HDZ-ov saborski zastupnik Anton Kliman uputio je zahtjev za kupovinom zemljišnih parcela vezanih za njegov mega hotelsko-apartmanski projekt u Barbarigi. Tvrtke u Klimanovom vlasništvu te parcele zasad koriste temeljem Ugovora o pravu građenja o kojem smo u više navrata pisali.
Radi se o parcelama u katastarskoj općini Vodnjan i to 520/10 veličine 8.414 četvorna metra; 520/11 veličine 4.745 četvrna metra i 553/43 veličine 242 metra.
Na tim parcelama od 2016. godine pravo građenja imaju dvije tvrtke u vlasništvu Antona Klimana: Barbariga Nova i Barbariga Vitality. Tvrtkama trenutno u ime Klimana vlasnički upravlja pulski odvjetnik Marino Folo.
Klimanov projekt je podijeljen na dva dijela: jedan se sastoji od hotela i kompleksa bazena, a drugi od 40 apartmana i desetak poslovnih prostora.
Trenutno su u tijeku radovi na apartmanskom objektu.
Edi Pastrovicchio mora ekspresno sprovesti natječaj
Prema Ugovoru o prijenosu prava građenja koji je, poput samog natječaja, maksimalno skrojen u korist Antona Klimana, korisnik prava građenja može u bilo kojem trenutku od Grada Vodnjana zatražiti kupovinu zemljišta.
Vrijedi napomenuti da je Kliman u trenutku dogovaranja posla bio ministar turizma u hrvatskoj Vladi.
Sukladno članku 14. spomenutog ugovora „Nositelj prava građenja ima pravo u vremenu za koje je osnovano pravo građenja podnijeti zahtjev za kupnju zemljišta na kojem je osnovano pravo građenja, a vlasnik se obavezuje provesti postupak prodaje zemljišta prema pozitivnim propisima i svojim općim aktima i to u roku od 60 dana od zaprimanja zahtjeva."
Drugim riječima, gradonačelnik Edi Pastrovicchio u ime Grada Vodnjana sada mora u ultra brzom roku provesti natječaj za prodaju spomenutih parcela. Da bi se raspisao natječaj najprije odluku o tome mora donijeti gradsko vijeće. Prije samog natječaja potrebno je provesti sudsko vještačenje u kojem će vještak graditeljske struke procijeniti vrijednost zemnljišta.
Osim vrijednosti zemljišta vještak mora procjeniti i vrijednost dosad izvršenih radova.
Cijena građevinskog zemljišta kreće se od 300-500 eura
Prema aktualnim cijenama sve ispod 300 eura po četvornom metru bilo bi nerazumno dok nam, zbog same blizine mora i opcije izgradnje i prodaje pojedinačnih apartmana, pojedini trgovci nekretninama kažu da bi se zemlja mogla prodati i za 500 eura.
Stoga se očekuje da bi cijena na natječaju mogla biti između 4.000.000 i 6.000.000 eura. U vrijednost parcele ulazi i komunalni doprinos koje je Kliman dosad platio u visini od oko milijun eura, kao i sami radovi na lokacija čija se vrijednost procjenjuje također na milijun eura.
Ti troškovi natječajnu cijenu podižu za dodatnih dva milijuna eura pa se očekuje da će se konačna cijena kretati u rasponu od 6.000.000 do 8.000.000 eura, od kojih dva milijuna ide Klimanovim tvrtkama.
Enigma porijekla 2.000.000 eura
Zanimljivo, Kliman je pravo građenja dobio još 2016. godine. Potom je Vitasovićeva, očito prijateljska, gradska uprava prije isteka trogodišnjeg roka za početak investicije bivšem HDZ-ovom ministru, umjesto oduzimanja zemlje, 2019. odobrila novi trogodišnji rok.
S obzirom da Kliman nije imao novca za početak investicije, godinama se čekalo i s naplatom komunalnog doprinosa koji je plaćen tek nakon učestalog pisanja ovog portala.
Ni nakon višekratnih upita ni Kliman ni njegov odvjetnik Marino Folo nisu željeli odgovoriti odakle 2 milijuna eura za doprinos i dosadašnja ulaganja.
S Klimanovim projektom su se u vezu dovodili Danko Končar, čija nekretnina u Barbarigi graniči s gradskim parcelama na kojima Kliman ima pravo krađenja, kao i Željko Mandarić vlasnik riječke tvrtke Adria Oil i još desetak drugih tvrtki povezanih s naftnim, špediterskim i nekretninskim biznisom.
Mandarić je vlasnik tvrtke Centar gradnje koja, prema podacima s oglasne ploče na gradilištu, trenutno izvodi radove u Barbarigi.
Deset konkretnih pogodovanja u slučaju Kliman
Najnoviji potez HDZ-ovog saborskog zastupnika posljedica je tek jednog od brojnih pogodovanja koje je vlast Klaudia Vitasovića odradila u korist Antuna Klimana.
1. Natječaj je raspisan tako da je na njemu mogao pobijediti samo Kliman jer je posjedovao jednu od parcela uključenih u projekt, preciznije market koji je u čudnim okolnostima kupio od Alberta Faggiana. Projekt je većim dijelom predviđen na gradskoj zemlji, a manjim dijelom na Klimanovoj, čime je on, de fakto, jedini imao izglede da zadovolji uvjete natječaja.
Temeljem suvlasništva na jednoj od nekretnina i provizornog idejnog projekta, Kliman stječe ekskluzivitet na natječaju i, naravno, pobjeđuje. Ponovimo, u vrijeme pokretanja projekta Kliman je u hrvatskoj vladi bio ministar turizma.
2. Da bi se natječaj raspisao Grad je morao učiniti brojne pravne radnje koje su uključivale parcelaciju i razvrgnuće suvlasničke zajednice sa susjednom parcelom. Naravno sve je išlo na trošak Grada Vodnjana.
3. Zemlja koja je 2015. procjenjena na vrijednost od 1.300.000 eura, Klimanu je na 66 godina iznajmljena za izrazito povoljnih 19.000 eura godišnje. Da je Kliman tada podigao kredit u banci godišnja kamata bi mu iznosila 3 puta više od iznosa naknade za pravo građenja.
S obzirom da plaćanje naknade počinje tek nakon dobijanja uporabne dozvole, Kliman dosad po toj osnovi Vodnjancima nije uplatio ni kune.
4. Natječaj je definiran tako da zakupac može u bilo kojem trenutku zatražiti prodaju zemlje što je grad dužan prihvatiti. Već se tada dalo naslutiti da je pobjeda na natječaju za pravo građenja u stvari prikriveni međukorak ka privatizaciji vrijedne nekretnine.
Sada je posve jasno da se od samog početka radilo o pažljivo dizajniranom planu.
Dosad su izvedeni radovi vrijedni oko milijun eura
5. Klaudio Vitasović je godinama izbjegavao Klimanu naplatiti milijune kuna doprinosa i na taj je način nanosio višemilijunsku štetu gradskom proračunu. Da je tomu tako, utvrdili smo analizom proračuna u razdoblju od 2018. do 2021. u kojima IDS-ova vodnjanska vlast uopće nije uplanirala višemilijunske prihode od Klimanovog projekta.
6. Vitasovićeva vlast tijekom 2018. i 2019. u dva navrata mijenja prostorne planove i iznova izlazi u susret Klimanu jer izmjenama on dobiva mogućnost gradnje dodatnih kapaciteta unosnih stambenih i hotelskih kvadrata. Broj ležaja za to područje skočio je s 220 na 320, broj soba sa 130 na 160, visina objekta podigla se s 12 na 18 metara, a zadnjim izmjenama plana Kliman više nije imao obavezu graditi brojna parkirna mjesta.
Ovaj je podatak ključan zbog sljedećeg pogodovanja.
7. U lipnju 2020. Vitasović i Kliman sklapaju dodatak ugovora o pravu građenja. Prema mišljenju nekoliko pravnih stručnjaka koje smo kontaktirali, sklapanje tog dodatka nije bilo u skladu sa zakonom. Postavlja se pitanje u čijem su interesu radili vodnjanski čelnici kada prilikom izračuna naknade nisu uzeli u obzir da je došlo do značajne prostorno planske promjene koja je korisniku prava građenja uvelike podigla profitabilnost projekta. Umjesto raskida ugovora i naplate penala, Vitasović na štetu grada Klimanu dodatno pogoduje te mu odobrava još tri godine neplaćanja koncesije.
8. Nekoliko mjeseci prije lokalnih izbora u svibnju 2021. Kliman traži da mu se ukinu sve dozvole i izdaju nove. Grad sve Klimanove zahtjeve bespogovorno izvršava.
9. Znakovito je i da državne institucije dosad nikad nisu postavile pitanje odakle saborskom zastupniku 2.000.000 eura koje je dosad uložio u projekt a koje nema u svojoj imovinskoj kartici.
10. Zanimljivo da, unatoč brojnim člancima i sumnjama u pogodovanje, istarski tužitelji nikad nisu doveli u pitanje Klimanov projekt, niti pokušali poništiti izrazito nepovoljne ugovore iako su imali razne osnove za to.
Za istarsko pravosuđe Kliman je naprosto nedodirljiv.