S debelim zakašnjenjem i probijenim rokom od tri mjeseca, sinoć se ipak održala sjednica Općinskog vijeća Višnjana. Kao što smo ranije pisali, Općinsko vijeće zadnji je put zasjedalo 20. srpnja, dakle prije više od tri mjeseca.
No čini se da s probijenim rokovima i sjednicom koja je održana nakon što je Općina retroaktivno donijela odluku o održavanju sjednice, više ni oporba nema problema budući da o tome na Vijeću nije bilo ni govora.
Jedina rasprava, odnosno odgovori načelnika Angela Matticha vodila se oko pitanja IDS-ovih vijećnica Viktorije Antolović i Ane Černjul.
Ostatak Vijeća u kojem Mattich drži većinu nije imalo potrebe ulaziti u nikakve rasprave oko važnih projekata za Općinu koje je sinoć prezentirao Mattich.
Vijeće je prihvatilo odluku o davanju suglasnosti na idejno rješenje izgradnje prometnice i parkirališta s pratećom infrastrukturom u Višnjanu. Da bi se projekt uopće mogao realizirati, Općina Višnjan planira srušiti vlastitu zgradu koju je prethodno sama kupila.
O tome je pitala Viktorija Antolović (IDS) koja je rekla "da je muči što je Općina kupila zgradu i poprilično je platila, a sada će je rušiti zbog potrebe parkirališta".
Ana Černjul (IDS) nadovezala se na spornu zgradu rekavši da je Općina nedavno sanirala krov na tom objektu i uložila općinski novac, te da misli da je to ulaganje iznosilo oko 200 tisuća kuna, a sada zgrada ide u rušenje. Pitala je načelnika zašto ne stavi na javni uvid cijeli projekt uređenja parkirališta i cijelog projekta kako bi i mještani dobili uvid i mogli reći svoje mišljenje.
Odgovarajući na pitanje, načelnik Mattich je naveo da je zgrada kupljena prije desetak godina i to s ciljem da jednog dana bude srušena.
- Kada se kupovala građevina, bili smo svjesni da nema građevinsku vrijednost, jer ona prije svega ima položajnu vrijednost. Kada pogledamo novu vrijednost koju dobiva centar Višnjana ovim novim projektom, onda je jasno da ovime radimo na postizanju više urbanističke kvalitete samog centra Višnjana. Zakupcima koji su u zgradi bit će ponuđena mogućnost korištenja zakupa u drugoj zgradi, naveo je Mattich.
Černjul je prethodno navela da u materijalima za Vijeće nije dobila informaciju da će se se objekt rušiti.
Mattich joj je odgovorio "da na ovom konceptu Višnjana radi zadnjih 15 godina".
Viktorija Antolović
- Moja vizija nije počela večeras, već puno ranije, kada sam gledao kako doći do kvalitetnijeg središta mjesta koje će imati višu razinu. Ovim zahvatom u prostoru dobit ćemo novu urbanu dimenziju samog središta mjesta. Što se tiče vlasničkih odnosa, prijedlog su izradili kompetentni stručnjaci zajedno sa mnom. U ovom trenu teško je reći koliko će sve to koštati, kazao je Mattich, dodajući da bi vrijednost tog prometnog projekta bila između 2 i 3 milijuna kuna.
Potvrdio je da je zgrada koju će Općina sada rušiti kupljena za 240 tisuća eura.
Vijeće je usvojilo i odluku o otpisu poreznog duga.
- Provjerom dužnika za dospjele dugove, utvrđeno je da su neka trgovačka društva prestala postojati te se od njih više ne može tražiti potraživanje, kazao je načelnik, koji nije rekao koliko su ta potraživanja prema Općini iznosila.
Načelnik je govorio o općinskim objektima u naselju Markovac iz koje će iseliti stanari kojima će se naći zamjenski smještaj.
- Radi se o trošnim objektima koji opterećuju naše poslovanje. U objekte ulaze kukci, golubi i slično i gubimo na vrijednosti tih nekretnina, što nije dobro. Pokušali smo ih prodati, ali nismo uspjeli. Stanare neće nitko izbacivati dok im se ne osiguraju zamjenski kvadrati. Razgovarao sam sa stanarima i pristupit ćemo izradi projekta izgradnje novih objekata kako bi ih preselili, a kako bi onda mogli prodati nekretninu. Dvije obitelji su tamo veliki niz godina, a ne ulažu u zgradu. U planu je izgradnja Društvenog doma u Markovcu od prihoda prodaje od te nekretnine, kazao je Mattich.
Ana Černjul je pitala je li točna informacija da je interes za tu nekretninu pokazao Branko Kovačić (vlasnik tvrtke Istrakop op.a.) koji bi sagradio zamjensku nekretninu.
Ana Černjul
- Nemamo pismo namjere, niti su bili pregovori. Kovačić je iskazao interes prije puno godina, kada bude i ako bude. Nisam pričao s Kovačićem. Bilo bi super kada bi se i oni javili da se ta nekretnina sredi, jer danas imamo samo štetu. Općina će prodati tu nekretninu i neće s nikim kompenzirati, već će izgraditi o svom trošku zamjensku nekretninu, kazao je Mattich.
Viktorija Antolović (IDS) je navela da nije za prodaju nekretnine koja nema riješeno pitanje pristupnih putova.
- Prije prodaje, Općina je trebala riješiti pristupne putove. Budući kupci će imati problema, a ovime pružamo mogućnost određenom pojedincu da tu nekretninu kupi jer nema pristupnih putova. Kada pristupni putovi nisu riješeni, smanjuje se vrijednost nekretnine, navela je Antolović.
- Oko vrijednosti nekretnina nisam kompetentan. Logično je da ne postoje nekretnine bez pristupa. Nema nekretnine kojoj se ne može pristupiti, odgovorio je Mattich.
Vijećnicu Anu Černjul zanimalo je li gotov Prostorni plan Općine Višnjan. Također, pitala je mogu li i drugi investitori početi graditi bez građevinske dozvole na takozvanim "popratnim radovima" kao što to radi ruski investitor u višnjanskoj poslovnoj zoni Milanezi.
Projekt novog parkirališta i uređenja centra
- S obzirom na izjave načelnika vezano uz tvornicu Ferlite, zanima me mogu li i drugi investitori početi s jednakim poprantim radovima na svojim parcelama. Konkretno na parcelama koje su kupili od Općine i predali zahtjev za građevinske dozvole, a još nisu dobili nikakve odgovore. Mogu li i oni računati na jednaku dostupnost načelnika kao što je to slučaj kod ruskog investitora, ili je ruski investitor izdvojen i načelnikov prioritet?, pitala je Černjul.
- Prostorni plan nije gotov. Godinu dana smo radili na konzervatorskim podlogama. Odgovori mogu jednostavni ili vrlo kompleksni. Naveli ste neke svoje konstatacije na što imate pravo. Moram vas podsjetiti da je svaki investitor za Općinu važan i prema svima se jednako postupa uz uvjet da ispunjava svoje obveze. Dokumentima koje je potpisao investor i Općinska tvrtka jasno je definiramo što se radi s kojim ciljem i pod kojim uvjetima, sve je definiramo vrlo ozbiljnim ugovorom. Kad kažete da netko čeka, zanima me na što čeka, pitao je Mattich.
Angelo Mattich
- Investitori iz BK Villasa tvrde da nisu ispunjenji dogovori s Općinom i da ne mogu dobiti informacije, a njihova investicija i realizacija projekta na općinskom terenu i dalje čeka, odgovorila mu je Černjul.
Odgovarajući na pitanje o ruskom investitoru i početku gradnje tvornice Mattich je konstatirao:
- Imate pravo na svoje logičko razmišljanje. Operativno treba razlikovati što je u nadležnosti Vijeća, a što je u nadležnosti načelnika. Ja kao odgovorna osoba moram savjesno i odgovorno izvršavati svoje obveze i štiti imovinu Općine. S ovakvim pristupom stvarate negativnu klimu za potencijalne investitore. Koliko god se ja trudim godinama da investitori dođu, vi niste doveli ni jednog, poručio je Mattich vijećnici Černjul i dodao:
-Odradio sam na stotine pregovora da bi danas u poslovnoj zoni bilo 236 radnika, kazao je. Na upit Černjula koliko je investitora prisutno u zoni, rekao je da su trenutno prisutna tri te da je u planu otvaranje još 30 do 40 radnih mjesta.
- Ovakvim pristupom devastirate prostor i pozitivu. Ne ulazim ja u vaše odnose s bilo kime, ali nemojte prosuđivati s ceste ili kafića, kazao je Mattich.
Što se Bk Villas tiče, rekao je da su oni podnijeli zahtjev za izdavanje prethodnih uvjeta te da im je to izdano.
- Pozivam javno sve investitore da dođu u Višnjan i zaborave destrukciju. Pozivam ih da dođu koliko god se vama to ne sviđa. To moja lista radi već 15 i više godina, odgovorio je načelnik vijećnici Černjul.
Ona ga je potom pitala tko su te fizičke osobe koje ulažu u naselje Baškoti.
- Baškoti se guraju kao vodovodna investicija već duže vrijeme. Po kojem ključu i koje to osobe tamo ulažu, pitala je Černjul.
Ana Černjul
Načelnik joj je odgovorio da se radi o ulaganjima u vodoopskrbu i opskrbu električnom energijom.
- Općina Višnjan je agilna i promišlja budućnost i omogućeno je Hepu da konačno realizira investiciju. To je moje rodno selo, i shvaćam zašto ovako reagirate. U tom selu postoji potreba za električnom energijom bolje kvalitete i to je postignuto. Napravljena je trafostanica i javna rasvjeta. Rekonstrukcija vodovoda kroz Baškote je u planu za 7 ili 8 godina. Nitko od stanovnika nije platio ni kune. Dužnost mi je utjecati, ne samo u mom selu, veću u svakom selu, što i činim. I u drugim selima se radi po istom principu, kazao je Mattich.