"Dosta prašine, mina, buke kamiona", "Još 30 godina kamenoloma? Hvala, nama je dosta", "Zakon 500 metara, Vidrijan 200 metara?", "Stop miniranju turizma", "Zaštitimo naše zdravlje". "Mine, prašina, buka nisu reklama za turizam Pule!" neki su od transparenata koje je danas popodne u neposrednoj blizini kamenoloma Vidrijan, nasuprot Pizzerije Samanta, izvjesilo stotinjak ogorčenih, ali odlučnih mještana Šijane i naselja Ilirija.
Dogovorili su se da će uskoro, u bitno većem broju, održati zbor građana i tražiti sjednicu Mjesnog odbora, na koju će pozvati predstavnike vlasti pa neka se uoči lokalnih izbora konkretno izjasne.
Njihov glas često je prekidala buka teških kamiona koji vrlo frekventno prolaze ovom cestom , a jedan ljutit muškarac u 50-im dosta je glasno ponavljao: "Mafija, mafija", dodajući da je cijeli život živi ovdje i živi s prašinom i bukom. "To može razriješiti samo politika. Sramota je da ovdje nema nikog iz Grada Pule", dodao je.
Jedan drugi prosvjednik poručio je vlastima i ulagačima: "Ovo vam neće proći!".
Predsjednica Zelene Istre Irena Burba rekla je u uvodu da su građani okupili ovdje jer su zabrinuti zbog planiranog otvaranja kamenoloma Vidrijan I, koji će se nalaziti na svega 204 metra od naselja.
- Ostaje gorčina i nevjerica da se nadležni nisu potrudili aktivno informirati i uključiti Mjesni odbor i građane. Ovo je pitanje zdravlja, sigurnosti i budućnosti svih ljudi koji žive ovdje. Kamenolom znači miniranja, prašinu, buku, vibracije, pojačan promet teških kamiona i značajne negativne posljedice za okoliš. Ove posljedice su stvarna prijetnja zdravlju i svakodnevnom životu, rekla je ona.
- Mještani koji žive u blizini još uvijek aktivnog eksploatacijskog polja Vidrijan - cijelo vrijeme trpe posljedice, a mještani koji su živjeli uz kamenolom Vidrijan-Tivoli se jako dobro sjećaju posljedica miniranja na njihovu kvalitetu života. I u trenutku kad se bliži kraj dugogodišnje koncesije kamenoloma Vidrijan koji ima dozvolu do 2031. kreće se u širenje eksploatacijskog polja na još skoro 4 hektara i narednih 32 godine, rekla je Burba i nastavila.
"Istarska županija je odredila da eksploatacijska polja tehničko-gradevinskog kamena ne smiju biti bliže od 500 metara od građevinskog područja. Kako je moguće da se ovaj kamenolom planira na samo 204 metra od naših domova i da je ta iznimka navedena u Prostornom planu Istarske županije? Također, kako je moguće da vlasnici čestica koje ulaze u obuhvat širenja eksploatacijskog polja nisu uopće informirani o projektu? Po zakonu investitor mora ishoditi suglasnost vlasnika zemljišta prije podnošenja zahtjeva za istražno pravo ili eksploataciju mineralnih sirovina. Javili su nam se vlasnici čestica koji kažu da nisu dali suglasnost", kaže predsjednica Zelene Istre, zatraživši provedbu temeljite javne rasprave u kojoj će svi građani biti aktivno uključeni i informirani te ponavljanje javnog izlaganja u Mjesnom odboru Šijana.
Pritom je, osim od županije i resornog ministarstva, zatražila očitovanje Grada Pule o tome zašto nisu u duhu dobre prakse i transparentnosti obavijestili vijećnike Mjesnog odbora Šijana te zašto nisu ovako velik projekt i plan eksploatacije od narednih 30 godina stavili u Plan razvoja Grada Pule.
Nezavisna vijećnica Mjesnog odbora Šijana Ivana Ruba koja i sama živi u blizini kamenoloma pročitala je pismo starosjedioca naselja Ilirija koji su "neizmjerno razočarani i uplašeni činjenicom da se ponovno aktivira kamenolom Vidrijan u Šijani".
- Naši preci živjeli su ovdje preko 100 godina i mi smo čitav život u ovom prostoru kuće. Prije 40 godina svjedočili smo čestim podrhtavanjima čitave kuće uslijed miniranja u kamenolomu Vidrijan, od čega su popucali zidovi kuće, ploča terase, pločice u kupatilu i dva puta dno cisterne za vodu. Prije 18 godina, uslijed najjačeg miniranja do tada, tresle su se čaše na stolu, tresla se cijela kuća svi smo bili u šoku i bojali se za svoju sigurnost.
- Vlasnici smo maslinika koji se nalazi 200-tinjak metara od kamenoloma i prilikom jednog miniranja letjelo je kamenje po našim glavama dok smo obavljali radove u masliniku. Mi više ne želimo osjećati takav strah za svoju sigurnost i budućnost naše djece i unuka pogotovo jer smo bili sigurni da je vrijeme miniranja iza nas. Također želimo istaknuti da se zadnje miniranje izvršilo unazad 15-ak dana i to bez upozorenja zvučnim signalima kakvima se inače upozoravalo na nastupajuća miniranja. Iznad kamenoloma se vidio bijeli dim a kuća se sva tresla, ističu starosjedioci.
Helena Stražičić Galant naglasila je: "S gnušanjem konstatiramo da nas, kao ni naš mjesni odbor, nitko nije informirao o ponovnom pokretanju eksploatacije tehničko-građevnog kamena, iako će posljedice tog zahvata direktno pogoditi nas i naše obitelji. Očekujemo odgovore i objašnjenja - kako je moguće da se kamenolom otvara na udaljenosti manjoj od 250 metara od građevinskog područja naselja, iako Prostorni plan Istarske županije jasno propisuje da eksploatacijska polja ne smiju biti bliže od 500 metara?
Posljedice ovog projekta, dodala je, bit će dalekosežne i nepopravljive: zagađenje zraka (prašina i lebdeće čestice utjecat će na zdravlje dišnog sustava stanovnika, osobito djece i starijih osoba), svakodnevna buka i miniranje umanjit će kvalitetu života i ugroziti mirno življenje, podrhtavanje tla može oštetiti naše domove i infrastrukturu. Pojačan promet s 40 teških kamiona dnevno kroz Labinsku ulicu i Partizanski put znači povećanu nesigurnost i onečišćenje, prirodna staništa bit će nepovratno narušena, kao i pad vrijednosti nekretnina jer,. kako je rekla, "blizina kamenoloma značajno umanjuje tržišnu vrijednost naših domova, što nas dodatno dovodi u nepovoljan položaj".
- Ovo nije samo pravno i proceduralno pitanje - ovo je pitanje zdravlja i sigurnosti naše djece, starijih i svih nas koji živimo u ovom području. Nismo protiv razvoja, ali ne na štetu kvalitete života naselja! Stoga, zahtijevamo zaustavljanje procesa otvaranja kamenoloma dok se ne provede temeljita javna rasprava u kojoj će svi stanovnici biti informirani i uključeni, tražimo nepristranu reviziju Studije utjecaja na okoliš uz obavezno razmatranje alternativnih rješenja te poštivanje zakonskih odredbi koje propisuju minimalnu udaljenost kamenoloma od naselja.
Marina Nadenić s transparentom "Zaštitimo naše zdravlje" kazala nam je da je s gornje strane njena kuća prva, na 200 metara od kamenoloma, i da je iznajmljuje turistima.
"Redovno obnavljam tu kuću. To je prestrašno. Otkad pamtim, još iz djetinjstva, tu se minira. U jednom trenutku nisam mogla više izdržati pa sam se preselila blizu groblja, a ovu kuću iznajmljujem turistima", kaže nam ona, pitavši: Jesmo li za turizam ili za miniranje?".
Naveliko se već potpisuje peticija koja će se uputiti županijskom Odjelu za održivi razvoj,
- Mi, građani naselja Šijana zahtijevamo hitnu obustavu rada kamenoloma. Također, tražimo hitnu zabranu miniranja koje uzrokuje štetu na objektima, zdravlju i okolini. Kuće koje se nalaze blizu kamenoloma trpe ozbiljna oštećenja zbog vibracija od miniranja. Jedna kuća upravo je u procesu obnove jer je bila opasno napukla zbog tih vibracija. Ugostiteljski objekti poput Pizzerije Samanta koji imaju terase uz cestu, također trpe negativne učinke buke, podrhtavanja i prašine koja ometa rad i smanjuje broj gostiju. Uz sve navedeno, miniranje ima značajan negativan utjecaj na postojeće septičke jame te nedavno ugrađenu kanalizaciju u Labinskoj ulici, navodi se u peticiji.