Politika i društvo

BEZ POMAKA, PONOVNO ZA 14 DANA

NOĆNA MORA 'KAŠTIJUN': GRAĐANE ČEKA DUPLO SKUPLJI ODVOZ OTPADA Župan Miletić izbjegao novinare

Žao mi je što na sastanku nisu bili i ostali gradonačelnici IDS-a. Tema je bila stanje na Kaštijunu, a potom i mijenjanje paradigme jer Kaštijun ne može biti odlagalište. U Istri očito ne postoji sustav gospodarenja otpadom. Kaštijun ovako ne može funkcionirati. Povećanje cijene i ono koje će slijediti je faza opstanka Kaštijuna, a razvijat ćemo i model priuštivosti, broja noćenja i turista koji dolaze, istaknuo je Filip Zoričić dodajući da će to biti tema za dva tjedna kao i tema vlasničkog restrukturiranja


 
7 min
Danijela Bašić-Palković Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini

Žao mi je što na sastanku nisu bili i ostali gradonačelnici IDS-a. Tema je bila stanje na Kaštijunu, a potom i mijenjanje paradigme jer Kaštijun ne može biti odlagalište. U Istri očito ne postoji sustav gospodarenja otpadom. Kaštijun ovako ne može funkcionirati. Povećanje cijene i ono koje će slijediti je faza opstanka Kaštijuna, a razvijat ćemo i model priuštivosti, broja noćenja i turista koji dolaze, istaknuo je Filip Zoričić dodajući da će to biti tema za dva tjedna kao i tema vlasničkog restrukturiranja

Nakon dvosatnog, po naknadnim izjavama, prilično jalovog sastanka o gorućem problemu zbrinjavanju otpada na Kaštijunu, najkraći zaključak mogao bi glasiti: do daljnjeg nema rješenja, ali drastično će se povećati cijena odlaganja otpada koje će se srušiti na leđa građana. Idući sastanak slijedi za dva tjedna.

Znakovito je da su, osim labinskog gradonačelnika Valtera Glavičića, sastanak u Komunalnoj palači u Puli bojkotirali  IDS-ovi 'turistički' gradonačelnici, Loris Peršurić (Poreč), Marko Paliaga (Rovinj), Anteo Milos (Novigrad) i Fabrizio Vižintin (Buje).    

Novinarima su izjave dali gradonačelnik Buzeta Damir Kajin, umaški gradonačelnik Vili Bassanese,  vodnjanski gradonačelnik Edi Pastrovicchio, pulski gradonačelnik Filip Zoričić, medulinski načelnik Ivan Kirac te dožupan Tulio Demetlika, a sastanku je prisustvovala i pazinska gradonačelnica Suzana Jašić.

Nakon sastanka novinarima se obratio gradonačlenik Pule Filip Zoričić.

-Žao mi je što na sastanku nisu bili i ostali gradonačelnici IDS-a. Tema je bila stanje na Kaštijunu, a potom i mijenjanje paradigme jer Kaštijun ne može biti odlagalište. U Istri očito ne postoji sustav gospodarenja otpadom. Ljeti se stvaraju viškovi, a mi kao većinski vlasnici idemo na to da viškove odvozimo s Kaštijuna i bit ćemo jamci Kaštijunu za sanaciju plohe, kazao je Filip Zoričić.

Dogovorili se bez konkretnog dogovora

Najavio je novi sastanak kroz dva tjedna na kojem će se razgovarati o novom modelu cijena.

- Kaštijun ovako ne može funkcionirati. Povećanje cijene i ona koje će slijediti je faza opstanka Kaštijuna, a razvijat ćemo i model priuštivosti, broja noćenja i turista koji dolaze, istaknuo je Zoričić dodajući da će to biti tema za dva tjedna kao i tema vlasničkog restrukturiranja.

- Jako mi je žao što nisu bili IDS-ovi gradonačelnici jer ovo je važna tema koju ne smijemo stavljati ispod tepiha. Tema je sigurnost ljudi i njihovo zdravlje. Problem Kaštijuna moramo riješiti svi zajedno, dodao je Zoričić.

Odgovarajući na pitanje gdje vidi lokaciju za zbrinjavanje otpada za turističke gradove, budući da je jučer izjavio da Kaštijun treba biti samo za južnu Istru, Zoričić je rekao da se time referirao na prošlost te lokacije.

- To je bila loša i kriva politička odluka. Sada sav otpad dolazi upravo ovdje. Rješenje mora biti zajedničko, da se ide prema gradnji kompostani, sortirnica, možda bioplinskog postrojenja, ali sve se to mora riješiti zajednički. Zato ćemo kroz povećanje cijena i drugačiji model pomoći onima koji ne utječu negativno na viškove ljeti, dodao je Zoričić.

Na pitanje o stečaju, kazao je da će se potruditi kroz povećanje cijena da do toga ne dođe.

- Kaštijun je doživio financijski slom zbog malih cijena, jer je komunalcima lakše dovoditi sve na Kaštijun umjesto da odvajaju. Moje ključno pitanje je kako će izgledati ovo ljeto s obzirom na gradove koji dovoze viškove na Kaštijun?

Zoričić je komentirao i sadašnju Upravu na Kaštijunu.

- Imamo direktora koje ima potrebnu struku i u tom dijelu smo zadovoljni jer poznaje sustav. Gradonačelnici Poreča i Rovinja me prozivaju zbog Uprave, a ja samo mogu podsjetiti što se sve prije tamo događalo i kakav smo to gubitak preuzeli! Kroz dva tjedna, od gradonačelnika očekujemo da nam kažu kako će izgledati njihova priprema za sezonu i koliko otpada planiraju dovesti na Kaštijun, kazao je Zoričić.

Na pitanje može li garantirati da neće biti smrada ovog ljeta, rekao je da će odvoziti viškovi i sanirata ploha, a uvode se i smeđe kante. „To je naš zadatak. Pozivamo gradove koji dovoze viškove da bolje kontroliraju otpad koji dolazi“, poručio je Zoričić.

Zamjenik župana Tulio Demetlika napomenuo je da je gradonačelnik Pule prozvao IDS-ove gradonačelnike koji nisu bili na sastanku, no da je Zoričić zaboravio spomenuti da su bili njihovi predstavnici.  

Zamjenik župana Tulio Demetlika

Potonji se obratio u ime župana Borisa Miletića, koji je nakon sat vremena sudjelovanja napustio sastanak zbog prijema irskog veleposlanika, tako da je očito - zbog težine ovog problema i njegove odgovornosti kao člana skupštine Kaštijuna - Miletić izbjegao susret s novinarima.

- Sustav gospodarenja otpada u Istri funkcionira. Kod nas se otpad odvaja i skuplja. Kaštijun, odnosno sustav gospodarenja otpadom, nije ovisio samo o nama, već o zakonima Republike Hrvatske koji nije definirao dosta stvari. Nije riješeno zbrinjavanje SRF-a i to je prepušteno tvrtki Kaštijun. Svi u Istri moraju znati da je Kaštijun točka koja može stvarati jedinstvo u Istri bez obzira na političke stavove i opcije, kazao je Demetlika.

Osniva se Udruga protiv Kaštijuna

Dodao je  da je tehnologiju nametnula Strategija gospodarenja otpadom RH i Europska unija.

- Sama tehnologija i MBO je bila uvjetovana. Problem tehnologije ovisi o sastavu otpada koji dolazi na Kaštijun i tu su jako bitni komunalci koji na terenu moraju voditi brigu da se otpad odvaja. Novom predsjedniku Uprave Kaštijuna će trebati vremena da otkloni tehničke nedostatke ali i da komunalce natjera da dovoze količine koje postrojenje može zbrinuti, a da sama kvaliteta otpada koji dolazi u centar bude bolja, kazao je Demetlika.

Na pitanje o stečaju, zamjenik Župana je odgovorio: “Nema šanse da se dogodi stečaj“.

Načelnik Medulina Ivan Kirac najavio je osnivanje Udruge građana koja će se boriti protiv Kaštijuna.

- Na moju inicijativu formirat će se udruga građana koja će zastupati interese mještana i boriti se protiv Kaštijuna u pravnom smislu. Pomoći će se mještanima da se njihovi interesi kao i interesi gospodarstvenika zaštite.

- Mogu se očekivati određene tužbe protiv Kaštijuna, a o svim detaljima mediji će saznati vrlo brzo, zaključio je Ivan Kirac.

Damir Kajin, gradonačelnik Buzeta bio je nedvosmislen: "Gubici na Kaštijunu su enormni. Bojim se da će, ako se ništa brzo ne poduzme, biti pojeden temeljni kapital, a da to vodi prema stečaju, a taj stečaj može za sobom povući stečajeve čitavog niza komunalnih poduzeća diljem Istre". Kasnije je dožupan Demetlika odrješito rekao da stečaja neće biti.

Damir Kajin (Buzet)

Kajin kaže da su predložene daleko veće cijene koju građani neće moći pratiti.

- Ako mi netko kaže da bi cijena trebala porasti za gotovo 100 posto, a do kraja godine možda i za 150 posto, ne znam kakve će nam šume, a i priroda izgledati u dogledno vrijeme diljem Istre, kazao je Kajin.

Po Kajinovom mišljenju, jedino je rješenje da se, ako se želi ukloniti smrad u Medulinu i južnoj Istri, dio tereta transportira prema Trstu i tamo gdje su cijene neusporedivo jeftinije obrađivati.

Umaški gradonačelnik Vili Bassanese isto kaže da će biti novih, bitno većih cijena.

- Sustav ne funkcionira i to će nažalost platiti građani. S druge strane, da bi se promijenila lokacija treba se promijeniti zakon, prostorni plan Istarske županije i svi ostali planovi.  Na ovom sastanku nije bilo nikakvih zaključaka. I danas tvrdim da je cijeli sustav pogrešan, i to u smisli lokacije. 

Vili Bassanese (Umag)

- Još 2010. godine, kada je cijena bila 33 eura govorio sam da će cijena biti 133 eura, a danas će biti puno veća od 133 eura, rekao je Bassanese, rekavši da će to biti ponovno poskupljenje nakon podizanja cijena od 1. siječnja.

- Cijena će biti povećana zbog problema sustava. O cijeni će odlučivati  članovi skupštine , a to su  gradonačelnik Pule i istarski župan. Prevara je napravljena 2010. godine, Trebali smo biti suvlasnici no to nismo. Mi samo vraćamo kredit. To je prevara, istaknuo je umaški gradonačelnik.

Vodnjanski gradonačelnik Edi Pastrovicchio smatra da nije fer da Vodnjan, koji nema turizam, sudjeluje u troškovima stvaranja otpada u ljetnim pikovima.

Edi Pastrovicchio (Vodnjan)

- Ponudili smo model koji bi uzeo u obzir broj noćenja i količine otpada koji se nose u pikovima. Pitanje je hoće li se taj naš model uzeti u obzir. Mi ćemo morati opterećenje prebaciti na naše građane, jer Vodnjan nema kampove, hotele. Drugi će gradovi prebaciti velik dio opterećenja na ne-kućanstva, dok Vodnjan, Pazin i Buzet nisu u toj situaciji. Jedno kućanstvo u Vodnjanu plaćat će duplo više za otpad nego građani Poreča i Rovinja, kazao je, zaključivši da na Kaštijunu nedostaju kompostana, sortirnica i drobilica glomaznog otpada.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.