Lijeva koalicija ostvarila je povijesni uspjeh na parlamentarnim izborima jučer u Kolumbiji, pokazuju djelomični službeni rezultati nakon više od 93 posto prebrojanih glasačkih listića, prenose danas agencije.
"Povijesni pakt", glavna oporba konzervativnoj vladi na odlasku, dobiva 17 od 102 mjesta u Senatu, gdje vodi sa 14,52 posto ispred svih drugih tradicionalnih, konzervativnih i liberalnih stranaka.
U donjem, Zastupničkom domu, lijeva koalicija na čelu s Gustavom Petrom, dobiva 25 od 165 mjesta i tako dolazi na drugo mjesto iza Liberalne stranke (32), ali rame uz rame s konzervativcima i s najvećim brojem glasova, pokazuju isti rezultati.
Stranka demokratskog centra, desnica na vlasti, koja je na prošlim parlamentarnim izborima 2018. osvojila najviše glasova za Senat, pretrpjela je težak poraz i ovaj put dolazi na peto mjesto i četvrto u Zastupničkom domu.
"Povijesni pakt je ostvario najbolji rezultat progresivizma u povijesti Republike Kolumbije", izrazio je zadovoljstvo njegov čelnik koji je istog dana, nakon stranačkih izbora na nacionalnoj razini, svečano imenovan kandidatom ljevice na predsjedničkim izborima 29. svibnja.
"Očekujemo pobjedu već u prvom krugu predsjedničkih izbora", rekao je Petro.
Kolumbija je oslabljena ekonomskim posljedica pandemije i gušenjem masovnih prosvjeda u proljeće 2021. protiv vlade, te su analitičari i predviđali da će birači kazniti vladu kojoj istječe mandat i stranku desnice "Demokratski centar".
Novost ovih izbora je da će žrtve sukoba s bivšom marksističkom gerilom FARC koja je položila oružje 2016., imati sada vlastite predstavnike u parlamentu u kojem je 16 mjesta rezervirano za njih u dva sljedeća saziva.
Takvi su uvjeti bili dogovoreni mirovnim sporazum između vlade i FARC-a (Revolucionane oružane snage Kolumbije) prije šest godina, no do sada nisu bili ugrađeni zbog niza zakonski sporova.
Prema sporazumu i FARC-ova nova politička stranka koja je imala malo uspjeha od početka 2018., ima zajamčenih 10 mjesta u Kongresu se do 2026. godine.
U desetljećima dugom sukobu od 60-ih godina između vlade koju su pomagale Sjedinjene Države i FARC-a koji se financirao otmicama i trgovinom kokaina, ubijeno je 260.000 ljudi, a milijuni su raseljeni.