1-2 na drosini

(FOTO) Dinamo ipak prejak za Istru, iako ostaje gorčina zbog suđenja

Hladni tuš za navijače Istre uslijedio je u 55. minuti, kada je đakovački glavni sudac Zdenko Lovrić dosudio nesporni jedanaesterac, koji je za novo i konačno Dinamovo vodstvo realizirao Mislav Oršić. No, sudac je nešto ranije, u istom tom Dinamovom napadu, morao dosuditi evidentni prekršaj nad Istrinim igračem, Pererom, pa penala ne bi ni bilo. Uz to, Ademi se u tom prekršajui ispričao sucu da ne dobije žuti karton!

4 min
Zoran Angeleski ⒸFOTO: Manuel Angelini

Unatoč nadanjima igrača i navijača da bi protiv najjače hrvatske momčadi pred svojom publikom mogli osvojiti bar jedan, ako ne i sva tri boda, Dinamo se pokazao prejakim za Istru i zasluženo slavio s 2-1.

Nakon erupcije oduševljenja na isteku prvog poluvremena, kada je Istra uspjela izjednačiti, hladni tuš za navijače Istre uslijedio je već u 55. minuti, kada je đakovački glavni sudac Zdenko  Lovrić dosudio nesporni jedanaesterac i koji je za novo i konačno Dinamovo vodstvo realizirao Mislav Oršić.

No, sudac je nešto ranije, u istom tom Dinamovom napadu, morao dosuditi evidentni prekršaj nad Istrinim igračem, Pererom, pa penala ne bi ni bilo.

Uz to, Ademi se u tom prekršajui ispričao sucu da ne dobije žuti karton!

U 58. minuti pokušaj centaršuta s desnog krila slučajno završava na Livakovićevoj vratnici, no ostalo je 1-2.

Sudac Lovrić dodatno je razjario bijes domaće publike kad je u 67. minuti, u naletu Istrinog napadača u Dinamovom 16-ercu, dosudio prekršaj za gostujuću momčad.

U međuvremenu je tragičar utakmice Caseres (autogol u 30.minuti) dobio drugi žuti karton i napustio teren.

U 70. minuti u mrtvoj šansi Oršić ne uspijeva zabiti svoj gol.

Istra je u velikoj želji za izjednačavanjem sve više riskirala što je otvaralo sve više prostora za Dinamove kontre, a koje su rezultirale novim jedanaestercem za Dinamo u 78. minuti, no sudac je ipak poništio svoju odluku nakon dojave iz VAR sobe i osobnog pregleda snimke. Istra je dobila još desetak minuta života.

Tada su u igru ušli Mihael Rovis i Slavko Blagojević, no Dinamo je otupio sve Istrine pokušaje do kraja susreta, zadržavši uvjerljivu poziciju najizglednijeg kandidata za još jednu titulu prvaka.

Igrače Istre zbog požrtvovne igre publika je ispratila velikim pljeskom.

Erupcija oduševljenja

Teško je sjetiti se takve erupcije oduševljenja domaćih navijača na pulskom stadionu, kao što je to bilo na samom isteku prvog poluvremena, kada je u velikoj gužvi u 16-ercu Dinama do lopte došla Istrina desetka Robert Mišković i mirno, ali odlučno svladao reprezentativnog vratara Domagoja Livakovića.

Premda je Dinamo prvih šest minuta dominirao na cijelom terenu, prvu veliku šansu imala je u 7. minuti Istra, kada je s desnog krila poslužen Belju koji u petercu puca u Livakovića. Tenzije su već tada porasle, no Dinamo je zatim  dominirao cijelo vrijeme, bez konkretnijih šansi.

No, sve jači pritisak urodio je plodom u 30. minuti kada je loptu s desnog boka vješto prema Lučićevom golu Istre uputio sjajno raspoloženi Mislav Oršić, da bi je, u pokušaju spašavanja, u mrežu nesretno pospremio Istrin veznjak Caseres. Dinamo je poveo.

Uz dobro popunjenu zapadnu tribinu, na sjeveru grlato je navijalo stotinjak Demona, a na jugu dvostruko više Bad Blue Boys. Ovi su se rugali domaćim navijačima  ("Demoni u koroni"), dok su  Demoni (koji ove godine slave 30 godina postojanja) više navijali za svoj klub.

Mateo Lisica igrao je na lijevom, a ne uobičajeno na desnom krilu; vjerojatno je trener Istre Garcia Gonzalo procijenio da je bolje na desnom krilu izbjeći nezgodnog Bočkaja. No, u drugom poluvremenu Lisica je prešao na desnu stranu.

Iako su neki mediji uoči pulskog susreta najavljivali da će od prve minute zaigrati u špici Dinamova napada, Bruno Petković ostao je na klupi, što i ne čudi s obzirom na formu Bartola Franjića i nedodirljiv status Mislava Oršića.

Petković je ušao u nastavku susreta, no uoči izvođenja naknadno poništenog penala uspio je ponovno, kao na posljednjoj utakmici protiv Istre  na Drosini, dobiti karton.

Tada je, prije dva mjeseca, nakon dobrog izdanja Istre, Dinamo pobijedio 0-2, uz poništen penal i crveni karton Petkoviću u finišu utakmice.

Pobjedničko slavlje vjerojatnog prvaka

Nakon ohrabrujuće pobjede nad Goricom u prošlom kolu, Istra je večeras u drugom poluvremenu hvatala mogućnost priključka sredini lige, nakon godina tavorenja  na njenom dnu. To pulski prvoligaš sve boljom igrom - zaslužuje.