- Cijeli život stanujem u ovom kvartu, rođena sam u Jeretovoj, a sada sam tu kraj bivšeg staračkog doma. Taj je objekt napušten i propada već nekoliko godina. Žao mi je što bivša bolnica nije barem dijelom pretvorena u starački dom, kaže nam simpatična gospođa sa Stoje. Ona je stanovnica onog dijela kvarta Stoje koji pripada mjesnom odboru Sveti Polikarp-Sisplac.
Spomenuti se mjesni odbor prostire od Palazzina do Baraka, pa oko Verude dotiče i Gortanovu uvalu i već dio šetališta Lungomare. Naša prva sugovornica zadovoljna je životom u kvartu, nema nekih većih pritužbi.
- Po ljeti imamo dosta problema s parkingom ali nekako se snalazimo. Cementara? Ne znam što bih vam rekla. Osim da imam astmu, rekla nam je gospođa koja stanuje kraj napuštenog oronulog objekta iznad hotela Veli Jože.
Sveti Polikarp je zapušten
Sam starački dom u Gupčevoj pravo je ruglo. Iako se nalazi na odličnoj lokaciji, i mada staračkih domova fali, objekt iz godine u godinu propada.
Neki dijelovi postali su opasni i za prolaznike koji se tuda spuštaju prema Mornaričkoj crkvi. Prije nekoliko godina počeo se urušavati dio potpornog zida ali prostor je samo ograđen, dugoročno rješenje je odgođeno.
Međutim, to nije jedina ruševna zgrada u komšiluku. Preko puta crkve velika je zgrada potpuno devastiranog krova. Da bi se to uočilo, moraš se dobro zagledati.
Zgrada bez krova posebno je vidljiva iz zračnog snimka koji su nam dostavili čitatelji.
Uglavnom, čitavo okruženje reprezentativne Mornaričke crkve, zdanja koje je osobno 1898. otvorio car Franjo Josip, prilično je zapušteno. Ispod crkve što je nedavno gorjela nalaze se austrougarske stepenice čija bi obnova uskoro trebala otpočeti, kaže nezavisni vijećnik Velimir Percan.
Bulevar civilizacijskog sumraka
- Sve to ide jako sporo. Moram naglasiti da je ova vlast ipak nešto učinila. Projekt je navodno u završnoj fazi i sprema se lokacijska dozvola. Same stube su vrlo vrijedna povijesna baština, kaže Percan.
Spomenute stube vode na Donji Bulevar, ili Ulicu Svetog Polikarpa. Iako je u viša navrata obećavano da će se cijela zona urediti, dosad je jako malo učinjeno. Bulevar je zapušten, prljav, bez svjetla, bez obećanih trotoara i biciklističkih staza.
- Tamo prolazi samo onaj tko mora i to uglavnom danju. Svojedobno sam rekao Miletiću: "Ajde ti pošalji ženu da tamo predvečer prošeta". U cijeloj toj zoni treba postaviti sigurnosne kamere jer su učestale provale i devastacije, pogotovo u Jeretovoj. Nedavno su sve autobusne od Stoje do grada porazbijane. Tražio sam snimke postojećih kamera ali ih nisam dobio. Zato treba postaviti gradske kamere i rasvjetu. Drago mi je da ste objavili onu studiju koja je pokazala da je Stoja vodeća po stopi kriminaliteta, kaže Percan.
Nezavisni Dragica Pršo i Velimir Percan ( foto Zoran Angeleski)
S ruševnih mornaričkih skala pruža se pogled na još ruševniji Uljanik. U prvom planu je otpad starog željeza i zarđale platforme koje u Puli čekaju odlazak na rezalište. Vizualna depresija prve klase.
Ništa nije bolji ni Donji Bulevar koji vodi prema epicentru svih problema u tom dijelu Pule.
Cementara: plinovi, prašina i buka
Za dosadašnjeg predsjednika mjesnog odbora Davida Demanuelea (IDS) cementara je glavni problem.
- Glavni problem u našem mjesnom odboru je ekološko zdravstveni. Emisija štetnih tvari iz cementare, posebno u večernjim satima, stvara dosta nezadovoljstva među građanima. Drago mi je da je vaš portal ponovno pokrenuo tu temu jer mi zapravo ne znamo kakvo je realno stanje s kvalitetom zraka. Po tom pitanju nešto se pod hitno mora poduzeti. Prava katastrofa će nastati ukoliko se doista kod nas postavi pročistač za kanalizaciju, rekao nam je Demanuele.
Naime, Grad Pula želi pročistač s Valkana prebaciti na Molo Carbone. Normalno, nije lijepo da smrdi kraj budućeg elitnog hotela. Tijekom obilaska mjesnih odbora gradonačelnik Filip Zoričić rekao je da će po pitanju pročistača organizirati posebnu sjednicu gradskog vijeća. Obećanje dosad nije ispunio.
Na Molo Carbonu se spominjala i spalionica kanalizacijkog mulja. Naravno sve s vrhunskom tehnologijom, bez mirisa i okusa. Sva ta obećanja na koncu uvijek plaćaju građani: platili su pročistač Valkane da bi se izgradio trgovački centar, onda su milijun eura platili i šator, platit će i tramak na Molo Carbone...
Čini se da su sve pulske partije jedinstvene. Ako smrdi - vozi na Stoju!
Nema djece u elitnom kvartu
Ovaj mjesni odbor čine dvije velike cjeline. Osim Svetog Polikarpa koji gravitira prema pulskom zaljevu, tu je i Sisplac koji je okrenut prema šetalištu Lungomare. Tu od 1987. živi inženjer elektrotehnike Dragan Benčić.
- Ovo je odličan kvart s brojnim kvalitetama. Problem je pretjerana izgradnja koje prevazilazi gabarite komunalne infrastrukture. Već sada imamo problema s parkingom a kada se dovrši sva najavljena izgradnja taj će problem biti još izraženiji, smatra Benčić. Osim komunalnog, Benčić ističe i onaj socijalni, odnosno demografski.
-Cijene kvadrata su odletjele u nebo tako da nema mladih obitelj koje si mogu omogućiti stan na Sisplacu. Sukladno tome, sve manje je djece. Porazno je da su i oni prostori koji su donedavno bili u funkciji dječjeg igrališta, sad to više nisu, rekao nam je Benčić. On kaže da ne osjeća smrad od cementare ali povremeno osjeti pročistač na Valkanama.
Nezavisna viječnica Dragica Pršo pitanje mladih obitelji vidi kao veliki problem, ne samo u svom mjesnom odboru.
- Moramo se svi skupa zapitat zašto nema više mladih obitelji. Priča se da smo se pretvorili u nekakav elitni kvart jer je kvadrat i po tri i pol tisuće eura. Daleko smo mi od elite. U našem se kvartu kupuju stanovi koji se onda iznajmljuju. Po zimi je pola kvarta prazno, nema žive duše pa nema ni djece. Ipak, moramo se bolje pobrinuti za djecu koja tu žive. Na cijelom području mjesnog odbora nema poštenog igrališta za djecu. Zato nam treba jedno dobro opremljeno multifunkcionalo igralište s vanjskim stolnim tenisom i bilijarom, smatra Dragica Pršo.
Njena lista predložila je u tu svrhu livadu na Sisplacu. Grad je prijedlog odbio.
Predsjednik odbora David Demanuele kaže da bi problem vrtića uskoro mogao biti riješen.
Stiže vrtić od 2.000.000 eura!?
- Fali nam vrtić. Imamo četiri vrtića ali oni nisu dovoljni, naročito prostornom veličinom. To su pretežno stanovi u zgaradama. Vrtić je predviđen u gradskom proračunu. Plan je da se napravi na poljani u Kochovoj ulici. Izrađena je projektna dokumentacija. Ako se ne varam, 500.000 eura predviđeno je iz EU fondova i 1.500.000 eura riješit će se kreditom. To nas veseli, kaže Demanuele ekonomist po struci, zaposlen u bolnici.
Tvrdi da je IDS bez problema formirao listu za predstojeće izbore u ovom mjesnom odboru. Kaže da je zadovoljan dosadašnjim radom i suradnjom sa svim vijećnicima bez obzira na stranačku pripadnost.
Svi su složni da je novca premalo. 2.600 eura godišnje po odboru. Trebalo bi, ako ne može više, barem 1.000 eura mjesečno po odboru.
- Trebalo bi biti i više ovlasti, slabo se realiziraju projekti Na prošlim lokalnim izborima svi su u kampanji spominjali da veće ovlasti za mjesne odbore ali došli su na vlast i ništa se nije promijenilo, kaže Dragica Pršo. Njena lista je, pohvalila se na društvenim mrežama, prva predala kandidacijsku dokumentaciju.
Mjesni odbor Sveti Polikarp-Sisplac je sa više od osam tisuća stanovnika najmnogoljudniji u Puli. Na izborima prije četiri godine izašlo je oko deset posto birača: glasovalo ih je 513 od upisanih 5.027. Unatoč najvećem broju stanovnika, odbor ima najmanji službeni prostor.
Budući da odbori dobivaju jako malo sredstava neki to nadoknađuju iznajmljivanjem prostora. Ovdje to nije slučaj. Tražili su prostor na Palazzinama u kojem je nekad bila trgovina „Hamo” ali nije prošlo jer je prostor državni.
Kod ovog odbora zanimljivo je i što se za većinu stanovnika biračko mjesto razlikuje od onog za ostale izbore pa to stvara dodatnu destimulacijsku konfuziju kod već ionako male izlaznosti.
Maks promet zbog Max Stoje
Otvaranjem trgovačkog centra Max Stoja stvorili su se brojni problemi u prometu. Oko toga su jedinstveni svi naši sugovornici.
-U našem odboru prometni aspekt je vrlo problematičan, posebno otkad je niknuo je trgovački centar Max Stoja. On je stvorio probleme u Jeretovoj ulici, ali i u ulici Veruda. Tu se dosta juri bez obzira na uspornike. Rasvjeta je slaba. Zalažemo se za rotor kod Gradskog bazena, rekao nam je Demanuele.
Nezavisni Velimir Percan kaže da je rotor potreban i na Bulevaru kod skretanja za Stoju.
- Kružni tok je potreban i na Bulevaru jer se po ljeti užasno dugo čeka kad se dolazi sa Stoje. Od kad je proradio Max City jako se pojačao promet. Nadalje, dobili smo edukativni Klik centar ali nije riješen problem prometa u Ulici Ruže Petrović. Auta je sve više, nema parkinga, nema ni trotoara, građani moraju hodati po cesti. Ponavljam, jako je važno da se na cijelom prostoru našeg mjesnog odbora osigura javna rasvjeta. Ona je bitna i zbog prometa i zbog sigurnosti, kaže Percan.
Aktivno se zalaže i za uvođenje polupodzemnih kontejneri za smeće.
- Uvijek mi izvisimo. Imam dojam da se najmanje ulaže u naš mjesni odbor, procjenjuje Percan. Njegova kolegica Dragica Pršo, inače prosvjetna djelatnica zalaže se za otvaranje nekih društvenih sadržaja i za starije sugrađane. Poput čitaonica koje bi imale i neke društvene sadržaje. Ili boćališta.
- Smatram da nije dovoljno valorizirana naša bogata kulturna baština. Zalažemo se za postavljanje edukativnih ploča, recimo na mjestu gdje je bila škola Alessandro Manzoni srušena u bombardiranju. Ne treba puno novca da se postave edukativne ploče za cijeli kvart koje bi pružile informacije o značajnim objektima, kaže Dragica Pršo.
Ovaj mjesni odbor ima veliki potencijal i velike probleme. Oni su riješivi ali građani se moraju za to izboriti.