Život

DRUGI DAN BOŽIĆA

Danas je Štefanje. Zašto slavimo blagdan sv. Stjepana?

Blagdan svetog Stjepana Prvomučenika u katoličkoj se Crkvi slavi 26. prosinca


 
3 min
Istra24
Ilustracija: Pixabay

Blagdan svetog Stjepana Prvomučenika u katoličkoj se Crkvi slavi 26. prosinca

Danas je blagdan Sv. Stjepana Prvomučenika. U katoličkoj Crkvi slavi se, naime, 26. prosinca, drugog dana Božića, i državni je praznik u Hrvatskoj, kao i mnogim drugim državama.

Sveti Stjepan bio je prvi kršćanski mučenik ili prvomučenik, i jedan od sedam đakona izabranih u počecima Crkve. Bio je Židov iz Jeruzalema koji je prihvatio Kristov nauk, u Djelima apostolskim stoji kako je posebno brinuo za siromašne i nemoćne, piše 24 sata.  

U svojim propovijedima izravno je prozivao one koji su bili odgovorni za Kristovu smrt, iako je znao da će mu to prouzročiti probleme, piše 24 sata. Razbjesnio je moćnike jer se oko njega okupljalo sve više obraćenih Židova koji su prihvatili kršćanstvo. Životom i propovijedima slijedio je Kristov nauk, no na sličan ga je način slijedio i u smrt.

Ogorčeni njegovim propovijedima, pojedinci su počeli javno sa njim raspravljati o sadržaju Evanđelja, navodi 24 sata. Kako ga nisu uspjeli nadmašiti riječima, spletkama su postigli svoj cilj. Lažno su ga optužili da je govorio protiv Mojsija i Boga, a pismoznanci i starješine u Hramu jedva su dočekali.

Uhitili su ga 36. godine i pod optužbom za bogohuljenje doveli pred Veliko vijeće. Ondje su mu sudili uz lažne svjedoke, a Stjepan je, pripovijeda se, nadahnuto govorio o povijesti kršćanstva od Mojsija do Isusa te o činjenici da su ga Židovi pogubili, što je dodatno uznemirilo moćnike koji su ga tada odvukli izvan grada i kamenovali do smrti. 

Sveto Pismo prenosi kako je Stjepan tada, po uzoru na svog Učitelja, samo tiho zavapio: Gospodine, ne uzmi im ovo za grijeh.

Zbog svega toga postao je simbolom oprosta, ali i borbe protiv nepravde. Najčešće ga prikazuju kao mladića odjevena u đakonsko ruho te u jednoj ruci drži palmu, opisuje 24 sata, dok u drugoj drži kamen. Njegova smrt značajna je za prvu kršćansku zajednicu jer od tog dana počinju veliki progoni koji su rezultirali pogibijom mnogih vjernika, ali i iznjedrili neke od najvećih svetaca. Stjepan je također most vjere koja je omogućila preobraćenje još jednog velikog sveca, Pavla.

Djela apostolska, naime, pripovijedaju  da je Savao bio među onima koji su odobrili Stjepanovo smaknuće, ali je Stjepan sa zadnjim dahom molio Boga da oprosti njegovim ubojicama, a progonitelj kršćana Savao je kasnije postao sv. Pavao, apostol pogana.

Stjepan je prvi kršćanski mučenik i postao je zaštitnikom đakona, zidara, klesara, izrađivača lijesova i onih koji boluju od glavobolje. Ime Stjepan pak grčkog je podrijetla i već u sebi sadrži simboliku. Stefanos znači okrunjen ili ovjenčan, a vijenac je simbol nade, vječnog života i beskonačnosti. Osim Stjepana tako na današnji dan imendan slave Stefani, Stipani, Štefe i Štefanije, ali i Krunoslavi, Krune i drugi sa izvedenicom tog imena koji imaju imendan i u kolovozu.  


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.