Iako je osnivač Društva osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre, Mladen Pucarić, zasad odustao od najavljenog štrajka glađu, posljednjih tjedan dana redovito odlazi na pulski Forum te time, kaže nam, vrši svojevrsni pritisak na gradsku vlast kako bi bio siguran da će dogovor koji je trenutno „na snazi“ biti ispoštovan.
"To što radim nije ucjena!"
- Želim da shvate da nisam zaboravio što sam rekao. Ne volim kad mi ljudi kažu da je to što radim ucjena. Naprosto nije tako. Znate, čak
12 posto stanovnika Pule ima nekakav invaliditet. Stoga, ovo je vrlo loša politička odluka! Bolje bi bilo da Grad ima zaposlenu osobu koja će se baviti samo tom problematikom. Sve u svemu,
ako prođe lipanj i ne bude rebalansa, ja ću dati svoj doprinos ovom Društvu i široj društvenoj zajednici, jasan je Pucarić.
Sredstava svake godine sve manje
Podsjetimo, službena Odluka Grada Pule o dodjeli financijskih sredstava za udruge i druge neprofitne organizacije u 2022. godini Društvu je stigla prije gotovo mjesec i pol dana. Prema njoj, odobren im je iznos od 40 tisuća kuna, što je za 30 tisuća kuna manje u odnosu na 2021. godinu, a za 60 tisuća kuna manje u odnosu na ciklus Institucionalne potpore za razdoblje od 2016. do 2018. godine.
Društvo tada organizira konferenciju za novinare na kojoj Pucarić najavljuje štrajk glađu počevši od 16. svibnja. Potom, predstavnici Grada Pule održavaju sastanak s predstavnicima Društva te dogovaraju kako će rebalansom Proračuna Grad iznaći dodatna sredstva temeljem kojih će biti raspisan natječaj za Institucionalne potpore, a na koji će se Društvo, naravno, javiti. Odmah po potpisivanju Ugovora za ovogodišnje potpore, Društvu je isplaćeno 20 tisuća kuna. Gradonačelnik Zoričić, kažu nam u Društvu, najavljuje rebalans proračuna tijekom lipnja, a potom će izaći i novi natječaj za Institucionalne potpore.
Tajnica Društva Zuzana Hoti-Radolović
Općina Ližnjan istaknuta kao negativan primjer
- Mi ćemo se na taj natječaj javiti pa što bude. Očekujemo svakako novih 30 tisuća kuna. S tim da je procedura natječaja takva da ne može trajati kraće od mjesec dana, a nakon toga slijedi procjenjivanje pa ugovaranje i tek onda isplate. To znači da bismo u kolovozu mogli imati rješenje.
Ovdje moram reći da to što rade jedinice lokalne samouprave pokazuje da ne razmišljaju! Tek u ožujku, travnju ili svibnju objavljuju natječaje prema kojima bi se projekti trebali provoditi od 1. siječnja do 31. prosinca tekuće godine! Dakle, mi redovito krenemo provoditi projekte s 1. siječnja, a do svibnja ne znamo ni što je odobreno ni od strane koga. To je vrlo nekorektno, a kao negativan primjer moram istaknuti Općinu Ližnjan koja je natječaj objavila tek u travnju, kaže nam tajnica Društva Zuzana Hoti-Radolović.
Društvo broji 14 zaposlenih, njihove projekte i programe sufinanciraju jedinice lokalne samouprave na čijem području Društvo djeluje, dok Istarska županija financira Projekt prijevoza, a Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike financira Projekt osobnog asistenta. Osim toga, Društvo ima i partnerstvo u projektu kojem je nositelj Grad Pula. Radi se o Centru podrške 521. U partnerstvu s udrugama Rojca imaju, pak, otvorenu Platformu Rojc. Dakle, ne ovise isključivo o sredstvima Grada Pule.
Problemi nisu od jučer
- Ipak 70 tisuća kuna Institucionalne potpore samo nam je garancija da ćemo u godinama poput ove, u kojoj se ne zna hoće li i kada biti ikakvih natječaja na nacionalnoj razini, a koji će za korisnike imati osobe s invaliditetom, našim korisnicima moći nastaviti pružati usluge. Snalazit ćemo se mi kako god bilo, ali to nije rješenje. Rezati sredstva dok nisi dobro ispitao što i kako netko radi i kakve usluge pruža tvojim građanima, naprosto nije u redu, zaključuje Hoti-Radolović.
Nije u redu, no ni problemi nisu „od jučer“.
Mladen Pucarić u razgovoru s našom novinarkom
Mladen Pucarić, osnivač Društva koji je čelnu poziciju napustio prije četiri godine, odgađa, dakle, najavljeni štrajk glađu. Dakako, i on očekuje dodatnih 30 tisuća kuna. Ukoliko do te uplate ne dođe, on će ipak započeti svoj najavljeni štrajk.
- Razmišljam i o milenijskoj fotografiji ispred gradske palače. Neka dođu svi naši članovi kojih u Puli ima oko 220 pa neka gradska vlast vidi kome sve uskraćuje novac. Osobno mi je teško to prihvatiti jer znam da zapošljavamo i osobe s invaliditetom pa se i njima direktno uzima od plaća. U svakom slučaju, nećemo odustati, veli nam ustrajni Pucarić.
Da se razumijemo, ove cifre o kojima razgovaramo su smiješne. Bilo bi normalno dobiti barem 240 tisuća kuna. Svaki gradonačelnik trebao bi biti sretan ako nakon svog mandata iza sebe ostavi nešto za osobe s invaliditetom. Mi smo i bivšeg gradonačelnika Miletića desetak puta zvali da s nama sudjeluje u akcijama kakve se provode diljem civiliziranog svijeta kada poznate osobe i osobe iz javnog života sjednu u kolica i provozaju se gradom, u svrhu educiranja i senzibiliziranja svojih građana. Pokojni Krešo Čosić igrao je tako košarku u hali Tivoli u Ljubljani s nama, Novak Đoković tako igra tenis po cijelom svijetu, ali Boris Miletić nas je svaki puta odbio…
MLADEN PUCARIĆ
Iako je i sam član IDS-a, doduše u posljednje vrijeme neaktivan, svjestan je Pucarić da je „rezanje“ socijali krenulo još za vrijeme IDS-ovog vladanja Pulom.
"Stranka koja nema prilaz za osobe s invaliditetom - za mene nije stranka!"
U stranku je, podsjetimo, ušao još 1993. godine kako bi, kaže nam, Pulu učinio adekvatnijom za život osoba s invaliditetom.
- Pulu sam napustio 1973. godine jer se ovdje nisam mogao školovati. Nakon sedam godina vratio sam se iz Slovenije gdje mi je bilo lijepo, a ovdje nisam mogao ići u wc, u kazalište, šetati po cesti… To što sad nemamo sve te arhitektonske barijere za osobe u kolicima pokazuje koliki je bio moj doprinos Društvu u posljednja četiri desetljeća i zašto sam, nakon svega, spreman staviti život na raspolaganje za buduće generacije.
Da, u pravu ste, u prošlogodišnjoj gradonačelničkoj kampanji podržavao sam IDS-ovu kandidatkinju Elenu Puh Belci, ali stranka koja nema prilaz za osobe s invaliditetom – za mene jednostavno nije stranka, odgovara nam Pucarić na pitanje o stranci čiji je član.
Jesmo li zaista toliko bešćutni?
Podsjeća nas i na tužan podatak da prilaza za osobe s invaliditetom nema ni na ulazu u pulsku gradsku palaču, na onom u zgradu Istarske županije u pulskoj Flanatičkoj ulici te na ulazu u Općinski sud u Puli.
- Kad se to promjeni, tada ću moći reći da je moja misija završena. A da ne govorim koliko ima novih rampi koje su toliko strme da su potpuno beskorisne i upravo radimo na njihovom uklanjanju. Ne znam kamo ide ovaj svijet. Sve je manje empatije, a za posljedicu imamo rezanje sredstava za najugroženije čemu upravo svjedočimo, smatra Pucarić.
Ponovit ću da problemi nisu od jučer. Nama je vlast Borisa Miletića uskratila sredstva za odlaske na snimanja emisije Lijepom našom pod izlikom da nam je to luksuz. Nisu shvatili da su našim članovima takva putovanja obogaćivala život, a i mi smo obogaćivali tuđe živote senzibilizirajući zdrave osobe za naše poteškoće. To su velike stvari – samo se tako može razvijati empatija
MLADEN PUCARIĆ
Pulski gradski vijećnik IDS-a, 1997. – 2001., 2000. – 2004.
2006. godine daje ostavku na mjesto predsjednika Mjesnog odbora Veruda
2020. godine dobiva Nagradu Grada Pule za 40 godina vrijednog rada i humanitarnog djelovanja, doprinos razvoju udruga i sporta osoba s invaliditetom, za promicanje ideja i vrijednosti u stvaranju okruženja jednakih mogućnosti kojima je ostavio trag razumijevanja i uvažavanja, tolerancije i suživota…