"Sin mi je student i ima satnicu 6 eura, a ja s 25 godina staža imam satnicu 8 eura bruto", pojasnio nam je najkraće radnik cementare razlog jutrošnjeg četverosatnog štrajka upozorenja u pulskoj cementari Calucem, čija se uprava zna hvaliti da se njihov raritetan, uistinu kvalitetan i silno tražen kalcij-aluminatni cement, s Pulom kao jednom od rijetkih njegovih lokacija u svijetu, izvozi u 60 zemalja svijeta.
Na parkingu ispred cementare čekalo je na utovar 7-8 velikih kamiona cisterni (najviše ih ide za Njemačku), a glavni sindikalac i radnik cementare s 44 godine staža Lučano Peršić kazao je da je vrijednost samo jedne cisterne dovoljno za traženo mjesečno povećanje plaća!
- Ne radi se o povećanju, nego korekciji plaća, njihovom izjednačavanju s plaćama u struci, ističe on.
Do štrajka je došlo nakon što je u pregovorima Uprava odbila prihvatiti zahtjev za povećanjem plaća od 20 posto za svih 158 radnika (sada se plaće kreću od 900 do 1.300 eura, s prekovremenim satima). Radi se u tri smjene, vikendom i praznicima, na visokim temperaturama. Tvornica radi 0-24. Plaće su niske u odnosu na uvjete rada. Zbog toga su radnici nezadovoljni. Mladi se zaposle i onda nakon mjesec dana odu, daju otkaz
- To je velik problem. Dođe dečko radi i nakon što primi niti 1000 eura kaže: "Idem ja raditi u trgovinu, tamo ću zaraditi isto ili više, a neću se ovdje 'kuhati' na 40 Celzijevih stupnjeva, kaže jedan radnik.
Nemali broj radnika nam je istaknulo da je temperatura iz peći 1.600 Celzijevih stupnjeva (!), a da je i problem udisanje prašine.
Predsjednica Sindikata graditeljstva Hrvatske Jasenka Lukšić: "Stvar je u povećanju bruto plaća! Svi ostali neoporezivi iznosi koji se isplaćuju su kap u moru. Naš je sindikat stava da je krajnje vrijeme da se u Hrvatskoj utvrdi politika plaća u smislu isplaćivanja bruto plaće koje će biti dostojne za život ljudi"
Pitanje je kako će idućih sati i dana uprava Calucema reagirati s obzirom na gospodarski ugled koji uživa zbog stopostotnog izvoza kvalitetnog proizvoda. O njihovom potezu ovisit će prekid ili stupanje u trajni štrajk.
"Multinacionalne strane tvrtke poput Calucema imaju interes da što veća dobit odlazi njima, a manje se bave društvenom zajednicom i životom ljudi u Hrvatskoj", kazala je predsjednica Sindikata graditeljstva Hrvatske Jasenka Vukšić, čestitavši prisutnim radnicama i radnicima na hrabrosti i odlučnosti. Vukšić je dodala da je to čisto kapitalistički pristup da uzmu što je više moguće. "Do kad ćemo im mi to dopustiti", pitala je.
Povećanjem koje nudi poslodavac sindikat i radnici nisu zadovoljni jer plaće više ne prate inflaciju. Osim toga, smatra SGH, rezultati tvrtke pokazuju da bi poslodavac mogao udovoljiti njihovim zahtjevima.

Početak štrajka u 8 sati
Treba pojasniti - već i zbog jake pregovaračke pozicije sindikata koju snaži sam proizvod cementare odnosno potencijalni dulji štrajk i nanošenje poslovne štete poslodavcu koji onda mora razmišljati o udovoljavanju zahtjevima radnika - da se kalcijev aluminatni cement, s godišnjom proizvodnjom u Puli od oko 100.000 tona, najviše primjenjuje za podne proizvode, vatrostalne opeke, ljepila za pločice, spojeve za fugiranje, specijalne i građevinske žbuke. Tvornica s ovakvim proizvodnim asortimanom nema puno u svijetu i u Europi ih je samo nekoliko.
Za razliku od portland cementa koje se proizvodi u Holcimovoj cementari u Koromačnom ili u cementari Nexe grupe, pulski kalcij-aluminatni cement je vrlo visoke čvrstoće koji se dobije od posebne sirovine u kojoj je veliki udjel boksita. S takvim cementom dobivaju se betoni otporni na visoke temperature.
Sindikat u zahtjevima i budućim akcija, uključujući štrajk, podržava čak 85 posto ukupnog broja zaposlenika/ca, otkrio nam je Peršić, dodao da je danas sudjelovalo gotovo 100 posto radnica i radnika Calucema.
Sindikalac i cementarin radnik Lučano Peršić suzdržao se od komentara kritika građana zbog zagađenja cementare, kazavši da su se danas okupili zbog druge teme, kazavši ipak ovo: "Normalno je da se mi radnici osjećamo kao i svi ostali. I tu bih ja stao".
- Nerazumijevanje španjolskih vlasnika za naše probleme, na koje smo isticali u dugotrajnim pregovorima, dovelo je do ovog štrajka upozorenja, kazao je na početku štrajka u 8 sati ispred cementare Lučano Peršić, glavni sindikalni povjerenik i radnik cementare s 44 godine radnog staža.

Jakim pljeskom radnika prekidan govor sindikalca i radnika s 44 godine staža Lučana Peršića
Na vanjskom je parkingu čekalo 6-7 velikih kamiona cisterni za ukrcaj cementa, a kako je rekao Peršić, samo vrijednošću jedne cisterne može isplatiti mjesečno povećanje plaća 158 radnika cementare.
Tijekom štrajka pojavila se neslužbena vijest da će avionom u Pulu sletjeti članovi španjolskog vlasnika, obitelji Molins, koja se ovim biznisom, kao i pulska cementara, bavi skoro 100 godina.
No Uprava Calucema (koju čine direktor Mihajlo Mirković, Jorge Bonnino Bioslada i Raul Manuel Gonzales Rodriguez) u međuvremenu se javila medijima prilično kurtoaznim i nekonkretnim pismenim priopćenjem, ne navodeći svoj stav spram zahtjeva radnika za povećanjem plaća:
“Danas je planiran štrajk upozorenja ispred naše tvornice u Puli. Ova akcija slijedi nakon pregovora između uprave Calucema i Sindikata graditeljstva Hrvatske o povećanju plaća i izmjenama Kolektivnog ugovora, koji još uvijek nisu rezultirali dogovorom. Želimo uvjeriti naše zaposlenike, javnost i lokalnu zajednicu da Calucem ostaje predan razumijevanju potreba naših cijenjenih zaposlenika te aktivno surađujemo s predstavnicima sindikata kako bismo pronašli rješenje. Naš cilj je poticati pozitivno i suradničko radno okruženje u kojem se cijeli naš tim osjeća integriranim, predanim i adekvatno nagrađenim, bez ugrožavanja konkurentnosti tvrtke. Cijenimo strpljenje i razumijevanje naših zaposlenika i zajednice tijekom ovog razdoblja. Calucem je posvećen rješavanju trenutne situacije u dobroj vjeri i osiguravanju uspješnog nastavka našeg poslovanja", navodi Uprava Calucema.
Oko 10 sati ispred radnika cementare iz Zagreba je došla i predsjednica Sindikata graditeljstva Hrvatske Jasenka Vukšići.
Jasenka Lukšić
- Štrajk upozorenja provodi se u svrhu promicanja vaših egzistencijalnih, gospodarskih i socijalnih interesa, povećanja vaših plaća te sklapanja izmjena Kolektivnog ugovora, kazala je, a zatim istaknula: "Stvar je u povećanju bruto plaća! Svi ostali neoporezivi iznosi koji se isplaćuju su kap u moru. Naš je sindikat stava da je krajnje vrijeme da se u Hrvatskoj utvrdi politika plaća u smislu isplaćivanja bruto plaće koje će biti dostojne za život ljudi".
Uz moto "ZAJEDNO SMO JAČI", iz ovog sindikata uvjeravaju će sačuvati jedinstvo svih radnika cementare neovisno o tome tko dobivao plaću s koeficijentima ili posebnim ugovorima.