Politika i društvo

Zajednički stav 11 sindikata javnih službi

Sindikati odbili ponudu Vlade - moguć štrajk?

S obzirom da zadnji podaci o inflaciji govore o 6,3 posto rasta cijena na godišnjoj razini, sindikati javnih službi i dalje inzistiraju na povećanju osnovice od 4 posto od 1. travnja i nastavku pregovora krajem svibnja o povećanju osnovice u drugom dijelu godine


 
2 min
HINA ⒸFOTO: Manuel Angelini
Cijene i troškovi života stalno rastu, a plaće stagniraju

S obzirom da zadnji podaci o inflaciji govore o 6,3 posto rasta cijena na godišnjoj razini, sindikati javnih službi i dalje inzistiraju na povećanju osnovice od 4 posto od 1. travnja i nastavku pregovora krajem svibnja o povećanju osnovice u drugom dijelu godine

Izvršna tijela svih 11 sindikata javnih službi odbacila su ponudu Vlade kojom u 2022. nudi povećanje osnovice za plaće u javnim službama od dva posto od 1. travnja, traže četiri posto, te su sindikatima dali 'zeleno svjetlo' za štrajk.

"Pokretanje konkretnih industrijskih akcija ovisit će o ishodu idućeg sastanka pregovaračkih odbora Vlade i sindikata javnih službi koji bi se trebao održati idući tjedan", istaknula je u priopćenju u nedjelju u ime Pregovaračkog odbora sindikata javnih službi glavna tajnica Matice hrvatskih sindikata Mirela Bojić. 

Navela je da su to jednoglasno odlučili članovi pregovaračkog odbora za sklapanje Temeljnog kolektivnog ugovora za službenike i namještenike u javnim službama nakon privremenog prekida pregovora između sindikata javnih službi i Vlade te nakon što su sindikati pristupili konzultacijama na svojim tijelima i u članstvu o vladinoj ponudi.

"S obzirom da zadnji podaci o inflaciji govore o 6,3 posto rasta cijena na godišnjoj razini, sindikati javnih službi i dalje inzistiraju na povećanju osnovice od 4 posto od 1. travnja i nastavku pregovora krajem svibnja o povećanju osnovice u drugom dijelu godine, ovisno o kretanju inflacije, kretanju drugih plaća u zemlji i gospodarskom stanju", poručili su.

Ističu kako im je također potpuno neprihvatljiv prijedlog Vlade oko naknade troškova prijevoza jer bi ti troškovi u neshvatljivoj mjeri padali na teret samih zaposlenika.

"Neshvatljivo je da Vlada, unatoč rastu troškova života, unatoč podataka o rastu proizvodnje, unatoč tome što se proračun puni iznad očekivanja i da novca ima, odlučuje smanjiti realne plaće ljudima i to onim radnicima koji su nosili najteži teret spašavanja građana, održavanja društva i države u vrijeme pandemije. Takav pristup, društveno autističan, izaziva zgražanje svih radnika i njihovih obitelji", ističu sindikati.


Nastavite čitati

Od 1. siječnja Radnicima rastu neoporezivi primici koje im poslodavci mogu isplatiti

Maksimalni godišnji iznos koji će svim radnicima poslodavci moći isplatiti na ime prigodne nagrade, što primjerice uključuje božićnicu i naknadu za godišnji odmor, od 1. siječnja iduće godine porasti na 700 eura, što je 36,38 eura više od trenutnih 663,62 eura.* Među ostalim stavkama, raste i neoporezivi iznos nagrada za radne rezultate i novčana paušalne nagrada za troškove prehrane

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.