Benfica - Liverpool 1-3, Manchester City - Atletico Madrid 1-0

5 min
HINA
Ibrahima Konate Foto: EPA/MIGUEL A. LOPES

Nogometaši Liverpoola načinili su veliki korak prema plasmanu u polufinale Lige prvaka nakon što su u prvom susretu četvrtfinala u Lisabonu pobijedili Benficu sa 3-1.

Golove za "Redse" zabili su Ibrahima Konate (17), Sadio Mane (34) i Luis Diaz (87), dok je pogodak za portugalski sastav zabio Darwin Nunez (49). Uzvratni susret je 13. travnja na Anfieldu.

Momčad Jurgena Kloppa u posljednje vrijeme igra fantastično, a odličnu predstavu "Redsi" su pokazali i na stadionu Luz, posebice u prvom poluvremenu.

U posljednju 21 utakmicu izgubili su samo jednom (protiv Intera) te su tri puta remizirali.

Liverpool je od prve minute dominirao terenom i diktirao tempo igre, dok se domaćin koncentrirao na kontre.

Gosti su načeli Benficu u 16. minuti. Andrew Robertson je ubacio iz kornera, a Ibrahima Konate glavom pogodio za 1-0. U 26. minuti zaprijetio je Luis Diaz, no Odysseas Vlachodimos je bio spreman.

Drugi gol vidjeli smo u 34. minuti. Bila je to sjajna akcija Liverpoola koji je u tri poteza slomio domaću obranu. Trent Alexander-Arnold je poslao prekrasnu loptu do Diaza koji je u padu glavom proigrao Sadia Manea, a ovaj mirno zabio za 2-0.

U samoj završnici prvog dijela sjajnu priliku je imao i Mohamed Salah izašavši sam ispred vratara, no Vlachodimos je još jednom odlično reagirao.

Benfica je u prvom poluvremenu uputila samo jedan udarac u okvir suparničkog gola, no bio je to slabašan pokušaj portugalskog sastava. No, već u 49. minuti domaćin je smanjio zaostatak. Rafa Silva je ubacio s desne strane, Konate je  napravio veliku pogrešku promašivši loptu, a Nunez je iskoristio poklon.

Četiri minuta kasnije Nunez je mogao zabiti i drugi gol, no loše je pucao s ruba kaznenog prostora. Urugvajski napadač je zaprijetio i u 55. minuti, ali bez promjene rezultata. U 60. minuti je zaprijetio i Everton s ruba kaznenog prostora, no Alisson je odlično obranio.

Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Diaz u 87. minuti. Naby Keita je poslao sjajnu loptu kroz "srce" benficine obrane do Diaza, a bivši napadač Porta je zaobišao Vlachodimosa i zabio za 3-1. U posljednjim trenucima susreta Diogo Jota je mogao zabiti i četvrti pogodak za Liverpool. Primo je točan pas i u situaciji jedan na jedan s golmanom pucao ravno u domaćeg vratara.

Portugalski sastav je prvi put nakon 2016. stigao do četvrtfinala, no čini se kako će i ovoga puta to biti zadnja stanica. S druge strane Liverpool je prošle sezone zapeo u četvrtfinalu izgubivši od Real Madrida, no sada je korak do ulaska u polufinale gdje su "Redsi" posljednji put bili 2019. kada su na kocnu i osvojili Ligu prvaka.

Manchester City - Atletico Madrid 1-0

Kevin De Bruyne i Geoffrey Kondogbia Foto: EPA/PETER POWELL

Nogometaši Manchester Cityja pobijedili su na svom stadionu Atletico Madrid sa 1-0 (0-0) u prvoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka.

Pobjedu Manchester Cityju donio je Kevin De Bruyne pogotkom u 70. minuti.

Šime Vrsaljko je odigrao cijelu utakmicu za Atletico, a u zadnjoj minuti je zaradio žuti karton.

Od prve minute je bilo prilično jasno vidljivo da je Diego Simeone došao u Manchester ne izgubiti, ne primiti pogodak, a hoće li ga postići, to je bilo manje važno. Tako je i Šime Vrsaljko imao isključivo defenzivnu ulogu u ovoj utakmici. Pep Guardiola, s druge strane, nije srljao. Njegova je momčad kontrolirala posjed i zbivanja na terenu, ali smo u prvom poluvremenu vidjeli malo uzbuđenja.

Statistika je tako pokazala da su vratari Ederson i Jan Oblak bili nezaposleni, jer nije bilo nijednog udarca unutar okvira u prvih 45 minuta.

Domaća momčad je dvaput tražila od rumunjskog suca Istvana Kovacsa dosuđivanje kaznenog udarca, ali je on samo odmahnuo rukom na padove Bernarda Silve i Kevina De Bruynea u kaznenom prostoru.

Drugo poluvrijeme je, ipak, bilo nešto sadržajnije, a prvi udarac unutar okvira uputili su gosti. Konačno su uspjeli Atleticovi igrači organizirati pokoji kontranapad, a iz jednog takvog je u 51. minuti priliku za udarac dobio Marcos Llorente. No, lopta je išla ravno u Edersona, a ni udarac nije bio posebno snažan.

Nije trebalo čekati dugo ni na prvu intervenciju Jana Oblaka koji se u 55. minuti našao na iskušenju. Slobodan udarac sa 18-19 metara izveo je Kevin De Bruyne i gađao kut koji je pokrivao vratar Atletica. Oblak je u padu uspio zaustaviti loptu rukama, a onda je morao intervenirati i nogom kako bi ju izbacio prije nego što je na nju mogao dotrčati Raheem Sterling.

Trostruka zamjena igrača kod gostiju nije donijela formacijsku promjenu, niti je Simeoneova momčad postala opasnija za suparnička vrata. Griezmanna je zamijenio Correa, Llorentea Cunha, a Kokea Rodrigo De Paul.

Nakon dva neprecizna udarca glavom, Laportea u 64. i Mahreza u 68. minuti, iz dobrih situacija, te nakon još jednog Sterlingovog pada u kaznenom prostoru, i Pep Guardiola je zaključio da mu treba "svježe krvi" na travnjaku. Sterlinga je zamijenio Gabriel Jesus, umjesto Gundogana ušao je Jack Graelish, a Phil Foden je zauzeo Mahrezovo mjesto.

Upravo je 21-godišnji engleski reprezentativac bio ključna figura u pogotku kojim je Manchester City došao do vodstva u 70. minuti. Foden je primio loptu na 20-ak metara od vrata i našao se okružen trojicom gostujućih igrača, ali je sjajnim dodavanjem kroz noge suparničkog braniča izbacio Kevina De Bruynea koji se sjurio u kazneni prostor i iskosa s desne strane pogodio suprotan kut naciljavši točno pokraj Oblakove noge.

Sjajna akcija i sjajna završnica za 30-godišnjeg Belgijca koji je tako na najbolji način obilježio svoj 50. nastup u Ligi prvaka u dresu Manchester Cityja.

Dvojac Foden - De Bruyne napravio je pomutnju u Atleticovoj obrani i u 80. minuti. Samo zahvaljujući velikom broju nogu u kaznenom prostoru Atletica, lopta je završila u bloku, a ne u mreži, nakon De Bruyneovog udarca.

Foden je u 88. minuti i sam zaprijetio udarcem, ali je i taj pokušaj završio u bloku.

Pred kraj utakmice igrači su pomalo počeli gubiti i živce, pretjerali s oštrinom u nekim startovima pa je rumunjski sudac morao nekoliko puta izvaditi žuti karton. U zadnjoj minuti ga je zaradio i Šime Vrsaljko zbog prekršaja na Jacku Grealishu. Hrvatski reprezentativac je svoj obrambeni posao odradio na zavidnoj razini i bez pogrešaka.

Uzvrat u Madridu na rasporedu je 13. travnja.