Policijska uprava istarska ove će godine, prvi put, Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježiti organiziranjem tečaja samoobrane za sve zainteresirane punoljetne žene.
Tečaj će se održavati od 13. do 24. studenog, dvaput tjedno u poslijepodnevnim satima, i to u dvorani policijske postaje, najavio je danas jedan od instruktora za obuku pulske Interventne jedinice policije, Pero Vuletić.
Pero Vuletić
Ne potičemo na borbu
- Ne radi se o poticanju na borbu ni ulaženje u sukobe, već ćemo žene educirati kako se mogu obraniti od napadača uz što manje posljedica, u otvorenom i zatvorenom prostoru. Učit ćemo ih kako pobjeći od napadača te kako izbjeći konfliktnu situaciju jednostavnim i učinkovitim elementima samoobrane, pojasnio je Vuletić.
Inače, broj prijava je neograničen, a žene se mogu prijaviti još ovog tjedna putem E-mail adrese: istarska@policija.hr. U mailu moraju navesti ime i prezime, OIB, te odabrati odgovaraju li im više termini ponedjeljkom i srijedom ili pak utorkom i četvrtkom.
Kako se danas moglo čuti, ženama u Istri opasnost od nasilja ipak najviše prijeti unutar vlastitog doma.
Biljana Butigan
U 20 godina ubijene 22 žene
- Na području Policijske uprave istarske u posljednjih 20 godina ubijene su 22 žene, a njih 18 usmrtili su bračni ili izvanbračni partneri. Ove godine u Istri nije ubijena nijedna žena. Što se tiče kaznenih djela s elementima nasilja koja su počinjena na štetu žena, u prvih devet mjeseci ove godine evidentirano je ukupno 401 kazneno djelo. To je za sedam posto više nego u istom razdoblju prošle godine, kada su evidentirana 374 kaznena djela s elementima nasilja nad ženama, izvijestila je danas Biljana Butigan, voditeljica Odjela maloljetničke delikvencije i kriminaliteta na štetu mladeži i obitelji.
Pri tom je, navela je, najčešće evidentirano nasilje u obitelji, uz kaznena djela prijetnji, tjelesnih i spolnih ozljeda, a sve više i nametljivih oblika ponašanja.
Žene često nasilje ne prijavljuju, kazala je Butigan, iz ekonomskih razloga, radi djece ili pak zbog straha i srama.
Sve više prijava od 'trećih osoba'
- Pozitivni pomaci su vidljivi u smislu da nasilje počinju prijavljivati i susjedi, prijatelji te radni kolege. Nasilje je ozbiljan društveni problem i može se dogoditi svakome. Sinovi također znaju biti nasilni prema majkama, što ukazuje na transgeneracijski prijenos nasilja, odnosno svjedoci nasilja u djetinjstvu kasnije i sami postanu zlostavljači. Fizičko nasilje je najuočljivije, no žrtve uglavnom istovremeno trpe nekoliko oblika nasilja. Valja reći da u psihičko nasilje spadaju i uznemiravanje i uhođenje na društvenim mrežama, zatim zabrane druženja, socijalnih kontakata ili zapošljavanja, navela je također Butigan.
Kaznenih prijava nasilja nad ženama ima više od prekršajnih upravo zato što se prvi nasilni događaji koji bi rezultirali prekršajnom prijavom mahom ne prijavljuju. Međutim, nasilje smo svi dužni prijaviti, a to je moguće učiniti pozivom na broj 192, slanjem prijava mailom na: policija@mup.hr ili putem mobilne aplikacije Red Button. Ukoliko nasilje ne prijavi sama žrtva, policijski službenici postupat će jednako kao da je prijava stigla od strane žrtve. Nadalje, moguće je prijaviti i slučajeve nasilja koji su se dogodili u prošlosti, ako je žrtva tek s vremenskim odmakom smogla za to snage.
Alen Klabot
Nasilje nad ženama problem cijelog društva
- Naša je poruka da bi tolerancija na nasilje trebala biti nulta. Ono je neprihvatljivo, a nasilje nad ženama nije privatna stvar već problem cijelog društva. Žrtve potičemo da prijave nasilje, bit će im pružena zaštita i pomoć. Mi po svakoj dojavi djelujemo represivno, ali i preventivno obilazimo škole od najranije dobi. Ove godine želimo žene podučiti osnovnim tehnikama obrane. Potičemo i sve ostale građane koji znaju za slučajeve nasilja da ne zatvaraju oči pred time, rekao je danas novinarima načelnik Policijske uprave istarske Alen Klabot.
Pozdravio je izmjene koje bi u Kaznenom zakonu na snagu trebale stupiti 1. siječnja, a kojima bi se napokon trebalo jasno definirati ubojstvo ženske osobe, te propisati veće kazne za silovatelje i one muškarce koji krše mjere opreza.
Inače, Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog u znak sjećanja na sestre Mirabal koje je 1960. godine u Dominikanskoj Republici dao ubiti diktator Rafael Trujillo zbog njihovog aktivizma i borbe za demokraciju i pravdu.