Politika i društvo

smatraju da ih grad pula ne cijeni dovoljno

ZAMISLITE DA STOTINJAK POMOĆNIKA U NASTAVI U JEDNOM TRENUTKU STANE S RADOM? Pulski asistenti traže povišicu s 25 na 30 kuna. Razočarani su da za njih nema povećanja ni u proračunu za 2023. godinu

O ovom zahtjevnom poslu, na kojem se zadržavaju samo oni koji ga rade s ljubavlju i velikom empatijom, razgovarali smo jučer s asistentima koji rade u pulskoj Školi za odgoj i obrazovanje. Oni su speficični po tome što, za razliku od asistenta o redovnoj nastavi, imaju po nekoliko djece s kojima rade i o kojima brinu * Posao je lijep. Djecu s kojom radiš brzo zavoliš. Ne bi ovo radili da razmišljamo samo o novcu. No cijene stalno idu gore i došli smo u situaciju da više ne možemo izdržati s ovom plaćom. Radi ugovora na određeno nismo ni kreditno sposobni pa se ne možemo ni zadužiti. Jednostavno će se dogoditi da će nas plaće s kojima se ne može preživjeti otjerati, iskrena je asistentica Sanja Orlić 


 
7 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini

O ovom zahtjevnom poslu, na kojem se zadržavaju samo oni koji ga rade s ljubavlju i velikom empatijom, razgovarali smo jučer s asistentima koji rade u pulskoj Školi za odgoj i obrazovanje. Oni su speficični po tome što, za razliku od asistenta o redovnoj nastavi, imaju po nekoliko djece s kojima rade i o kojima brinu * Posao je lijep. Djecu s kojom radiš brzo zavoliš. Ne bi ovo radili da razmišljamo samo o novcu. No cijene stalno idu gore i došli smo u situaciju da više ne možemo izdržati s ovom plaćom. Radi ugovora na određeno nismo ni kreditno sposobni pa se ne možemo ni zadužiti. Jednostavno će se dogoditi da će nas plaće s kojima se ne može preživjeti otjerati, iskrena je asistentica Sanja Orlić 

Pomoćnicima u nastavi satnica, koja iznosi 25 kuna, nije se dizala zadnjih deset godina. Plaće su išle gore profesorima, učiteljima, defektolozima... Cijene su sve više, od režija do prehrane. Inflacija raste. Samo njihove plaće stoje. I to u najrazvijenijoj županiji u Hrvatskoj, kako se često volimo (samo)hvaliti.

Asistenti u nastavi osobe su koje rade s djecama s poteškoćama, a u Puli ih je trenutno stotinjak, odnosno kako nam prenose - 108.

Pomoćnici u nastavi Škola za odgoj i obrazovanje imaju izuzetno težak posao

U travnju su već krenuli sa svojim zahtjevom prema Gradu Puli da im se satnica podigne te podržali veliki prosvjed na ovu temu održan u Zagrebu, a o istom su pregovarali u kolovozu kada im je, na sastanku s gradonačelnikom Filipom Zoričićem i resornom pročelnicom Ivanom Sokolov, rečeno da će se o povećanju s 25 na 30 kuna (dakle radi se o pet kuna) razmišljati prilikom slaganja proračuna za 2023. godinu.

No proračun je donesen, a njihove želje ostale su neuslišene.

Asistenti Škole za odgoj i obrazovanje rade s nekoliko djece

O ovom zahtjevnom poslu, na kojem se zadržavaju samo oni koji ga rade s ljubavlju i velikom empatijom, razgovarali smo jučer U Dnevnom boravku Rojca, s asistentima koji rade u pulskoj Školi za odgoj i obrazovanje. Oni su, za razliku od asistenta o redovnoj nastavi, specifični po tome što imaju po nekoliko djece s kojima rade i o kojima brinu.

Samo roditelji djece s posebnim potrebama, i učitelji koji su u razredu, shvaćaju težinu i zahtjevnost našeg posla

Pomoćnici u nastavi

Ne želeći ulaziti u pojedine slučajeve, a ipak ilustrirajući ljubav koju unose u svoj rad, navest ćemo samo da u razgovoru svoje štićenike nazivaju imenima kojima dodaju pridjev "moj". Jer, sve su to vele nam, njihova djeca uz koju se vežu i zato im je tako teško napustiti posao na kojem ih se, de facto, nedovoljno cijeni. Barem to ne čini onaj koji ih plaća.

- Samo roditelji djece s posebnim potrebama, i učitelji koji su u razredu, shvaćaju težinu i zahtjevnost našeg posla. Stoga su sto posto uz sve nas, kazala nam je najmlađa među našim sugovornicima Anja Smoljan - koja ovaj posao radi tek nekoliko mjeseci.

Njezine kolegice - Đitka, Tanja, Irena, Maja ... sve su dugogodišnje asistentice u školi koje se godinama iznova javljaju na natječaj svake jesen jer školu smatraju svojim "radnim mjestom" , a sebe "stalnim djelatnicima" bez obzira što to zapravo nisu.

Đitka Bartolović
Đitka Bartolović, dugogodišnja asistentica u ovoj školi, kojoj je ovo osma godina rada, pojašnjava nam da su oni specifični jer rade u razredima, ali i skupinama te imaju po nekoliko djece, od dvoje do čak petero. Neki rade s mlađima, no ima i starijih na radnom osposobljavanju, do 21. godine. Neki su u kolicima, neki neverbalni, neka nose pelene...

O svim njihovim potrebama, a ne samo pomoći oko učenja, oni pomažu od pet do sedam sati dnevno. Iako, ukoliko rade više od pet sati, imaju pravo na pola sata marende, u praski je nemaju jer si  naprosto ne mogu priuštiti ostaviti djecu s posebnim potrebama bez nadzora. Nekada, iskreni su, nemaju vremena "ni za slobodnu misao" jer djeca od njih traže potpuni angažman.

Za takav su rad plaćeni između 2.500 i 3.500 tisuća kuna mjesečno. U isto vrijeme edukatori koji rade s tom istom djecom dobivaju dodatak za otežane uvjete rada.

- Naravno, iz gradske se uprave brane time da su nam plaćeni minuli rad (što u nekim gradovima nije), da dobivamo regres i božićnicu. No to je sve jednokratne pomoći. Pula kaska za gradovima poput Pazina koji je svojim asistentima dignuo satnicu na 30 kuna, Zadra na 35 ili pak Splita koji ih je dizao dvaput i sada imaju 40 kuna, veli nam Đitka.

Danas je, dodajmo, prihvaćen i zajednički amandman SDP-a i kluba Možemo! o povećanju satnica s 30 na 35 kuna pomoćnicima u nastavi u zagrebačkim školama, a za što će se iz proračuna izdvojiti dodatnih deset milijuna kuna.

Ovo nije posao  "za padobrance"

 Napominje da ih je u ovoj školi trenutno 20, a lanjskih je godina bilo 13, 14, no kako je djece s poteškoćama sve više pa se i asistenti sve više traže. Bez njih bi odgojno-obrazovni proces u velikom broju razreda bio gotovo pa i nemoguć. Oni koji se javljaju svake godine na njemu i ostaju dok se "padobranci", kojima je ovo tek izlet dok ne pronađu bolji posao, vrlo brzo razočaraju i odlaze. To pak pogubno djeluje na djecu, ali i ukupan rad u školi.

Naše sugovornice naglašavaju da njihov status nije riješen na razini države pa im  se stoga radni odnos svakog ljeta prekida, onda se ujesen moraju ponovo javljati, ne znajući hoće li posao dobiti, koje će dijete dobiti...

Anja Smoljan i Tanja Mionić

- No to ne amnestira lokalnu upravu jer većinu novaca za nas dobivaju zapravo iz europskih projekata. Po asistentu se u Puli iz tih sredstava izdvaja 3.775 kuna (brutto, s doprinosima), dok ostatak podmiruje Grad, napominju naše sugovornice.

Zavoliš djecu s kojom radiš

- Posao je lijep. Djecu s kojom radiš brzo zavoliš. Ne bi ovo radili da razmišljamo samo o novcu. No cijene stalno idu gore i došli smo u situaciju da više ne možemo izdržati s ovom plaćom. Radi ugovora na određeno nismo ni kreditno sposobni pa se ne možemo ni zadužiti. Jednostavno će se dogoditi da će nas plaće s kojima se ne može preživjeti otjerati, iskrena je asistentica Sanja Orlić.

A što bi se dogodilo da 108 asistenata jednog dana naprosto ode ili stane s radom, pitaju se? Prvo bi se, dodaju, pobunili roditelji jer znaju da bez njih njihova djeca ne bi imala uvjeta za školovanje. U njihovim su rukama sigurna. Stoga ih i podržavaju.

Zbog niskih plaća i teških uvjeta rada asistenti često odlaze, a prazna se mjesta teško popunjavaju. Ipak, naše sugovornice ovdje rade godinama. Vuče ih, priznaju nam iskreno, topla atmosfera koja vlada u školi i osjećaj da mogu pomoći.

- Cijeli život bavim se humanitarnim radom i radila sam s djecom s posebnim potrebama. Kada samo prije osam godina krenula u ovo to mi je trebao biti honorarni posao. Spletom životnih okolnosti to mi je sada plaća od koje živim; od nje plaćam režije, kupujem hranu, odjeću ... Posao mi je lijep, no inflacija će nas pojest. Nadali smo se povećanju, ove godine pogotovo, stoga smo i toliko razočarani. Pet kuna koje smo tražili još u veljači sada je već pojela inflacija, a mi ih nismo ni dobili, zaključuje Đitka.

Učenici Škola za odgoj i obrazovanje Pula

Iako je uloga pomoćnika u  nastavi u prvome redu pružanje podrške učeniku s teškoćama, on također ima ulogu pružanja podrške učitelju, roditeljima, školi i kurikulumu, napominje asistentica Maja Ramljak.

 - U svom radu, mi svakodnevno provodimo svoje radno vrijeme s djecom s višestrukim teškoćama, te se izuzetno trudimo, u suradnji s našim učiteljima zadovoljiti sve potrebe naših učenika, i izuzev odgojno-obrazovnih, budući da je većina naših učenika apsolutno nesamostalna u mnogim aspektima funkcioniranja.

Mnogi od nas u ovoj su školi dugi niz godina, te sa žalošću konstatiramo da cijena našeg rada nije porasla. Svjedoci smo kako je plaća učitelja porasla u više navrata, pa i unazad par tjedana posljednji put. To nas izuzetno raduje, jer na taj način se, između ostalog, iskazuje i poštovanje prema jednom zanimanju.

Naše se zanimanje ne vrednuje

Nažalost, naše zanimanje nije uopće vrednovano, dapače naša satnica je manja i od minimalne propisane studentske satnice. Kad sagledate to da su mnogi od nas također i roditelji, mišljenja smo da je naš rad vrednovan na način koji degradira i ponižava nas same, kao i zaduženja koje obnašamo u radu s najvunerabilnijom djecom našeg grada, navodi Ramljak.

"Naš status je još uvijek nereguliran, satnica mizerna i prekidaju nam se radni odnosi po završetku nastave što je rezultiralo sve težim nalaženjem pomoćnika u nastavi dok su potrebe za pomoćnicima  svake godine sve veće, nabrajaju u pismu koje su odaslali Gradu prije donošenja proračuna, a kao svojevrstan apel da ih se napokon čuje..."

Također, žalosti ih činjenica da je upravo Pula ta koja uporno održava najnižu satnicu za ovo zanimanje.

- Iako mi izuzetno volimo svoj posao, ukoliko se stanje ne poboljša, biti ćemo prinuđeni svoje nezadovoljstvo iskazati i štrajkom ili pak potražiti drugo radno mjesto.

Vjerujemo da bi takva naša odluka značajno opteretila odgojno-obrazovni sustav i izrazito smanjila kvalitetu nastave onima kojima je najpotrebnija, kao i ostalima koji u tom sustavu rade, zaključuju pomalo već očajni pomoćnici u nastavi Škole za odgoj i obrazovanje Pula, a koji - naglašavaju - istupaju i ime svih pomoćnika jer su svi "pod istom kapom".


FOTO: Luka Pretegiani

Nastavite čitati

Pula
 

(VIDEO) Poslušajte sjajan ženski saksofonski kvartet Roya koji je sinoć oduševio Puljane

'Roya' na perzijskom jeziku znači san ili vizija * Ovu jedinstvenu skupinu čine četiri izvrsne saksofonistice - Hrvatica Petra Horvat, Poljakinje Weronika Partyka i Betka Bizjak Kotnik te Slovenka Jovana Joka, a sinoć im se pridružio, uz nimalo nebitnu elektronsku podlogu, Neven Radaković * Premijerno su izvele skladbu "Malala" Jeana Denisa Michata u čast Malale Yousafzai, pakistanske aktivistice koja je dobila Nobelovu nagradu u dobi od 17 godina

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.