Pulski Možemo se javio priopćenjem koje je upućeno medijima i Državnom inspektoratu, a u kojem se osvrću na aktualnosti vezane uz Nacionalni park Brijuni, a o čemu je Istra24 prije koji dan pisala. Evo što kažu.
"Zbog količine korupcije i dekadencije koju nam svakodnevno servira HDZ, svakim danom postajemo sve manje na njih osjetljivi. Više nas te pojave ne iznenađuju. Zapravo krađu, zloupotrebu, pogodovanje i kršenje zakona - jednostavno očekujemo od čelnih ljudi u "njihovim" institucijama.
Zato možda vijest objavljena na portalu Istra24 u članku “Za trofejne rogove jelena aksisa lovci na Brijunima plaćaju i do 10 tisuća kuna” o organiziranom lovu u Nacionalnom parku Brijuni nije privukla veliku pažnju, nije se našla među prvim vijestima u dnevniku. A trebala bi. Zamislite da u nekoj uređenoj državi ravnatelj nacionalnog parka organizira lov? Zapravo takvo nešto nije ni moguće zamisliti.
Novi privremeni ravnatelj “potvrđuje da se lov organizira putem agencija s kojima otočje surađuje, a lovci se kući vraćaju s trofejima”. Na Brijunima su u lovu sudjelovali npr. bogati Arapi, Austrijanci, Talijani i Norvežani.
Zakon o zaštiti prirode u čl. 113. (4) zabranjuje gospodarsku uporabu prirodnih dobra u nacionalnom parku, te dopušta obavljanje ugostiteljsko-turističkih i rekreacijskih djelatnosti koje su u ulozi posjećivanja. Ista je formulacija o zabrani gospodarskog korištenja prirodnih dobara ponovljena i u Pravilniku o unutarnjem redu JU NP Brijuni u čl. 4.
Prema članku 20. Pravilnika o unutarnjem redu u Nacionalnom parku Brijuni, "na području Nacionalnog parka zabranjena je svaka vrsta lova i lovnih aktivnosti." Članak 21. zabranjuje nošenje i korištenje vatrenog oružja, kao i drugih sredstava pogodnih za lov (luk i strijele, klopke, mreže itd.) na području Nacionalnog parka. Na području Nacionalnog parka zabranjeno je rastjerivanje, proganjanje, uznemiravanje, hvatanje, ozljeđivanje i ubijanje životinjskih vrsta. Članak 16. kaže da se iznimno, na temelju stručne studije i uz dopuštenje Ministarstva, mogu hvatati životinjske vrste, ako to služi očuvanju životinjskih vrsta Nacionalnog parka. Uz dopuštenje Ministarstva, dozvoljeno je hvatanje životinjskih vrsta u svrhu znanstvenog proučavanja, radi provođenja sanitarnih mjera, te uspostavljanja prirodne ravnoteže.
Pravilnikom su predviđene kazne za kršenje navedenih odredbi. Bilo bi zanimljivo znati kako je JU uspjela doći do dozvola nadležnog ministarstva za lov u nacionalnom parku, pa to pitanje ovim putem postavljamo i Državnom inspektoratu, odnosno Inspekciji zaštite prirode, nadležnoj za korištenje i uporabu zaštićenih dijelova prirode", zaključuju pulski možemovci.