Dok se redci i redci, stranice i stranice tekstova, analiza i predviđanja ovih dana ispisuju oko mogućih prelazaka pojedinih igrača u nove klubove i očekivanih strategija kojima će pojedini nogometni treneri jurišati na titule u sezoni koja počinje za kojih mjesec dana, ugledni nogometni portal Transfermarket ovih je dana bacio pogled unatrag i poredao svjetske klubove po posjećenosti utakmica.
S 3.193 gledatelja po utakmici, pulski prvoligaš NK Istra 1961 pozicionirao se na 627. mjesto najgledanijih klubova na svijetu. Podatak je ovo kojim se odmah pohvalio klub na svojim društvenim mrežama, izračunavši i da ovo ujedno znači 10. mjesto među prvoligašima nekadašnje Jugoslavije. Stranica glavnog sponzora 1. Hrvatske nogometne lige SuperSport, kao i neki portali poput Index.hr, poigrali su se odmah najboljim rezultatima kako bi stvorili sliku najgledanijih klubova ex-Yu lige.
(Prema podacima Transfermarkt i SuperSport)

Foto M. Angelini
NK Istre 1961 u to doba nije ni bilo na popisu klubova, ali time je njena skorašnja popularnost i vrijednija. Osim pulskog prvoligaša, na tablici se nalaze samo najpoznatija i najtrofejnija imena bivšeg jugoslavenskog nogometa, što najbolje opisuje rast Istrine popularnosti.
Srčanošću i šarmom Istra se u svega dvije do tri sezone prometnula u malo nogometno čudo pa se možemo nadati da će u ovo novo doba izrasti u jednu pravu novu zvijezdu poput, recimo, Veleža, u ono 'staro' doba.
Uvjerljivo najatraktivniji za gledatelje i pobjednik kada je u pitanju punjenje tribina splitski je Hajduk, klub koja je prije manje od mjesec dana preuzeo dosadašnji trener Istre 1961, urugvajsko-španjolski strateg Gonzalo Garcia, koji je velikim dijelom i azslužan za rast atraktivnosti igre zeleno-žutih i veliki skok u kvaliteti. Prenese li svoj uspješan trenerski rad i na splitskog prvoligaša, možemo očekivati i da se ovaj dio tablice u skorije vrijeme neće promijeniti. Paralelno, od novog Istrinog trenera Gorana Tomića, iskusnog stratega i nekadašnjeg pomoćnika jednog od najvećih trenera u nogometnih povijesti Svena Gorana Erikssona, očekuje se da i Istru zadrži u ovom društvu. Možda čak i pomjeri neko mjesto više na tablici.

Printscreen Transfermarkt.com
Po prvi put među najvećima
Zanimljivo je i da sarajevski klubovi Željezničar i Sarajevo mnogo čvršće drže poziciju posjećenosti od, primjerice, nekadašnjeg giganta, beogradskog Partizana, ali i da slovenski Maribor uživa iznimno sigurnu podršku svojih navijača.
Prema podacima Transfermarkta, Istra je u odnosu na prije tri godine skoro udvostručila posjećenost tribina, a već drugu godinu zaredom prosjek posjetitelja veći je od 2.000.
Možda ne zvuči puno u odnosnu na svjetske pobjednike, ali za naše pojmove, to su sasvim dobre brojke.
Ali, vrijedi spomenuti i one velike. Među rekorderima se, sasvim očekivano, nalaze južnoamerički klubovi poput argentinske River Plate čije utakmice u prosjeku s tribina prati 63.586 gledatelja te brazilskih Flamenga s 58.453 i Boce Juniors s 46.647.
Velike se brojke vrte i na sjeveru Europe. U britanskoj Premier ligi, primjerice, Manchester United na Old Traffordu prati u prosjeku 73.434 gledatelja po utakmici dok susjedni Liverpoolov Anfield prosječno napuni tribine s 55.809 posjetitelja.