Politika i društvo

BRZA REAKCIJA OPĆINSKE VLASTI

NAČELNIK BRTONIGLE ŠALJE KOMUNALCE Istralandia o žilet žici: 'Ključna je sigurnost naših vlasničkih granica'

Stvarno nisam imao pojma da je to tamo i stvarno mi nije jasno od koga se na taj način štite?! Ako je od životinja, one su itekako pametne i radije žive u miru u šumi, nego da se guraju blizu buke i ljudi. Ako je protiv ljudi, onda mi također nije jasno jer je to opasno i za njihove korisnike, ne samo za vanjske promatrače. Sigurno je da ću se čim prije sastati s čelnim ljudima Istralandije da vidim što možemo dogovoriti na obostrano zadovoljstvo, rekao je načelnik Brtonigle Neš Sinožić


 
4 min
Sandra Zrinić Terlević ⒸFOTO: Manuel Angelini

Stvarno nisam imao pojma da je to tamo i stvarno mi nije jasno od koga se na taj način štite?! Ako je od životinja, one su itekako pametne i radije žive u miru u šumi, nego da se guraju blizu buke i ljudi. Ako je protiv ljudi, onda mi također nije jasno jer je to opasno i za njihove korisnike, ne samo za vanjske promatrače. Sigurno je da ću se čim prije sastati s čelnim ljudima Istralandije da vidim što možemo dogovoriti na obostrano zadovoljstvo, rekao je načelnik Brtonigle Neš Sinožić

Trend ograđivanja prostora žilet ili bodljikavom žicom u Istri je očito uzeo maha. I dok se nekada koristila samo oko vojnih ili objekata od posebnog strateškog interesa, sada zabrinjava činjenica da je u Istri koriste mahom u turističkom sektoru. Ograđivanje turističkih objekata ne samo što je ružno, nego počinje biti praksa za kojom mogu i svi ostali posegnuti. A to onda definitivno neće biti dobro za Istru kao perjanicu hrvatskog turizma!

Građani se doista s pravom pitaju što misle gdje su ti vlasnici hotelijerskih i turističkih tvrtki došli, od koga to oni čuvaju ili imaju potrebu čuvati svoje posjede? Nakon Rovinja, žica je tako osvanula i oko Aquaparka Istralandia, o čemu smo danas izvijestili. Mnogi su je već vidjeli i sa zgražanjem komentirali, drugi su je ignorirali, dok treći doista i nisu znali da se taj trend širi te da je stigao i u Brtoniglu. Iznenađen je bio i načelnik Općine Neš Sinožić.

Načelnik Neš Sinožić

 - Stvarno nisam imao pojma da je to tamo i stvarno mi nije jasno od koga se na taj način štite?! Ako je od životinja, one su itekako pametne i radije žive u miru u šumi, nego da se guraju blizu buke i ljudi. Ako je protiv ljudi, onda mi također nije jasno jer je to opasno i za njihove korisnike, ne samo za vanjske promatrače. Sigurno je da ću se čim prije sastati s čelnim ljudima Istralandije da vidim što možemo dogovoriti na obostrano zadovoljstvo, rekao je načelnik Sinožić.

Dodao je također kako to, osim što je opasno, nije niti vizualno lijepo, te podsjeća na neka grozna vremena koje svi žele zaboraviti. Osim toga, Općina Brtonigla u svojoj Odluci o komunalnom redu izrijekom ima navedenu zabranu korištenja bodljikave žice.

-Njeno se uklanjanje može narediti i u slučaju kada nagrđuje prostor što je i ovdje slučaj, kaže načelnik Sinožić i dodaje kako će komunalni redar odmah u ponedjeljak, po povratku s godišnjeg odmora, biti upućen na tu lokaciju te će krenuti rješavati taj problem.

Za komentar smo zamolili i Aquapark Istralandiju.

 „Željeli bismo istaknuti da smo postavili žičanu ogradu kako bismo zaštitili svoj privatni posjed kao pravna osoba, a najbitnije onemogućili preskakanje ograde nepoželjnim posjetiteljima. Imajući u vidu potencijalne sigurnosne izazove, smatramo ovaj korak nužnim radi naše i zaštite naših posjetitelja. Inače uobičajena praksa u zabavnim parkovima po svijetu! Iako razumijemo da žičana ograda može izazvati zabrinutost, poduzeli smo sve sigurnosne mjere kako bismo osigurali da je postavljena na način koji minimalizira rizik za sve prisutne", ističu u odgovoru, ali i dodaju da je sigurnost njihovih vlasničkih granica ključna. „Istodobno smo otvoreni za razumijevanje svih relevantnih zabrinutosti zajednice", napisali su u svom odgovoru.

 

Uporaba žilet žice nije regulirana zakonom

U cijeloj je priči oko postavljanja žilet žice zanimljivo napomenuti kako ona hrvatskim zakonima nije regulirana pa njena upotreba očito ovisi o svakom pojedincu i uzalud se apelira na svijest i savjest, na simboliku koja ona nosi sa sobom, na logore, stradavanja i smrt. Hoće li ona biti stavljena ili uklonjen, očito ovisi samo o nečijoj dobroj volji i eventualno odlukama nižeg reda koje su u nadležnosti gradova i općina.

Naime, prvo smo za zakonitost njenog korištenja upitali Ministarstvo obrane RH koje nam je odgovorilo da MORH nije nadležan za tu problematiku te su nas uputili Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine. Oni su nam pak odgovorili da „propisima iz upravnog područja gradnje i prostornog uređenja nije uređeno predmetno pitanje".

 „Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima koji definira radove i građevine koji se mogu graditi, odnosno izvoditi bez građevinske dozvole propisuje mogućnost gradnje ograde i to na način da se ograda visine do 2,2 metra može graditi bez građevinske dozvole i glavnog projekta, a ograda visine više od 2,2 metra može se graditi bez građevinske dozvole na temelju izrađenog glavnog projekta.

Pri tome napominjemo da spomenuti Pravilnik ne uređuje način izvedbe predmetne ograde niti materijale, odnosno neke druge karakteristike te ograde. Ta pitanja može eventualno uređivati prostorni plan koji donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave", kažu u svom odgovoru iz Ministarstva prostornog uređenja te nas dalje upućuju Ministarstvu unutarnjih poslova u kontekstu problematike vezane uz sigurnost i zaštitu imovine(?).


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.