu nam je dijete ili mlada osoba sa svojim poteškoćama, bez obzira je li žrtva nasilja ili počinitelj. I jednima i drugima trebaju stručna pomoć i podrška! Naime, izloženost nasilju ili činjenje nasilja mogu imati svoje kratkoročne, ali i dugoročne posljedice, pa je iznimno važno što prije prepoznati i prekinuti nasilje. Također, ponekad su u taj ponavljajući krug uključena i djeca koja su tek šutljivi promatrači, govori nam Poturiček.

Naglašava kako mlada osoba koja se osjeća zadovoljno i sretno, te koja ima zadovoljene osnovne socijalne i emocionalne potrebe, zasigurno neće iz čiste dosade zlostavljati drugo dijete.

Ilustracija: Pixabay

Odgovornost je uvijek na odraslima

Iznimno je, veli, važno educirati roditelje kako bi kod svoje djece znali prepoznati jesu li bila izložena nasilju.

- Pomoć roditelja svakako počinje pružanjem povjerenja, uvažavanjem i razumijevanjem djetetovog doživljaja i osjećaja u danoj situaciji, a tek potom ide konkretna pomoć u rješavanju problema. Vršnjačko nasilje vrlo je kompleksna pojava i općedruštveni problem radi dugoročnih posljedica koje ima po sve aktere. Odgovornost je nas odraslih da budemo model poželjnog ponašanja, da poučimo djecu od najranije dobi poštivanju i prihvaćanju različitosti, da potičemo njihovu empatičnost, da ih naučimo nenasilnoj komunikaciji te kako da sukobe, koji su sastavni i neizbježni dio života, rješavaju na kooperativan način, jasna je Milena Poturiček, vršiteljica dužnosti voditeljice Područne službe Istarske Obiteljskog centra.

Vršnjačko nasilje najčešće se događa u školama

Nažalost, upravo su se škole pokazale kao najnesigurnija mjesta, u kojima se najčešće događa vršnjačko nasilje. Zato su pandemijske godine, tijekom kojih se nastava održavala online, bilježile manje brojke kaznenih djela s elementima vršnjačkog nasilja.

Pulska "žuta škola"

- Djelatnici škola, sukladno Protokolu su, ne samo dužni, već i duboko zainteresirani otkriti i pomoći kod svakog oblika vršnjačkog nasilja! Naime, različita istraživanja pokazuju da djeca žrtve nasilja nerado traže pomoć i zaštitu, dok se djeca promatrači ne usuđuju glasno prosvjedovati, nego se distanciraju od situacije, nerijetko i od žrtve, a prvenstveno radi straha da i sami ne postanu žrtvama nasilja. Stoga je iznimno važno što prije prepoznati i zaustaviti vršnjačko nasilje i pomoći djeci koja trpe, djeci koja čine nasilje, kao i šutljivim promatračima. Samo tako možemo umanjiti i onu takozvanu "tamnu brojku" neprijavljenih slučajeva, zaključuje Poturiček za Istru24.

Područna služba Istarska organizira i provodi preventivne programe i cikluse radionica u koje se uključuju djeca i mladi, ili djeca zajedno s roditeljima. Ciljevi programa jesu jačanje samopoštovanja u djece i mladih, razvijanje njihovih komunikacijskih vještina te poboljšavanje ili izgradnja odnosa i komunikacije s roditeljima.

Obiteljski centar surađuje i sa školama u preventivnim aktivnostima, na način da zajednički organiziraju interaktivna predavanja za roditelje, ili radionice za djecu na temu vršnjačkog nasilja. Njihov telefon: 052/391-425 dostupan je građanima Istarske županije svakog radnog dana od 8 do 15 sati.


Nastavite čitati

Istra
 

Istarska županija dodijelila 200 tisuća eura potpora za sportsku infrastrukturu istarskih gradova i općina

Danas predstavljamo dakle, još jednu novinu u sklopu koje dodjeljujemo 200 tisuća eura, a usmjerena je prema svim našim jedinicama lokalne samouprave kako bi obnovili sportsku infrastrukturu – kazao je župan Miletić i poručio svima da redovito prate Javne pozive i natječaje Istarske županije s obzirom na brojna područja od kulture, turizma, sporta i drugih, za koje se tijekom cijele godine dodjeljuju potpore

Istra
 

RAZGOVOR Igor Škatar, kandidat IDS-a za načelnika Fažane: "Neću napadati Koraća, džentlmenski ću voditi kampanju"

O uhićenju načelnika Koraća: "Njemu je bilo najneugodnije, kao i njegovoj obitelji, ali i građanima općine. Nitko ne želi takve scene. To je i na njemu ostavilo traga. Ne želim prejudicirati krivnju * Brijuni trebaju pripasti Fažani, a ne biti pod Pulom * Postoji općina koja je meni draga: to je općina Bale. Imam izuzetno visoko mišljenje o njihovom načelniku

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.