Dugo se vremena "kuhao" višemiljunski natječaj za odabir tvrtke koja će u sklopu Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun biti zadužena za održavanje kompleksnog elektroenergetskog SCADA sustava.
Kao što se moglo i očekivati, a o čemu smo ranije pisali, posao je početkom siječnja dobio Niko Višnjić s partnerina. Riječ je o sinu bivšeg direktora, a kasnije i savjetnika Uprave Kaštijuna Darka Višnjića.
Mlađi Višnjić, i ovaj je put na natječaj izašao u konzorciju s nekoliko tvrtki, a trogodišnji ugovor prema dokumentaciji iz javne nabave, vrijedan je čak 694.720 eura, odnosno 5,2 milijuna kuna. Odluku o odabiru najpovoljnije ponude 9. je siječnja potpisao direktor Kaštijuna Dražen Stilinović.
U mandatu njegovog prethodnika Fabia Giacomettija, Darko Višnjić bio je savjetnik Uprave na Kaštijunu i jako dobro je znao detalje oko svih važnih natječaja i poslova. Neosporno je da je tada morao biti upoznat i s detaljima natječaja na koji se uz još nekoliko tvrtki kao predvodnik, javila i ona njegovog sina.
Štoviše, dok je tata savjetovao Upravu, sin se javio na natječaj koji je raspisala Uprava koju tata savjetuje. K tome, firmu je osnovao 2020. godine, a prvi natječaj za vođenje sustava u sklopu ŽCGO-a Kaštijun bio je vani već nadolazeće 2021.godine.
Em što je potpuno nejasno iz kojih će izvora Kaštijun koji grca u financijskim problemima u ovom trenutku platiti najnoviji informatički posao, još je interesantnije pitanje je li Višnjić junior kao sin bivšeg savjetnika imao određene povlaštene informacije o ovom poslu. Dakle, u županijsko-gradskoj tvrtki u kojoj je ne tako davno alfa i omega bio njegov otac Darko.
Je li tata Darko Višnjić prenio sinu informacije oko vrijednog natječaja?
Niko Višnjić vlasnik je, naime tvrtke UP Robotics sa sjedištem u Puli, koja je ovih dana pobijedila na Kaštijunovom natječaju skupa sa zajednicom ponuditelja s najprihvatljivijom ponudom.Tvrka je registrirana za djelatnost računalnog programiranja.
Uz UP Robotics, posao zajedno dobivaju Termo Group d.o.o. iz Beograda, ZIGG-PRO d.o.o, Zagreb, Nev-EL d.o.o.Zagreb te tvrtka Industrijsko tehnološki blok d.o.o Zagreb.
Treba podsjetiti da je ovo drugi pokušaj mlađeg Višnjića da se probije na Kaštijunu. U prvom navratu za isti se posao također pojavio u konzorciju odnosno u zajednici ponuditelja, od kojih su neki u međuvremenu odustali.
Potvrdu da je upravo Niko vodio sve konce oko ulaska na Kaštijun, dao nam je ranije i predstavnik labinske tvrtke Novatec s kojom se Višnjić ranije javio za isti natječaj.
Na pitanje kako je došlo do udruživanja i tko je koga kontaktirao, član Uprave labinske tvrtke Novatec Vladimir Peršić naveo je kako je Višnjić taj koji je kontaktirao Novatec.
Dodao je da je UP Robotics bio nositelj cijelog planiranog posla. Također, Peršić nam je ranije potvrdio da je upravo Up Robotics uplatio jamstva Kaštijunu u iznosu od 180 tisuća kuna.
No partneri su se brzo razišli, a Kaštijun je poništio javnu nabavu zbog nepotpune dokumentacije svih ponuditelja.
Nije dugo trebalo i Višnjić je pronašao neke nove partnere i ponovno se javio, a potom početkom siječnja ove godine, kao što smo ranije naveli i pobijedio na natječaju.
Nažalost, ni jučer nismo uspjeli dobi Niku Vićnjića. Kontaktirali smo broj njegove tvrtke sa sjedištem u Šenoinoj ulici u Puli. No nakon što smo se predstavili i pojasnili zašto ga trebamo, ženski glas nam je poručio:
"A ne, morate ga sami naći kako znate. Ne želi on davati izjave, žao mi je, doviđenja,“ poručila je ženska osoba nakon čega je poklopila telefonsku slušalicu.
Inače, tvrtka UP Robotics sa sjedištem u obiteljskoj kući u Šenoinoj ulici u Puli ima samo jednog zaposlenog, i nepoznate su reference na temelju kojih se javlja za ovaj kompleksan posao održavanja cijelog elektroničkog sustava ŽCGO-a Kaštijun koji se financira javnim novcem.
Sjedište tvrtke Up Robotics u pulskoj Šenoinoj ulici
Još od lipnja prošle godine čekamo odgovor Nike Višnjića kojeg smo tada pitali je li imao povlaštene informacije o ovom poslu budući da je njegov otac bio dugogodišnji direktor i savjetnik. Dandanas nije odgovorio na to pitanje koje smo mu uputili mailom.
Na direktno pitanje koje smo također ranije postavili Darku Višnjiću stoji li on iza scenarija s konzorcijem u kojem se za posao javlja firma njegovog sina s jednim zaposlenim, potonji je to nazvao konstrukcijama.
"Ja sam bio savjetnik i nemam pojma o čemu se uopće radilo. Što vi mislite da je mene netko tamo uopće nešto pitao? Sa sinom ja nemam nikakve veze, ni s poslovima ni s ničim", rekao nam je lani Višnjić kada smo ga zvali na istu ovu temu.
Treba podsjetiti da posao u Županijskom centru za gospodarenje otpadom Kaštijun nije bila jedina poslovna ambicija poduzetnog Višnjića juniora. Ni godinu dana od pokretanja tvrtke za računalno programiranje, u veljači 2021. godine, mlađi Višnjić i njegov UP Robotics javili su se i na na 20 milijuna kuna vrijedan natječaj Grada Pule za izvođenje radova na sanaciji i zatvaranju starog odlagališta Kaštijun.
I tada Niko Višnjić sa svojom računalnom firmom i jednim zaposlenim, nastupa kroz zajednicu ponuditelja s tvrtkom SIA Geo Consultants sa sjedištem u Latviji.
Iako nisu tada prošli na natječaju za sanaciju starog deponija, nevjerojatna je svakako bila činjenica da se Up Robotics bez ikakvih referenci za tako važan projekt javila za posao sanacije u konzorciju s latvijskom konzultantskom tvrtkom.
Na koncu se pokazalo da se čekanje isplatillo, jer od ove godine posao s ŽCGO Kaštijun je krenuo u realizaciju.