UN-ovo povjerenstvo danas je u opsežnom izvješću izrazilo zabrinutost zbog odnosa Kine prema svojoj muslimanskoj manjini, pri čemu se mislilo i na prisilan rad koji se prakticira prema Ujgurima, nastojeći pojačati pritisak na Peking, koji bi trebao poboljšati stanje s ljudskim pravima.
Saznanja grupe neovisnih stručnjaka koje je imenovao UN uslijedila su nakon niza saslušanja održanih prošli mjesec u Ženevi, gdje su grupe za zaštitu ljudskih prava pokrenule niz tema, uključujući i politiku Pekinga prema covidu-19, odnos vlasti prema aktivistima koji se zalažu za obranu ljudskih prava te odnos prema muslimanskoj manjini.
U prošlogodišnjem izvješću visokog predstavnika UN-a za ljudska prava stoji da bi se odnos kineskih vlasti prema Ujgurima, muslimanskoj etničkoj manjini, koja u pokrajini Xinjiang na krajnjem zapadu zemlje broji čak 10 milijuna ljudi, mogao opisati kao niz zločina protiv čovječnosti.
Kina odlučno odbacuje takve optužbe.
UN-ovo osamnaesteročlano povjerenstvo koje nadzire u kojoj mjeri razne države svijeta poštuju međunarodni sporazum o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, izrazilo je zabrinutost zbog "brojnih naznaka prisilnih mjera, uključujući i prisilni rad" koji se primjenjuje protiv etničkih manjina, osobito protiv Ujgura.
Povjerenstvo je pozvalo Peking da odmah donese zakon kojim se prisilne mjere zabranjuju, sustavi prisilnog rada ukidaju te da se oslobode sve osobe koje su obuhvaćene prisilnim radom.
Kina je povjerenstvu odgovorila izvješćem na 11 stranica u kojemu kaže da će pozorno proučiti preporuke te da je otvorena za njihovu provedbu. No u izvješću Peking odbacuje informacije o stanju u Xinjiangu te ih naziva "neistinitima".
Povjerenstvo je pozvalo i da se prestane sa "sustavnim" odmazdama i kaznenim progonima aktivista koji se zalažu za ljudska prava, kao i odvjetnika koji rade na ovom području.
Članovi povjerenstva izrazili su zabrinutost zbog informacija o sve češćim problemima brojnih stanovnika Kine s mentalnim zdravljem nakon dugotrajnih karantena u sklopu stroge kineske politike nulte tolerancije na covid.