Radar

mala škola sofisticirane korupcije

VODNJANSKI KUMOVI Kako u sedam koraka zaraditi 45.000 eura

Način na koji je prodana mala građevinska parcela u Peroju školski je primjer dirigirane privatizacije javne imovine. U toj privatizaciji zaradu naravno nije ostvario Grad Vodnjan već obitelj dugogodišnjeg vodnjanskog gradskog odvjetnika. Evo kratkog uputstva za unosnu zaradu!


 
5 min
Dražen Majić ⒸFOTO: Manuel Angelini

Način na koji je prodana mala građevinska parcela u Peroju školski je primjer dirigirane privatizacije javne imovine. U toj privatizaciji zaradu naravno nije ostvario Grad Vodnjan već obitelj dugogodišnjeg vodnjanskog gradskog odvjetnika. Evo kratkog uputstva za unosnu zaradu!

Ako ste mislili da je 200.000 eura jedina zarada koju je obitelj Pajić ostvarila vezano za sudsku nagodbu s obitelji Šimunović u Peroju – gadno ste se prevarili. Procjenjujemo da se na susjednoj parceli zaradilo još 45.000 eura. Nova perojska štorija pravi je mali alkemijski bombončić.

Dakle, Grad Vodnjan imao je sudsku nagodbu s obitelji Šimunović s kojom se Goran Pajić, kao gradski odvjetnik, potajno dogovorio i od njih povoljno kupio zemlju na kojoj je onda zaradio 200.000 eura. Grad je sa Šimunovićem sklopio nagodbu koja se odnosila na brojne atraktivne nekretnine u Peroju.

Na jednoj obližnoj, veličine oko 2.500 metara, udio od 339 četvornih metara, s pogledom na Brijune, završio kod Katarine Pajić supruge Goranovog sina Nikole.

Način na koji se to dogodilo školski je primjer dirigirane privatizacije javne imovine. U njoj, naravno, zaradu nije ostvario Grad Vodnjan već obitelj dugogodišnjeg vodnjanskog gradskog odvjetnika.

Evo kratkog uputstva za unosnu zaradu!

Korak prvi: Troškovi javni - profiti privatni

Grad Vodnjan kao manjinski suvlasnik 2/15 (dvije petnaestine) parcele 1019/19 k.o. Peroj pokreće njenu parcelaciju. Većinski ostatak parcele ima obitelj Šimunović i njihov odvjetnik. Iako Grad Vodnjan ima samo manji udio na zemljištu, tadašnji gradonačelnik Klaudio Vitasović velikodušno prihvaća trošak izrade geodetskog elaborata.

U svakoj normalnoj upravi parcelaciju bi platio većinski vlasnik ili bi je suvlasnici platili zajednički, proporcionalno udjelu u vlasništvu. Godinu dana ranije obitelj Šimunović nudila je gradu otkup spomenutog udjela.

Ali kumovi su imali drugi plan: zaradu od prodaje gradske imovine usmjeriti u privatne džepove.

Nakon parcelacije iz 1019/19 formira se nova parcela 1019/382 KO Peroj veličine 339 četvornih metara.

Korak drugi: Dirigirani natječaj

Grad Vodnjan odlučuje prodati svoj udio od 2/15 u obje novonastale parcele: 1019/19 i 1019/382.

Tu se nameće prvo logično pitanje: zašto Grad Vodnjan nije sa suvlasnicima najprije dogovorio razvrgnuće suvlasničke zajednice pa u natječaj krenuo tek kad je postao stopostotni (1/1) vlasnik manje parcele?

Nekoliko službenika koji se u raznim istarskim jedinicama lokalne samouprave bave prodajom gradske ili općinske imovine potvrdilo nam je da bi to trebao biti jedini normalan model prodaje.

Nastavno na prvo, tu je i drugo logično pitanje: koji će kupac naivac kupovati dva sitna udjela na parcelama koje dijeli s drugim vlasnicima? Kupuješ mačka u vreći jer ne znaš što ćeš na koncu dobiti jer to, osim o Gradu Vodnjanu, ovisi i o ostala dva vlasnika.

Taj rizik može podnijeti samo onaj tko dobro pozna vodnjansku gradsku upravu i ostale suvlasnike.

Da je Grad Vodnjan prodavao čisto vlasništvo (1/1) cijena bi bila višestruko veća jer se na tržištu takvo zemljište prodavalo po 200 eura za metar. Ovako, Vitasović i Pajić stavili su parcelu na prodaju po cijeni od 90 eura.

Korak treći: Sudski vještak prijatelj

Prije no prijeđemo na treći korak - mala digresija u našoj školi korupcije: za izbjegavanje kaznenog progona prilikom manipulacije javnim nekretninama potrebne su dvije stvari: elaborat ovlaštenog sudskog vješataka i odluka većine na općinskom ili gradskom vijeću.

S ta dva dokumenta alkemičari su pokriveni.

Procjenu nekretnine obavio je sudski procijenitelj Sergio Zanghirella, stari prijatelj naših junaka, vodnjanskih kumova.

Kao usporedne i referentne parcele, temeljem kojih je odredio cijenu, Zanghirella je uzeo tri parcele na značajno lošijim perojskim lokacijama, udaljene oko kilometar od ove koju procjenjuje, s druge strane sela, daleko od mora. Iako na lošijoj poziciji jedna od parcela prodavana je po cijeni od 110 eura po metru.

Nakon što je vještak svoje rekao, Klaudio Vitasović stavio je onda parcelu na prodaju, a poslušno IDS-ovo vijeće podržalo je cijeli projekt bez ikakvog propitkivanja.

U prosincu 2019. raspisan je natječaj.

Korak četvrti: Usamljena natjecateljica Katarina

Međutim, s obzirom da Grad Vodnjan prodaje nedefiniranog mačka u vreći, na natječaj se javlja samo onaj tko je siguran da s Gradom i suvlasnicima kasnije neće imati nikakvih problema: obitelj Pajić!

Preciznije, Katarina Pajić, koja rutinski pobjeđuje na natječaju.

Da se izbjegnu eventualna iznenađenja tata Goran osobno je nadgledao natječajni proces i vlastoručno potpisao zapisnik na otvaranju ponuda. 

Tu je i mali bonus: uz popust od 10 posto na gotovinska plaćanje cijena se spustila na 27.500 eura. Ili 80 eura po metru.

Korak peti: Odgođeno razvrgnuće suvlasništva

Nakon toga Katarina Pajić se u zemljišnim knjigama upisuje na svoje dvije petnaestine i tek tada se tada obavlja razvrgnuće suvlasničke zajednice. 

Sredinom 2020. godine Katarina Pajić postaje stopostotna (1/1) vlasnica parcele 1019/382 k.o. Peroj.

Korak šesti: Monetizacija

Naravno, obitelj Pajić odmah parcelu stavlja na prodaju. 

Oglas je dostupan i danas: 339 četvorna metra prodavalo se za 72.000 eura. Cijena četvornog metra: 220 eura! Procijenjena zarada je oko 45.000 eura.

Toliko je mogao zaraditi Grad Vodnjan da je prodao svoju parcelu na najbolji mogući način.

Na telefonski upit ovog novinara 27.11.2020. godine muškarac koji se javio na poziv na oglašeni broju odgovorio je da je parcela prodana.

Korak sedmi: Smanji poreznu osnovu

U stvarnosti to se dogodilo tek u rujnu 2021. Tada je Katarina Pajić slovenskim državljanima prodala nekretninu za 30.000 eura. Ta je cijena u tom trenutku bila debelo ispod tržišne cijene.

Tu se postavlja logično pitanje: Zašto bi netko oglašavao nekretninu po 72.000 eura a onda je prodao za 30.000 eura? (vjerojatni odgovor: zbog plaćanja oko tisuću eura manjeg poreza)

Ima još bonusa! Na koncu naše štorije treba podsjetiti da je većinu gradskih akata vezanih za parcelaciju, raspisivanje natječaja ili razvrgnuće suvlasničke zajednice za Grad Vodnjan pripremao i nadgledao gradonačelnikov kum Goran Pajić.

Naravno, i masno naplatio. Godišnje oko 500.000 kuna!

 

  


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.