Zbog sumnje u zlouporabu povjerenja u gospodarskom kriminalu, Županijsko državno odvjetništvo podignulo je optužnicu protiv tvrtke TIM 2000, njezinog direktora Milije Mirovića i nekadašnjeg predsjednika uprave firme TIM 90, Darka Požarića, potvrdio je za Istru24 Požarićev odvjetnik, Vlatko Nuić.
Dorh, naime, smatra da su Mirović i Požarić društvo TIM 90 oštetili za otprilike 2,9 milijuna kuna.
Lančana reakcija
Optužnica, međutim, još uvijek nije potvrđena, niti je odbačena, a zasad niti vraćena na doradu. Predmet je trenutno u rukama Optužnog vijeća pulskog Županijskog suda, koje je zasjedalo prošlog tjedna, a koje tek mora donijeti odluku o tome hoće li se Požarić i Mirović morati braniti na sudu.
Jezgra priče vrti se oko zgrade u centru Pule, takozvane Porečanke, koja je do travnja ove godine bila u vlasništvu upravo TIM-a 90 (u stečaju).
Stečajni postupak nad tom, tada porečkom tvrtkom pokrenut je još u listopadu 2016. godine. Do tada je firmu vodio spomenuti Milija Mirović. Uz njega, da izdvojimo samo neke, a pojasnit ćemo i zašto baš te, glavni su ljudi društva svojedobno bili kontroverzni tarski poduzetnik Milan Naperotić te Darko Požarić.
Milija Mirović i odvjetnica Mia Mihovilović bili su ispred zgrade dok je trajao pokušaj deložacije stanara
Imena su to koja su, naime, isplivala na površinu tijekom istrage u međunarodnoj aferi Hypo banka. TIM 90 imao je, usput, račun otvoren u Hypo banci. A društvo Hypo Alpe Adria Leasing Holding osnovalo je tvrtku H-Abduco koja je u travnju na Fininoj javnoj dražbi kupila - a zapravo prebila dug - Porečanku.
Prošlotjedni pokušaj deložacije stanara/ki iz tog objekta, koji je trajao dva dana, ali je na koncu bio bezuspješan, tek je posljednji u nizu lančanih reakcija koje su uslijedile nakon što je nekad prominentna firma dotakla dno.
Deložacija odgođena
Istra24 neslužbeno doznaje da je prošlog tjedna donesena sporazumna odgoda deložacije, sve do ožujka iduće godine. Dotad će se novi vlasnik, H-Abduco, i stanari pokušati nagoditi oko otkupa stanova.
Kao što smo izvijestili, stanari i stanarke nisu htjeli napustiti stanove. No, priča o tome kako su uopće ušli u njihov posjed direktno je vezana za optužnicu i seže malo dalje u prošlost.
Milija Mirović je, za početak, oba dana, u društvu odvjetnice Mije Mihovilović, bio ispred zgrade.
Stanari/ke nisu htjeli napustiti stanove
S obzirom na to da smo o prodaji Porečanke prvi put pisali još u ožujku, Mirović nas je očigledno prepoznao, a pošto je u našem smjeru uputio opasku: „To su ovi koji pišu neistine o meni“. No, odbacio je naš prijedlog da opovrgne pisanje Istre24 te za naš portal da izjavu. Stoga smo još prošlog petka stupili i u kontakt s njegovom odvjetnicom, Mijom Mihovilović, koja nam je kazala da pitanja uputimo pismenim putem te će ona, ukoliko joj stranka, dakle Mirović, dopusti, na njih odgovoriti. Nažalost, to se do danas ipak nije dogodilo.
Barbariga-Dragonera
Ono što je Mirovića uzrojalo dvije su rečenice kojima svatko s elementarnim poznavanjem internet tražilice može ući u trag, a glase ovako: U izvješću austrijskih istražitelja navodilo da je Naperotić, savjetnik bivše uprave Hypo banke, bio jedan od glavnih operativaca u istarskom kraku afere. Prema izvješću, u dijelu afere koja je dovela i do projekta Barbariga-Dragonera, kao osobe koje su prekrivale pravo vlasništvo tvrtki i zemljišta na Vodnjanštini spominje i bivši većinski vlasnik tvrtke TIM 90 Milija Mirović.
Mirović je, naime, trenutno najveći vlasnik firme TIM 90 u stečaju, ali i direktor tvrtke TIM 2000, koja je, prema svim javno dostupnim dokumentima, iznajmljivala stanove i poslovne prostore u Porečanki, iako je stvarni vlasnik tih nekretnina bio TIM 90.
Vlasnik pak TIM 2000 je j.d.o.o. Fortuna Invest, vlasnice Jelene Darrer, dok je (jedini) član uprave - Milija Mirović.
Tvrtka TIM 2000 je važna za priču zato što je 2017. godine tadašnji stečajni upravitelj TIM-a 90, Zdravko Čupković, utvrdio, što je vidljivo iz njegovog izvješća, da dio poslovnih prostora i stanova u Puli trećim osobama iznajmljuje upravo ta firma, temeljem ugovora o zakupu i pripadajućih aneksa s TIM-om 90, pri čemu, citiramo, "predmetni ugovori nisu dostupni niti preuzeti od strane ovlaštene osobe dužnika, niti TIM 2000 uplaćuje zakupninu po tom ugovoru tvrtki TIM 90“.
Istra24 iz dobro upućenog izvora saznaje da državno odvjetništvo Požarića i Mirovića tereti da je TIM 2000, tvrtka-kćer (jedna od) TIM-a 90, sklapala ugovore o zakupu stanova i poslovnih prostora po cijeni znatno nižoj od tržišne vrijednosti stanova.
Nakon što je TIM 90 upao u blokadu, Požarić i Mirović, tada predsjednik i član Uprave te firme (s time da je odvjetnik Nuić naglasio da je Požarić bio na toj odgovornoj funkciji samo godinu dana), odlučili su preko TIM-a 2000, raznim ugovorima i aneksima ugovora s TIM-om 90, u Porečanku uvesti današnje stanare, sklapajući s njima, dakle, ugovore o najmu/zakupu. Kako saznajemo, obrana će tvrditi da stanovi nisu dani ispod cijene, već da te nekretnine nisu bile u fazi za najam zato što su bile u visokom stupnju roh bau faze, ali i da se prihodom od najma tri godine podmirivao dug TIM-a 90, sve do 2016., kada je društvo otišlo u stečaj.
Drugi dan je na teren izašla i interventna policija
Kao dokaz da stanovi nisu dani ispod cijene, Požarić i Mirović naveli su i vještačenja građevinskog vještaka iz 2016. i 2019. godine, koji je, navodno, utvrdio da je TIM 2000 u Porečanku uložio dva i pol milijuna kuna, ali i da je ta firma podmirila milijun i pol kuna dugova TIM-a 90, iz čega, pokušat će dokazati, proizlazi da su stvorili korist od ukupno pet milijuna kuna.
Opstrukcija postupka
Iz izvješća o tijeku stečajnog postupka i stanju stečajne mase iz 2019. godine, koju je sastavila tadašnja stečajna upraviteljica TIM-a 90, Vlasta Majstorović, vidljivo je da Milija Mirović kao zadnji zakonski zastupnik tog društva odbija preuzeti poštu i time „znatno otežava i usporava cijeli postupak u ovom predmetu, a iz cjelokupne kronologije događaja je razvidno kako se radi o opstrukciji postupka“.
Sve nekretnine TIM-a 90 bile su predmet ovršnih postupaka. Što se Porečanke tiče, riječ je o 43 stana, 36 garažnih mjesta i 36 poslovnih prostora. Većina stanova u zakup je dana između 2011. i 2013. godine.
Razlažući stavke, Majstorović je utvrdila da se režijski troškovi nekretnina dijele na one koji proizlaze iz vlasništva i one koji proizlaze iz korištenja nekretnine.
- Režijski troškovi koji proizlaze iz korištenja nekretnina (voda i struja, a sada i odvodnja Pragrande) odnose se na dio nekretnina u Puli (Porečanka, op.n.) i isti su se prefakturirali na zakupnika do dana raskida ugovora o najmu. Niti jedan račun nije plaćen, te je u toku postupak za naplatu“, izvijestila je Majstorović.
Stečajna upraviteljica je dvije godine ranije, 2017. napisala i da je u razgovoru s Mirovićem, Vodovodom i Elektroistrom došla do saznanja da je u posjedu stanova i poslovnih prostora Porečanke upravo TIM 2000, koji ih potom daje u najam/zakup fizičkim osobama. No, uvidom u raspoloživu dokumentaciju nije našla nikakav ugovor temeljem kojeg bi TIM 2000 uopće bio u posjedu tih nekretnina, a pritom ih još i iznajmljivati. TIM 2000 se pak tada očitovao sudu naglasivši da je u „zakonskom i poštenom posjedu“.
U zgradi netko ne preuzima poštu
Koncem ožujka, pred sam kraj dražbe na kojoj se Porečanka prodavala za 7,7 milijuna eura, iako joj je procijenjena vrijednost bila 10.357.422 eura, aktualni stečajni upravitelj TIM-a 90, Tihomir Zec, potvrdio je da je trenutne stanare u posjed stanova uvelo društvo TIM 2000, koji je bivši zakupnik, a kojemu je, pojasnio je Zec, odmah po otvaranju stečaja 2016. godine ugovor o zakupu - otkazan. TIM 2000 je, naime, 2019. godine pravomoćnom i ovršnom presudom Trgovačkog suda naloženo da stanove i poslovne prostore vrati TIM-u 90 u stečaju, ali društvo koje vodi Mirović to nije učinilo te je, dakle, pred Općinskim sudom u Puli pokrenut ovršni postupak radi iseljenja iz stanova i poslovnih prostora.
Kazneni postupak
Iz svega proizlazi da je TIM 2000 ipak imao osnovu za davanje stanova u najam, ali samo do 2016. godine. Je li, i na temelju čega, Mirović i nadalje naplaćivao stanarine, te je li taj novac uplaćivao društvu u stečaju koje je nekad vodio, ostaje, zasad, nepoznanica. Zec nam je, naime, početkom tjedna kazao da na ta pitanje ne može odgovoriti zato što je u tijeku kazneni postupak, kao i neki drugi sudski postupci.
Stanari/ke još uvijek ne žele izaći u javnost sa svojom stranom priče. Zasad se većina njih oslanja na odvjetnicu TIM-a 2000 Miju Mihovilović. Želeći ostati anoniman, jedan nam je stanar kazao da je problem to što novi vlasnik ne želi priznati ulaganja u stanove, a nije ih niti voljan prodati aktualnim „zakupcima“.
Stanove u Porečanki koriste i neki poznatiji Puležani: nekadašnji šef Odjela za prostorno uređenje Istarske županije, ljetos u akciji USKOK-a uhićen Sead Ibrahimović, poduzetnik Pero Plavšić i bivši direktor Glasa Istre Slaven Žmak. Sva trojica imaju svoja imena na poštanskim sandučićima, kao i imena tvrtki koje vode.
Stanari su osobnim vozilima blokirali prilaze zgradi
Plavšić nam se nije javio na telefon, Ibrahimović je odbio razgovarati, dok je Žmak, koji kroz tvrtku Adria Invest Company, registriranu na adresi Porečanke, s Plavšićem namjerava graditi stanove i hotel ponad pizzerije Tivoli na Velom Vrhu, kazao da stan ima u najmu, ali da ga u nekretninu nije uveo TIM 2000. Rekao je i da u zgradi postoje posjedi po „raznim osnovama“. Tko je njegov najmodavac, nismo uspjeli saznati, no Žmak je otkrio da je dotični s novim vlasnikom u pregovorima za otkup stana. Neslužbeno ipak doznajemo da u Porečanki ima nekoliko stanova koje je TIM 90 "dao" izvođačima radova, kako bi 'prebio' dug koji nije mogao platiti, pa su onda te tvrke uvele neke stanare.
Pa, iako odvjetnica Mihovilović nije htjela pojasniti poziciju svoje stranke, TIM-a 2000, iz žalbe koju je protiv rješenja o ovrsi pazinskog Trgovačkog društva prije mjesec dana odaslala na adresu Visokog trgovačkog suda, proizlazi da zahtjev za ispražnjenjem i predaju nekretnina smatra promašenim zato što ovrhovoditelj, firma H-Abduco, ničim nije dokazao da je TIM 2000 u posjedu tih nekretnina, već da posjed imaju - fizičke osobe.