Blagdani su svakim danom sve bliže, a s time i želje mnogih građana da što hitnije svoje domove okite s božićnim stabalcima.
Kao i svake godine, traju nedoumice o odabiru stabalca, hoće li to biti odrezano, posađeno u vazi ili umjetno, hoće li biti veliko ili malo, i u ovim vremenima jedno od najvažnijih pitanja, ono o cijeni, te na kraju kako ga okititi da bi pridonijelo što svečanijem blagdanskom ugođaju.
U cijelu blagdansku priču na jedan ekološki način uklopila se ideja pulske Herculanee o najmu živih božićnih stabalaca, koja je izazvala veliko zanimanje, pa je shodno tome u rekordnom roku udomljeno svih 200 stabala koje je ponudila Herculanea.
Stabalca Herculanee prije udomljavanja - Foto: Herculanea
Naime, pulska komunalna tvrtka je ove godine po prvi puta započela s projektom najma živih božićnih stabalca, nastavno na edukacijski projekt "Navike okreni, promjenu pokreni", cilj kojega je potaknuti sugrađane na svjesnije razmišljanje o otpadu, u ovom slučaju odbačenih božićnih stabala nakon praznika.
Pa tako iz Herculanee poručuju da su Puležani objeručke prihvatili njihovu inicijativu te uspješno pridonijeli zelenim blagdanima. Stabla će se nakon blagdana podijeliti raznim institucijama, ali pretpostavljaju da će ih neki građani zadržati i posaditi na vlastitim zelenim površinama.
Tragom božićnih stabala došli smo i do pulskih Plodina u Šijani gdje već godinama stabalca prodaje Mesut Asani, koji nam odmah napominje da se radi o svježe odrezanim stablima i to prije šest dana i koja se ne rasipaju kao kod nekih koji sječu obave dva mjeseca prije blagdana.
- Imamo uhodan posao i ovdje ispred Plodina smo već 14 godina, a prije toga smo prodavali na pulskoj tržnici. Veliko zadovoljstvo je što nam se svake godine vraćaju isti kupci, što je potvrda da su zadovoljni. Moram istaknuti kako radimo s domaćom robom i sva stabalca su iz okolice Bjelovara iz firme 'Narte' uzgojena baš za ovu namjenu, pa tako imamo i prvoklasne sadnice nordijske jele. Osobno više preferiram vrstu silver koja je i jeftinija od nordijske jele, a ima i puno intenzivniji miris koji ispuni cijeli dom doživljajem prirode, poručuje Asani.
Mesut Asani
Što se cijena tiče, Asani nam kaže da cijene borova ovise o veličini, pa ih tako u ponudi imaju već od 10 do 12 eura, a ima i onih većih koji koštaju između 20 i 30 eura , a cijena sadnica u prosjeku je od 25 do 30, a onih malo većih i do 50 eura.
Gospođa Rita Blažić kod Asanija je zadnji put kupila sadnicu nordijske jele prije pet godina, a kao razlog je navela da je trajala sve do sada, te dodala da od kupca kao što je ona nemaju previše koristi jer im eto dolazi svakih pet godina.
Rita Blažić s izabranom sadnicom
Pevex u Puli nudi odrezana stabalca, sadnice i umjetne borove, a cijene su veoma nalik onima kod Asanija. Raspon se kreće od 10 do 45 eura, ovisno o veličini, a kako nam kažu djelatnici ispred trgovine, sadnice su im 'razgrabljene' te ih više nema.
Spakirana stabalca ispred Pevexa
Umjetni borovi u Pevexu također ovisno o veličini dostižu cijene od dvadesetak pa do preko stotinu eura i kako je komentirao jedan od kupaca rekavši; "Ovo baš i nije za moj džep".
Umjetni borovi
Povijest ukrašavanja božićnih stabala
Zanimljivo je da je sve do 12. stoljeća u središnjoj Europi postojao božićni običaj stavljanja stabalca jela za stropove i to naopako, jer se tako simboliziralo kršćanstvo.
Osoba zaslužena za ukrašavanje stabala s lampicama je začetnik protestantske reformacije Martin Luther, koji je s upaljenim svijećama kao ukrasima želio djeci dočarati treperenje zvijezda preko noći.
Običaj se jako brzo proširio među protestantima, a kasnije i među drugim kršćanima u Europi, pa se tako početkom devetnaestog stoljeća običaj širi i u naše krajeve.