IDS-ova potpredsjednica Skupštine Istarske županije, Tamara Brussich, nije htjela potvrditi da se javila na natječaj Talijanske unije za radno mjesto konzultanta/ice „za provedbu aktivnosti u svezi s očuvanjem istromletačkog narječja“ u Balama, koji je raspisan u svibnju.
Prema neslužbenim informacijama, Brussich se javila, ali nije jedina kandidatkinja.
Brussich: 'Sve će se znati kada natječaj bude gotov'
Član komisije koja će odlučiti o najboljem kandidatu ili kandidatkinji Vladimir Torbica, pročelnik za kulturu Istarske županije, inače i potpredsjednik Savjeta IDS-a i predsjednik novigradskog Gradskog vijeća, kazao je za Istru24 da se na natječaj javilo troje kandidata, dvije žene i jedan muškarac, a da je na prvi test došlo njih dvoje. S trećim kandidatom razgovor će se, govori, održati kada on to zbog zdravstvenih razloga bude u mogućnosti.
Tamara Brussich nam je, podsjetimo, u svibnju nije htjela niti potvrditi, niti opovrgnuti špekulacije unutar Talijanske zajednice da će se upravo ona javiti na natječaj. Kazala je tek da još odlučuje, odnosno razmišlja o tome.
Danas na pitanje je li se odlučila prijaviti, odgovara: „Sve će se znati kada natječaj bude gotov“. Na dodatan upit zašto ne bi otkrila tu informaciju, a s obzirom na to da je ona ipak i potpredsjednica Skupštine i predsjednica pulske Zajednice Talijana, kao i članica Skupštine Talijanske unije, a samim time i političarka, Brussich kaže da se politikom ne bavi profesionalno te ponavlja da će sve biti poznato po završetku procedure.
Tamara Brussich/FOTO: Manuel Angelini
Radno mjesto u Rin-Tin-Tinu
Sumnje oko toga da je spomenuto radno mjesto skrojeno upravo za Brussich potaknuo je Valmer Cusma, također član Skupštine Talijanske unije, koji je o tome u svibnju pisao na svom Facebook profilu. U raspravu se uključio i šef Talijanske unije, Maurizio Tremul, koji je te navode demantirao.
Tamara Brussich je pak nakon lanjske smjene vlasti u Puli bila suočena sa zaposlenicima Dječjeg vrtića Rin Tin Tin, gdje je obnašala funkciju ravnateljice, a koji su je s te pozicije smijenili u prosincu i umjesto nje izabrali Serenu Sirotić.
No, nakon smjene Brussich nije ostala bez posla. Ugovor joj je osigurao radno mjesto odgajateljice, ali ona nakon smjene nikada nije došla na posao. Tehnički još uvijek zaposlenica Rin Tin Tina, Brussich je donedavno bila na bolovanju, a trenutno je, prema našim informacijama, na godišnjem odmoru.
Gubitak radnog mjesta ravnateljice dodatno je rasplamsao tvrdnje prema IDS-u oporbeno nastrojenim članovima zajednice Talijana, koji smatraju da nema dvojbe da pro-IDS-ova vlast na čelu Talijanske unije Brussich pokušava zbrinuti na komfornije radno mjesto.
Marin Corva - i član Izvršnog vijeća i član komisije
Osim Torbice, u komisiji su i Marin Corva, koji je ujedno i predsjednik Izvršnog vijeća Talijanske unije, te Marianna Jelicich Buić, voditeljica odjela za umjetnost i kulturu Talijanske unije.
- Prvobitno je na natječaj pristiglo devet kandidata, a razgovori još uvijek traju. Sa svim kandidatima, od kojih su neki u međuvremenu odustali, prvo je obavljen razgovor, a potom je prije nekoliko dana u Puli održan pismeni i usmeni ispit s dvoje od troje preostalih kandidata. Odluku treba donijeti što prije, s obzirom na to da se radi o poslu na određeno radno vrijeme, odnosno do kraja godine i ne možemo više čekati, pojašnjava Corva.
Marin Corva/ FOTO: Facebook Marin Corva
Talijanska unija, kao i svaka druga javna institucija, ima svoj pravilnik o zapošljavanju na radnom mjestu, koji predlaže Izvršno vijeće na čijem je čelu, ponovimo, Corva, a odobrava Skupština i koji bi trebao biti javan. No, to u ovom primjeru nije slučaj.
Unutar Talijanske unije postoje glasovi koji 'šoto voce' upozoravaju da je za projekt, koji je uspostavljen nakon što je lani istrovenetsko (tal. l'istroveneto) narječje registrirano kao zaštićena nematerijalna kulturna baština Hrvatske i Slovenije, a nakon „potpisanog pisma namjere i sporazuma s Istarskom županijom, osiguran proračunski novac, ali da njime nije predviđeno otvaranje radnog mjesta“.
Proceduralni nedostatak?
Naš sugovornik blizak vrhu Talijanske unije tvrdi da je u ovom slučaju postojao proceduralni nedostatak zato što se nitko unutar Talijanske unije „nije potrudio obavijestiti Skupštinu o potrebi za ovim radnim mjestom unutar organizacije te zatražiti od Skupštine da prihvatiti prijedlog Izvršnog odbora i eventualnu izmjenu pravilnika o radnim mjestima“.
- Između ostalog, neobično je da je predsjednik Vijeća (Marin Corva, op.n.) sebe imenovao članom povjerenstva i da on ocjenjuje kandidate. Ako ništa drugo, njegov je posao trebao biti tražiti i imenovati vanjske ljude za članove povjerenstva. Corva sam radi procjenu kandidata što je izvan nadležnosti predsjednika Izvršnog odbora. Uredbom je, pak, predviđen glavni tajnik Unije koji bi imao tu vrstu administrativnih nadležnosti, ali je taj članak iz uredbe brisan, tvrdi naš sugovornik.
Od Marina Corve zatražili smo uvid u uredbu o sistematizaciji radnih mjesta unutar Talijanske unije, no on nam je, umjesto toga, nejasno pojasnio da je u ovom konkretnom slučaju nije riječ o poslu unutar te sistematizacije, već o radnom mjestu striktno vezanom za projekt zaštite istrovenetskog narječja, koji je nastao u suradnji s Istarskom županijom i općinama koje su prihvatile odluku, a koju je odobrilo Ministarstvo kulture i medija.
Corva: Potrebe za radnim mjestom možda bude i iduće godine
- Sredstava za projekt ima do kraja godine, a onda ćemo vidjeti hoće li biti potrebe za produženjem ovog radnog mjesta. Talijanska unija, kao neprofitna udruga, ipak mora pronaći sredstva za financiranje i djelovanje. Prvo je potpisano pismo namjere s Istarskom županijom, a potom i sporazum. Sve to proizlazi iz koordinacije koja je trajala još prošle godine, nakon što je država odobrila rezoluciju o registraciji istrovenetskog dijalekta kao dio nematerijalne i kulturne baštine, veli Corva.
Iako projekt za koje je vezano sporno radno mjesto završava krajem ove godine, Corva je, dakle, itekako otvorio mogućnost da posao i izabrani kandidat/kinja ostane raditi za Talijansku uniju i nakon toga.
- Moramo imati osobu koja će voditi računa o planiranju i provedbi rezolucije i dati dijalektu institucionalni aspekt, smatra Corva.
Zaključno, podsjetimo i da je natječaj trajao do 27. svibnja. U opisu radnog mjesta je rad na puno (dvokratno) radno vrijeme. Tražilo se poznavanje talijanskog jezika, viša ili prvostupanjska škola, odnosno fakultet, akademija, magisterij ili doktorat, ali nije se tražila nikakva specifična struka. Za konzultanta, odnosno konzultanticu potrebno je iskustvo od godinu dana, ali, zanimljivo, kao što nije potrebna niti određena struka, tako u natječaju nije bilo navedeno niti u kojim se točno poslovima traži iskustvo.
Nije teško za zaključiti da je moguće zainteresirane obeshrabrila činjenica da je posao predviđen samo do kraja godine. Onima koji su se javili sigurno odgovara čuti Corvine riječi da će se za to to radno mjesto možda ipak pronaći novca i iduće godine. Ako su ih čuli. A neki su možda to već znali unaprijed.