Uz činjenicu da pojedine optuženike, poput prvooptuženog Marinka Brgića, brane dva odvjetnika, u dovoljno velikoj dvorani Županijskog suda u Rijeci tijekom današnjeg efikasnog, a zahtjevnog prvog suđenja bivšim čelnicima Uljanika za gospodarski kriminal teškog 120 milijuna eura, tužitelj, točnije rečeno zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Rijeci Igor Bijelić u jednom se trenutku našalio da mu nije lako jer je on sam nasuprot 16 odvjetnika.
- A što bih tek ja trebala reći, prihvatila je šalu sutkinja Damira Delost, uz smijeh pojedinih optuženika i svih branjenika.
To se kolektivno opuštanje zbilo na samom kraju prilično učinkovitog sudbenog dana, tijekom kojeg je, uz detaljno utvrđivanje identiteta svih 12 optuženika i 13-optužene tvrtke Alpha Adriatic (bivša Uljanik Plovidba), pročitana optužnica te započet dokazni postupak.
Prvooptuženi Marinko Brgić
Sutkinja Damira Delost ostavila je dojam nepristranosti, brza je, pripremljena i uz jednu kraću pauzu, vodila je postupak s jako malo praznog hoda.
Uz različite prijedloge, obrana je prilično jednoglasno zatražila kombinirano brodograđevno-brodarsko vještačenje u suradnji s financijskim vještakom, no o tome će sutkinja Delost i dva porotnika ovog tročlanog sudskog vijeća odlučiti prije nastavka suđenja.
Ono slijedi za mjesec dana, 18. siječnja, i održat će se tijekom cijelog tog radnog tjedna.
Opušteno u sudskom hodniku
Budući da suđenje treba biti gotovo do sredine 2025., dakle za godinu i pol dana, tužitelj nam je u hodniku rekao da se u tom roku neće uspjeti, ali da će se suđenje produljiti, dok nam je braniteljica prvooptuženog Marinka Brgića, Aleksandra Horvat, kazala da će se u tom roku, ukoliko bude išlo ovakvim tempom i učestalijim ročištima, suđenje privesti kraju u zadanom roku.
Braniteljica prvooptuženog Marinka Brgića, Aleksandra Horvat
Ističući zajedno s još nekoliko svojih kolega odvjetnika iz obrane da je tužiteljstvo temeljilo optužnicu na iskazima svjedoka koje je predložila obrana (Radolović, Friganić i Lucić), branitelj petooptuženog Antona Brajkovića, pulski odvjetnik Matija Miloš predložio je da se ti svjedoci neposredno ispitaju u nastavku suđenja.
No, kazao je i ovo: "Svjedok Karlo Radolović je svjedok obrane, on je krucijalni svjedok!".
Na ovom mjestu treba podsjetiti da je 13-optužena pravna osoba, tvrtka 'Uljanik plovidba' iz Pule kasnije, s padom Uljanika, brže bolje promijenila naziv u 'Alpha Adriatic'.
To što je promijenila naziv (iako ju je Uljanik osnovao još u Jugoslaviji, 1986. godine, zahvaljujući kojem su se kasnije, u kapitalističkoj fazi, bogatili sada umirovljeni šefovi i dioničari, poput Karla Radolovića), ovoj firmi nije pomoglo da izbjegne suđenje i negativan publicitet u javnosti.
Karlo Radolović je svojedobno od Uljanika izdvojio njegov najuspješniji dio, tvrtku Uljanik Plovidbu, dobivajući godišnje od Plovidbe i po 850 tisuća kuna dividende. Danas smo u sudnici čuli da dosta optuženika, gotovo svi, imaju pristojan broj dionica u toj istoj tvrtki Alpha Adriatic.
Tako u toj firmi drugooptuženi Dragutin Pavletić, uz 32.000 dionica te tvrtke, kao njen menadžer za strateški razvoj danas prima mjesečnu plaću od čak 9.000 eura.
Taj je iznos plaće spomenula i sutkinja Delost, a nakon što je Pavletićeva braniteljica (godinama sutkinja Općinskog i Županijskog suda u Puli) Marija Budimir uporno i u više navrata insistirala da njen klijent ima pravo da mu se iz državnog proračuna plati prijevod jednog poslovnog dokumenta s engleskog na hrvatski jezik.
Mimo njene volje i uz vidno njeno nezadovoljstvo, Pavletić je na koncu rekao da se odriče tog zahtjeva za plaćanjem iz proračuna.
Odvjetnica Marija Budimir u razgovoru s kolegom Antom Nobilom koji brani Giannija Rossandu
Sutkinja je prenijela optuženicima svoje mišljenje (a zbog toga "da što prije završimo s postupkom") da prisustvuju budućim ročištima, osim ako su opravdano spriječeni.
Pojedini su optuženici, kao posljednji, 12-optuženi Eduard Milovan nesvjesno i puno prerano započeli obranu, pa je Milovan tako rekao: "Optužen sam da sam suučesnik u ugovoru u kojem nisam uopće sudjelovao".
Mimo svog branitelja, pak, petooptuženi Anton Brajković predložio je gospodarsku analizu posljedica krize od 2008. godine nadalje, kao i analizu te krize s posljedicama covid krize.
Naveo je krizu 2008. jer su četiri sporna broda za rasuti teret (što je temelj optužnice) optuženici gradili po, kako ih se optužuje, znatno nižim cijenama od proizvodnih troškova, nanijevši tada štetu veću od 700 milijuna kuna.
Tužitelj Igor Bijelić