republika - dugi

VATRENI U POLUFINALU

VELIČANSTVENI USPJEH HRVATSKE! BRAZIL IDE KUĆI

Fantastična pobjeda Dalićevih izabranika: Hrvatska po treći puta u polufinalu  na svjetskim nogometnim prvenstvima * Regularni dio susreta završio je 0:0, produžeci 1:1 pogocima Neymara i Petkovića a onda smo penale tukli bolje od Brazilaca (ukupno 5:3) * Livaković opet junak utakmice, izvanredna asistencija Oršića * Srčana, odlučna i koncentrirana Hrvatska zaustavila je velike Carioce * Brazilski su mediji olako i krivo prognozirali da će Selecao lako protiv Hrvata *Za ulazak u finale SP- Hrvatska će igrati protiv pobjednika večerašnjeg ogleda između Nizozemske i Argentine

4 min
Istra24

Još jedan fantastičan uspjeh Hrvatske reprezentacije. Srčana, odlučna, koncentrirana Hrvatska zaustavila je veliki Brazil. I to boljem izvođenjem udaraca s bijele točke.

Opet je bilo napeto, neizvjesno, stresno. Takve valjda moraju biti, još od Rusije 2018., utakmice Hrvatske reprezentacije na svjetskim prvenstvima. Na SP-i u Rusiji, Hrvatska je u Sočiju u raspucavanju s bijele točke bila uspješnija od domaćina Rusije sa 4-3, a nakon što je regularni dio utakmice završio rezultatom 1:1, a produžeci 2:2. Kao i protiv Danske u osmini finala, posljednji 11-erac za Hrvatsku je tada pogodio Ivan Rakitić. Danas se povijest ponovila a kaznene su udarce pogodili Vlašić, Majer, Oršić i Modrić.

Još je jednom odlučan bio golman Livaković, koji je se za Brazilce pokazao nesvladivom branom: čak je 11 puta zaustavio njihove udarce u okvir gola, te je još jednom obranio jedanaesterac. Svi su igrači pokazali karakter i dali sve od sebe, ali pored golmana treba istaknuti doprinos Oršića koji je ušao samo 6 minuta prije kraja utakmice našavši dovoljno vremena za efikasnu asistenciju Petkoviću.

Prema najavama njihovih medija Brazilci su očekivali agilnu pobjedu protiv Hrvatske. Ipak, preračunali su se, jer baš i nije bilo tako. U prvom  poluvremenu Dalićevi izabranici čak su imali veći posjed lopte te su u obrani uspjeli neutralizirati Neymara i djelovati mirno, stabilno i čvrsto. Jednostavno, Hrvatska nije dala Brazilu da se zaigra i razigra.

Tijekom prvih 45 minuta Hrvastka je pokušavala prijetiti uglavnom kontrama, a Brazil je ipak uspio uputiti tri udaraca u oklvir gola. No, Livaković je bio spreman. Najteže je bilo u 5. minuti kada je golman Dinama neutralizirao pokušaj Vinicusa i u 35., kada Juranović  u posljednji trenutak izbija loptu pred Richarlisonom.

Sedam minuta kasnije Neymar je pucao iz slobodnog udarca, lopta se neugodno odbila od živog zida, ali hrvatski golman je hvata bez posebnih problema.

Drugo je poluvrijeme počelo teže, Livaković je već u 47. minuti imao dvije odlične reakcije. Opet se hrvatski golman dokazao u 55. minuti kada se nogom ispriječio udarcu Neymara iz blizine koji je bio prodrio duboko na lijevoj strani kaznenog prostora, te opet potvrdio svoju kvalitetu u 65. minuti kada je Paqueta izbio sam pred njime, a još jednom u 75. minuti uspješnom intervencijom ispred Neymara.

Tijekom sredine drugog dijela Hrvatska nije smanjila intenzitet presinga, niti je koncentracija opala te je uspješno kontrolirana nalete Brazilaca. No, petu opasnu prijetnju Brazila u drugom poluvrijemenu uprizorio je Paqueta, ali je njegov udarac s ruba kaznenog prostora Livaković sigurno zaustavio. U 89. minutu Petković se našao u prilici, no predugo je odgađao udarac, a zadnju je prijetnju uputio udarcem po sredini gola Antony u 94. minuti: hrvatski golman opet je bio spreman.

U prvom produžetku promjenu rezultata potražili su Pedro, i to škaricama, u 101. minuti (Livaković je opet bio na mjestu) te Perišić u 103. minuti kada se našao u prilici nakon odličnog driblinga Petkovića, ali je  njegova lopta odletila previsoko.

I onda se desilo ono što smo najmanje željeli. Kada su svi očekivali kraj prvog produžetka Neymar je fantastičnim prodorom dokazao svu svoju vrijednost i talent te je nakon duplog pasa s Paquetom zaobišao Livakovića i s blizine zastresao mrežu pod gredom: 1:0 nula za Brazil nakon 105 minuta igre.

Drugi je produžetak protekao uglavnom bez izglednih situacija, Hrvatska  nije uspjevala nametnuti u tom trenutku potrebnu napadačku igru u traženju izjednačenja sve do 117. minuta kada Bruno Petković prima asistenciju Oršića s lijeve strane i postiže svoj sedmi gol u dresu hrvatske reprezentacije: 1:1, šok za Brazilce, eksplozija sreće u stanovima, kafićima i svukud gdje je u Hrvatskoj bio upaljen televizor.

U 120. minuti Hrvatska je još jednom zaprijetila udarcem Majera preko gola, da bi samo minutu kasnije Livaković potvdio da je opet upravo on bio junak Hrvatske, kada je uspješno odbio udarac Daria Silve s vrlo izgledne pozicije u blizini gola.

U odlučujućem raspucavanju s bijele točke su Hrvati pokazali da su majstori u izvođenju jedanaesteraca i da imaju fantastičnog golmana.

Trenutak (foto FIFA)

HRVATSKA - BRAZIL 5:3 (1:1) (0:0)

Strijelci: 0-1 Neymar (105), 1-1 Petković (117.)

Marquinos: Vratnica (5-3)

HRVATSKA: Livaković - Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa od 110. Budimir) - Modrić, Brozović (od 114- Oršić), Kovačić (od 106. Majer) - Pašalić (od 72. Vlašić), Kramarić (od 72. Petković), Perišić

BRAZIL: Alisson, Eder Militao (od. 106 Alex Sandro), Thiago Silva, Marquinhos, Danilo - Casemiro i Lucas Paqueta (od 106. Fred) - Raphinha (od 56- Antony), Neymar, Vinicius (od 64. Rodrigo) - Richarlison (od 84. Pedro)

Pred oko 43.893 gledatelja (od toga 2000 Hrvata) na Stadionu Education City u Al Rayyanu pravdu je dijelio engleski sudac Michael Oliver. Asistirali su mu sunarodnjaci Stuart Burt i Gary Beswick. Četvrti je sudac bio Alžirac Mustapha Ghorbal. Nizozemac Pol van Boekel bio je VAR sudac, Talijan Massimiliano Irrati asistent VAR-a, dok je na VAR zaleđe pazila Amerikanka Kathryn Nesbitt.

ŽUTI KARTONI: Danilo (BRA, 25.), Brozović (HR, 31.), Casemiro (BRA, 68), Marquinhos (BRA, 77), Petković (HR, 117.)

Svijet

Sirski: Dronovi su ključni za stjecanje prednosti nad Rusijom

"Razvoj bespilotnih sustava moj je prioritet", rekao je Sirski na Telegramu nakon sastanka sa zamjenikom Vadimom Suharevskim. "Tražimo asimetrična rješenja kako bismo stekli kvalitativnu prednost nad brojčano nadmoćnijim protivnikom." Povećana uporaba bespilotnih letjelica s obje strane premješta sukob s bojnog polja na međusobne napade na vojnu, energetsku i prometnu infrastrukturu