Politika i društvo

PROGRAM PODRŠKE I SAVJETOVANJA OSNOVNIM ŠKOLAMA

PULSKI 'MOBILNI TIM' RADI 'PUNOM PAROM': Najavljena izrada sveobuhvatnog istraživanja o stavovima učenika, roditelja i učitelja

Planiran je i ciklus od 10 radionica za osnaživanje roditelja djece s teškoćama, a koji kreće u veljači. Također, školama će biti ponuđena i besplatna radionica za učitelje, na temu profesionalnog sagorijevanja


 
4 min
Martina Pereša ⒸFOTO: Manuel Angelini
Ilustracija

Planiran je i ciklus od 10 radionica za osnaživanje roditelja djece s teškoćama, a koji kreće u veljači. Također, školama će biti ponuđena i besplatna radionica za učitelje, na temu profesionalnog sagorijevanja

Pilot projekt Program podrške i savjetovanja osnovnim školama Grada Pule započet krajem prvog polugodišta tekuće školske godine, nastavio se, doznajemo, provoditi i s početkom drugog polugodišta.

Upitnik za roditelje, učenike i učitelje

Nakon što je takozvani „mobilni tim“ obišao više od pola pulskih osnovnih škola, rodila se ideja i o provedbi sveobuhvatnog istraživanja stavova roditelja, učenika i učitelja. Upitnik je već izrađen te će biti predan svakoj skupini s kojom se bude radilo, izvijestila nas je danas inicijatorica ovog pilot projekta, pulska profesorica rehabilitatorica Danijela Kasumović-Maružin.

Danijela Kasumović-Maružin

- Dosad smo ostvarili suradnju sa Školom za odgoj i obrazovanje, OŠ Tone Peruško, OŠ Stoja i OŠ Vidikovac. Baš smo prošlog tjedna održali radionice za djecu u Osnovnoj školi Stoja, točnije za učenike viših razreda te škole. Sad slijedi odlazak u škole: Centar, Monte Zaro, Šijanu, Veli Vrh i Veruda. Radionice ćemo, dakako, pripremiti i za roditelje, a budući da obilazimo i Učiteljska vijeća, svi će oni dobiti naš upitnik koji ćemo do kraja školske godine uobličiti u veliko istraživanje. Ono će pokazati stavove učenika, učitelja i roditelja. Tako ćemo točno znati gdje imamo prostora za napredak i kako možemo unaprijediti nastavne procese, što će u perspektivi biti od koristi i nama i Gradu, najavljuje nam Kasumović-Maružin.

Ministarstvo reklo: „Može!“

Podsjetimo, u drugoj polovici listopada, Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo je ovaj pulski projekt, a koji im je na odobrenje poslan još tijekom ljeta.

Tako je konačno i u praksi zaživjela ideja „mobilnih timova“ za psihološku pomoć najmlađima, a čije se formiranje u Gradu najavljivalo prije više od dvije godine. Uz Kasumović-Maružin, stručni volonterski tim Programa podrške i savjetovanja osnovnim školama Grada Pule čine: Hrvoje Bogojević učitelj s dodatnim edukacijama iz psihoterapije, socijalna pedagoginja Ela Vukelja, psihologinja Ana Juhas, te doktorica znanosti Vanja Marković koja radi kao edukacijska rehabilitatorica.

OŠ Tone Peruško

„Led probijen“ u OŠ Tone Peruško

Provedba Programa, na molbu ravnatelja, najprije je započela u Osnovnoj školi Tone Peruško.

- Ne postoji neki poseban razlog zašto je projekt započeo u našoj školi. Jednostavno sam htio da mi „probijemo led“. Mislim da svi danas dijelimo slične probleme. Imamo dosta djece s poteškoćama, i ključno nam je steći znanja kako najadekvatnije reagirati u određenim situacijama. Kod nas je u prvoj fazi predavanje održala gospođa Marković. Bila je prisutna na našem Učiteljskom vijeću gdje je govorila o tome kako se učenicima može pomoći i koga sve možemo kontaktirati. Za njezinu razinu znanja imam samo pohvale, zaista smo dobili jako puno vrijednih informacija, izjavio nam je ravnatelj pulske Osnovne škole Tone Peruško, Kristijan Cinkopan.

U toj školi tek slijedi druga faza individualnih savjetovanja i razgovora.

Naime, nakon što je Ministarstvo obrazovanja Gradu Puli dalo zeleno svjetlo za provedbu ovog programa, svi ravnatelji i ravnateljice pulskih osnovnih škola bili su dužni timu za provođenje Programa savjetovanja i podrške poslati dvije prioritetne teme, odnosno dva područja s kojima bi željeli da tim krene raditi.

Branka Sironić Buić, ravnateljica OŠ Monte Zaro

Emocije i njihova regulacija

Na red bi uskoro trebala stići i pulska Osnovna škola Monte Zaro u kojoj su trenutno zaposlena četiri stručna suradnika: rehabilitator, pedagog, knjižničar i psiholog na pola radnog vremena. No, dodatna pomoć neće im biti na odmet.

- Mi smo kao ključne teme za učitelje prijavili Sagorijevanje i strategije pomoći, za roditelje Ciljeve roditeljstva i postavljanje granica – uz naglasak na položaj učitelja u navedenom, a za učenike Emocije i njihova regulacija te Potrebe i vrijednosti, govori nam Branka Sironić Buić, ravnateljica Osnovne škole Monte Zaro koju trenutno pohađa 210 učenika.

Pilot projekt Program podrške i savjetovanja osnovnim školama Grada Pule pokrenut je nakon što se Kasumović-Maružin samoinicijativno javila Gradu nudeći besplatnu stručnu pomoć oko gorućeg problema s mentalnim zdravljem osnovnoškolaca te vršnjačkog nasilja koje je posljednjih godina u konstantnom porastu.

- Na koncu želim reći da je planiran i ciklus od 10 radionica za osnaživanje roditelja djece s teškoćama, a koji kreće u veljači. Također, školama ćemo dodatno ponuditi besplatnu radionicu za učitelje na temu profesionalnog sagorijevanja, a vodit ćemo je kolega Hrvoje Bogojević i ja, najavljuje nam za kraj Kasumović-Maružin.


Nastavite čitati

Pula
 

Istarsko narodno kazalište: 26. folklorne večeri "KUD Uljanik" i gosti

Ovaj spektakl donosi raznovrstan program koji će publici predstaviti tradicionalne plesove, glazbu i kostime iz različitih dijelova naše zemlje. Uz domaćina KUD "Uljanik" iz Pule nastupiti će i KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana te KUD "Zvir" iz Jelenja koji će svojim izvedbama oživjeti bogatu folklornu baštinu

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.