republika - dugi
Sport i rekreacija

SP KATAR

Švicarska pobijedila Srbiju 3-2 i tim je rezultatom izbacila Piksijevu reprezentaciju

U drugoj ukamici skupine Kamerun je savladao pričuvni sastav Brazila s 1:0, pogotkom Aboubakara u 92 minuti * Švicarska je završila kao druga u skupini sa šest bodova, koliko je skupio i prvi Brazil koji  ima za jedan gol bolju razliku pogodaka. Srbija je, pak, ostala posljednja s jednim bodom, dok je Kamerun treći s četiri boda

6 min
HINA

Švicarska nogometna reprezentacija posljednji je, 16. sudionik osmie finala ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva nakon što je u susretu posljednjeg, 3. kola skupine G na stadionu 974 svladala Srbiju sa 3-2 (2-2).

Švicarska je povela golom Xherdana Shaqirija (20), Srbija je preokrenula preko Aleksandra Mitrovića (26) i Dušana Vlahovića (35), no Švicarska je sa po jednim golom na kraju prvog i na početku drugog poluvremena koje su postigli Breel Embolo (44) i Remo Freuler (48) stigla do pobjede.

Švicarska je tako završila kao druga u skupini sa šest bodova, koliko je skupio i prvi Brazil koji je istovremeno iznenađujuće izgubio od Kameruna sa 0-1 (0-0), ali je ipak Brazil imao za jedan gol bolju razliku pogodaka. Srbija je, pak, ostala posljednja s jednim bodom, dok je Kamerun treći s četiri boda.

Srpski izbornik Dragan Stojković odlučio se na potpunu ofenzivu od prve minute pa je u utakmicu krenu s dva klasična centarfora, standardnom Mitroviću pridodao je i Vlahovića. No, Srbija je mogla pasti u zaostatak nakon samo 20 sekundi, Xhaka je odlično proigrao Embola u kaznenom prostoru, švicsrski napadač je prvi stigao do lopte, ali je pogodio u prsa istrčalog Milinković-Savića, lopta se potom odbila do Xhake, ali srpski je vratar ponovno odlično reagirao.

Srpska ofenziva umalo je rezultirala vodstvom u 11. minuti, raspoloženi kapetan Tadić pripremio je situaciju za udarac Živkovića sa 20-ak metara, lopta je uzdrmala vratnicu, a na odbijanac nije najbolje reagirao Vlahović pa je Kobel uhvatio loptu.

Do prednosti je prva stigla Švicarska u 20. minuti, odlični Rodriguez je prošao po lijevoj strani, povratnom loptom pronašao Sowa koji je lucidno proslijedio na desno do Shaqirija koji je snažnim udarcem sa 10-ak metara kroz blok pogodio bliži kut.

Pogodak Shaqiria za vodstvoi Švicarske 1:0 protiv Srbije - foto: EPA/Ronald Wittek

Prednost nije dugo trajala, u 26. minuti Freuler je izgubio loptu, pritom je vjerojatno nagažen, ali sudac Rapallini je pustio da se igra nastavi, Tadić je ubacio s lijeve strane točno na glavu Mitroviću koji je izmaknuo pozornosti Akanjija i svladao Kobela.

Potpuni preokret Srbija je kreirala u 35. minuti, Shaqiri je neoprezno vraćao loptu sa sredine igrališta prema svojoj obrani, to dodavanje presjekao je Tadić i odmah potražio Vlahovića u kaznenom prostoru. To proigravanje presjekao je Freuler, ali nedovoljno dobro, pa se Vlahović ipak domogao lopte i zatim preciznim udarcem pogodio sam donji lijevi kut.

Zapavši u rezultatski zaostatak Švicarska je preselila igru na polovicu Srbije te uspjela poravnati i prije odlaska na odmor. Sow je odlično uočio utrčavanje Widmera na desnoj strani, uslijedio je prizemni ubačaj na pet metara gdje je natrčao Embolo i zakucao loptu u mrežu.

Odmah po početku nastavka Švicarska je opet povela nakon sjajne kombinacije. Shaqiri je ubacio u kazneni prostor za Rodrigueza, ovaj je petom uspio smiriti loptu i ostaviti ju za natrčalog Freulera koji je sa 11 metara pronašao nebranjeni dio mreže.

Iako je Srbija gubila u utakmici u kojoj je morala pobijediti za prolazak u osminu finala, Stojković je u 55. minuti iz igre povukao strijelca Vlahovića i ubacio Jovića, kasnije tijekom drugog poluvremena je izvadio i svoje najkreativnije igrače Milinković-Savića i Tadića, a to se pokazalo kao pogreška. Srbija u drugom poluvremenu više nije uspijevala niti zaprijetiti švicarskom golu, a u završnici utakmice Švicarska je mogla i povećati svoju prednost.

U 82. minuti pokušao je Akanji iz slobodnog udarca iz povoljne pozicije, ali je pogodio vanjski dio mreže, dok je Fassnacht u 88. minuti stigao u odličnu poziciju, no Milinković-Savić je pravodobnim istrčavanjem ušao u udarac.

Nervozni srpski igrači u sudačkoj nadoknadi pokušali su se i fizički obračunati sa švicarskim kapetanom Xhakom, no sudac Rapallini uspio je zadržati kakav-takav mir na travnjaku.

Švicarska će tako u osmini finala u utorak igrati protiv Portugala.

SRBIJA - ŠVICARSKA 2-3 (2-2)

Stadion 974

GLEDATELJA: 41.378

SUDAC: Rapallini (Argentina)

STRIJELCI: 0-1 Shaqiri (20), 1-1 A. Mitrović (26), 2-1 Vlahović (35), 2-2 Embolo (44), 2-3 Freuler (48)

SRBIJA: V. Milinković-Savić - Milenković, Veljković (Gudelj, 55), Pavlović - Živković (Radonjić, 78), Lukić, S. Milinković-Savić (Maksimović, 67), Kostić; Tadić (Đuričić, 78) - A. Mitrović, Vlahović (Jović, 55)

ŠVICARSKA: Kobel - Widmer, Akanji, Schaer, Rodriguez - Xhaka, Freuler; Shaqiri (Zakaria, 69), Sow (Fernandes, 69), Vargas (Fassnacht, 83) - Embolo (Okafor, 90+6)

KAMERUN - BRAZIL 1-0 (0-0)

Nogometaši Kameruna šokirali su reprezentaciju Brazila i slavili sa 1-0 u posljednjem dvoboju skupine G Svjetskog prvenstva, ali im to nije bilo dovoljno za plasman u osminu finala.

Gol Aboubakara kojim je Kamerun pobijedio Brazil

Strijelac pobjedničkog pogotka bio je kamerunski kapetan Vincent Aboubakar u drugoj minuti sučevog dodatka na kraju dvoboja, kad je glavom poslao loptu u mrežu nakon ubačaja Jeromea Ngoma Mbekelija.

Brazilski izbornik Tite izveo je svoju drugu postavu u dvoboju protiv Kameruna, a to je Daniju Alvesu donijelo 125. nastup za nacionalnu vrstu, čime se izjednačio na drugom mjestu liste s Robertom Carlosom, dok je na vrhu i dalje Cafu (142).

Iako su rezervisti bili na terenu, Brazil je dominirao veći dio utakmice.

Već u 14. minuti Gabriel Martinelli je odlično gađao glavom nakon preciznog ubačaja s desne strane, ali je kamerunski vratar Epassy izvukao loptu koja je išla pod gredu.

Unatoč nadmoći, Brazilci su na novi udarac unutar okvira čekali do sučevog dodatka, kad je Devis Epassy prvo obranio projektil Martinellija pod gredu.

U završnici poluvremena i Kamerunci su mogli do vodstva. Nakon ubačaja s lijeve strane lopta je došla do Bryana Mbeuma na drugoj vratnici koji je glavom poslao loptu pod gredu, ali je Ederson obranio.

Prvu priliku u drugom dijelu imali su Kamerunci. U 51. minuti šutirao je Aboubakar s desne strane, a lopta je prošla uz suprotnu vratnicu.

Taj udarac kao da je razbudio Brazilce koji su nanizali neko izglednih situacija u kamerunskom kaznenom prostoru, ali vratar Epassy i okvir vrata ispriječili su se Titeovim izabranicima na putu prema pogotku.

U 56. minuti je Gabriel Martinelli treći put gađao pod gredu i treći put je kamerunski vratar to obranio. Nakon udarca iz kuta Militao je pucao glavom, a Epassy uspio odbiti loptu u vratnicu.

Kako se približavao kraj utakmice brazilski pokušaji su postajali sve jaloviji, iako je izbornik Tite pokušao zamjenama unijeti malo više živosti. No, Kamerunci su se dobro branili i imali sjajnog vratara Epassyja.

I kad se činilo da će dvoboj na Lusailu završiti bez pogodaka, Kamerunci su došli do pobjede. S desne strane je idealan ubačaj poslao Jerome Ngom Mbekeli, a u kaznenom prostoru dočekao ga je Vincent Aboubakar i pogodio uz lijevu vratnicu brazilskog gola, a Ederson je samo pogledom ispratio loptu.

Kamerunski kapetan nije mogao suzdržati emocije pa je pogodak za povijesnu pobjedu protiv Brazila proslavio skidanjem majice. Kako je već imao javnu opomenu, zbog drugog žutog kartona morao je napustiti teren prije kraja. S igračem manje Kamerunci su se uspjeli obraniti.

Brazil će u osmini finala igrati protiv Južne Koreje, u ponedjeljak, 5. prosinca, s početkom u 20 sati po srednjoeuropskom vremenu. Tada će već znati protiv koga bi, u slučaju pobjede, igrali u četvrtfinalu, a to će biti pobjednik dvoboja Hrvatska - Japan.

Stadion: Lusail. Gledatelja: 85.986. Sudac: Ismail Elfath (SAD).

STRIJELAC: 1-0 Vincent Aboubakar (90+2)

KAMERUN: Epassy, Fai, Wooh, Ebosse, Tolo - Anguissa, Kunde (od 68. Ntcham) - Mbeumo (od 64. Ekambi), Choupo-Moting, Ngamaleu (od 86. Mbekeli) - Aboubakar

BRAZIL: Ederson - Dani Alves (C), Militao, Bremer, Telles (od 55. Marquinhos) - Antony (od 79. Raphinha), Fabinho, Fred (od 55. B. Guimaraes), Rodrygo (od 55. Everton Ribeiro) - Martinelli, G. Jesus (od 64. Pedro)

Žuti kartoni: Tolo, Kunde, Fai, Aboubakar (Kamerun); Militao, B. Guimaraes (Brazil)

Crveni kartoni: Vincent Aboubakar (Kamerun)