Predstavnici Novog sindikata i saborska zastupnica Katarina Peović (Radnička fronta) upozorili su danas na nove slučajeve bezakonja u radu digitalnih platformi u Hrvatskoj, kao i kršenja prava njihovih radnika.
Predsjednik Novog sindikata Mario Iveković ustvrdio je da ima sve više dokaza o organiziranom kriminalu u sustavu rada digitalnih platformi u Hrvatskoj.
"Radi se o trgovini ljudima, od kojih se u njihovim državama uzima novac uz obećanje da će im u Hrvatskoj biti omogućen rad uz pristojnu plaću i osiguran smještaj, ali ih se umjesto toga smješta u neljudske uvjete uz isplatu jedne minimalne plaće za rad kod dva poslodavca", kaže Iveković.
Za sve radnike u djelatnosti porezi i doprinosi obračunavaju se samo na minimalnu plaću, dok se isplate obavljaju u gotovini uz zadržavanje većeg dijela zarade, dodao je.
Katarina Peović smatra da se DORH bavi beznačajnim predmetima, dok istovremeno nema problema s "modernim ropstvom", jer se način na koji se digitalne platforme odnose prema svojim radnicima ne može drugačije nazvati.
Navela je dva primjera – prvi su domaći radnici koje se isključuje s digitalnih platformi bez ikakvog opravdanja, a nekima je to jedini izvor prihoda.
"Dovoljno je da se netko uključi u rad Inicijative zajednice dostavljača Wolta, već su trojica radnika iz inicijative isključena s platforme", rekla je.
Strani radnici spavaju na golom betonu, smrzavajući se preko noći
Još je gori primjer nekih stranih radnika, koji žive u srednjovjekovnim uvjetima, u urušenoj kući bez prozora, gdje spavaju na golom betonu, smrzavajući se preko noći.
Neki od njih preko dana rade na građevini, da bi u večernjim satima vozili dostave, a sve za manje od 500 eura, tvrdi zastupnica.
Najavila je da će od zastupnika opozicije tražiti potpise da se o tome što prije otvori rasprava u Hrvatskom saboru, te je pozvala sve radnike u zdravstvu da se solidariziraju i s radnicima digitalnih platformi.
Glavni tajnik Novog sindikata Tomislav Kiš zatražio je sastanak na kojem će biti prisutni ministri rada i policije, te predstavnici Ureda pučke pravobraniteljice i sindikata, kako bi se dogovorio način rješavanja problema tih radnika, što uključuje i diskriminaciju na osnovu porijekla, nacionalnosti i boje kože.
„U protivnom, obratit ćemo se međunarodnim organizacijama koje se zalažu za poštivanje ljudskih prava i bore protiv modernih oblika porobljavanja i ropstva", poručio je Kiš.