Svijet

hrvatskog podrijetla

Gabriel Borić prisegnuo za predsjednika Čilea

Obećao je da će radni tjedan skratiti s 45 na 40 sati, zagovarati "zeleni razvoj" i stvoriti pola milijuna radnih mjesta za žene. U njegovoj 24-članoj vladi, 14 je žena. Podržava istospolne brakove i pravo na pobačaj


 
2 min
HINA

Obećao je da će radni tjedan skratiti s 45 na 40 sati, zagovarati "zeleni razvoj" i stvoriti pola milijuna radnih mjesta za žene. U njegovoj 24-članoj vladi, 14 je žena. Podržava istospolne brakove i pravo na pobačaj

Ljevičar Gabriel Borić prisegnuo je u petak za predsjednika Čilea što je označilo najoštriji zaokret u politici te andske zemlje od njezina povratka demokraciji prije tri desetljeća nakon krvave diktature generala Augusta Pinocheta.

U zgradi Kongresa u lučkom gradu Valparaisu, Borić, tetovirani bivši vođa prosvjeda i zastupnik, preuzeo je predsjednički pojas od svog prethodnika, milijardera Sebastiana Pinere, čime je postao najmlađi izabrani čelnik u toj zemlji.

"Prisežem pred čileanskim narodom", rekao je Borić u košulji i sakou, ali bez kravate što je nečuveno za jednog predsjednika Čilea.

Borićeva vlada u kojoj je većina žena, prisegnula je u petak. Nazočila su izaslanstva Sjedinjenih Država, Španjolske, Argentine, Perua i drugih. 

"Želim mu uspjeh u budućoj vladi", rekao je odlazeći predsjednik Pinera u završnom obraćanju te izrazio zabrinutost zbog politike identiteta, slabljenja pravosuđa i povećanja kriminala. "Ali i mudrost da razlikuje ispravno od pogrešnog", dodao je. 

Tridesetšestogodišnjak hrvatskog porijekla, jedan od najmlađih šefova država u svijetu, najavio je da će "pokopati" nekoć slavljeni čileanski neoliberalni ekonomski model koji datira iz doba diktature Augusta Pinocheta, ali nije to jedni način na koji namjerava izmijeniti Čile.

Bivši studentski aktivist koji je jedva zadovoljio minimalnu dobnu granicu za predsjedničku kandidaturu, na prvu je dužnost izabran prije sedam godina kad je postao zastupnik u nacionalnom parlamentu. 

Njegovo obećanje da će uspostaviti "državu blagostanja" u jednoj od država s najvećim društvenim nejednakostima u svijetu, u kombinaciji s progresivno socijalnom, ekološkom i feminističkom agendom, bilo je dovoljno da nadmaši desničara Josea Antonija Kasta na izborima u prosincu. 

Obećao je da će radni tjedan skratiti s 45 na 40 sati, zagovarati "zeleni razvoj" i stvoriti pola milijuna radnih mjesta za žene. U njegovoj 24-članoj vladi, 14 je žena. Podržava istospolne brakove i pravo na pobačaj. 

Najavio je i reformu čileanskog mirovinskog i zdravstvenog sustava u zemlji u kojoj jedan posto stanovništva ima četvrtinu njezina bogatstva. 


EPA/Alberto Valdes

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.