Primorac pozvao Milanovića da objasni nejasnoće oko nabavke ECMO uređaja
Pa, ako si, NORMALNO, znao sve zašto nije prije naručivanja NORMALNO provedena stručna analiza stvarnih potreba za ECMO uređajima u Hrvatskoj, upitao se
„Ne želim govoriti da je ovo težak posao ni da su ovo teške teme. Kad nešto okarakteriziramo kao tešku temu, često propustimo priliku da o tome razgovaramo. A ako o tome ne razgovaramo, onda o tome malo znamo i samim time ne možemo ni promišljati kako ćemo promijeniti tu „tešku temu“ i kako će stvari ići na bolje“, govori nam Porečanka Fani Bugarin u intervjuu povodom dobivanja nacionalne nagrade za unaprjeđivanje sustava pružanje podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela
„Ne želim govoriti da je ovo težak posao ni da su ovo teške teme. Kad nešto okarakteriziramo kao tešku temu, često propustimo priliku da o tome razgovaramo. A ako o tome ne razgovaramo, onda o tome malo znamo i samim time ne možemo ni promišljati kako ćemo promijeniti tu „tešku temu“ i kako će stvari ići na bolje“, govori nam Porečanka Fani Bugarin u intervjuu povodom dobivanja nacionalne nagrade za unaprjeđivanje sustava pružanje podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela
Fani Bugarin više od jedanaest godina djelatnica je Centra za građanske inicijative Poreč (CGI). Riječ je o ljudskopravaškoj, feminističkoj, mirotvornoj i neprofitnoj organizaciji civilnog društva koja zapošljava petero osoba i pruža besplatnu pravnu pomoć.
Povodom našem razgovor s Bugarin priznanje je koje joj je uručeno 20. rujna u Zagrebu, i to za unaprjeđivanje sustava pružanje podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji. Nagradu dodjeljuje Mreža za podršku žrtvama i svjedocima onim osobama koje su doprinijele smanjenju posljedica kaznenih ili prekršajnih djela nasilja, smanjenju posljedica trauma uzrokovanih počinjenjem kaznenih djela, te koje su svojim aktivnostima unaprijedile sustav podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji u Republici Hrvatskoj.
Za početak čestitke na nagradi. Značajno je to priznanje i rezultat vašeg velikog zalaganja po pitanju podrške žrtvama.
Hvala vam. Voljela bih samo reći kako je Mreža podrške za žrtve i svjedoke kaznenih djela program koji je financiran od strane Ministarstva pravosuđa i uprave, a čini ga 11 organizacija civilnog društva iz cijele Hrvatske. Program vodi Ženska soba iz Zagreba, a cilj mu je pokriti dostupnost podrške žrtvama i svjedocima u kaznenom postupku. Na pet Županijskih sudova u Hrvatskoj postoji odjel koji se time bavi, ali u ostatku zemlje ne postoji. To vrijedi i za Pulu, iako je u planu njegovo pokretanje.
Međutim, svi bismo trebali imati jednaki pristup pravu i pravdi, pa zato Centar za građanske inicijative Poreč pruža takvu podršku na području Istarske županije. Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja 116 006 je broj koji je na razini cijele zemlje dostupan 24 sata na dan, sedam dana u tjednu. Oni su u rujnu obilježili desetljeće postojanja, te su ususret obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u Kući Europe održali konferenciju „Jučer, danas, sutra: Potrebe žrtava i svjedoka“. U sklopu tih događanja dodijeljena mi je nagrada za promicanje sustava podrške.
Ono što je meni jako važno u cijeloj toj priči jest to što je nagrada došla na prijedlog mojih kolegica i kolega iz cijele Mreže s kojima izuzetno dobro surađujem. Moram reći da nagradu doživljavam kao priznanje svima nama u uredu CGI-a.
Ovo nije posao jedne osobe, stoga čestitke idu i našoj pravnici Eleni Zahtila, ali i vanjskoj suradnici psihologinji Ivoni Orlić. Surađujemo nadalje i sa sucima, odvjetnicima, psihijatrima, predstavnicima policije… mislim da je taj sustav vrlo dobro posložen.
Kako u praksi izgleda vaš svakodnevni rad sa žrtvama i svjedocima kaznenih djela?
Dakle, ukoliko je netko žrtva ili svjedok, on ima – po Zakonu o kaznenom postupku i Kaznenom zakonu – određena prava. Njih ima čitav jedan popis, a koji mi naravno komuniciramo s njima. Emocionalna i praktična podrška jest ono prvo i najnužnije što pružamo žrtvama. To su tehničke i praktične informacije o njihovim pravima. Zatim idu besplatna psihološka i pravna savjetovanja, i ono što je najvažnije - pratnja na sud osobe od povjerenja.
Najviše za osobu/žrtvu možemo napraviti ako nam se javi još prije same prijave. Tada ju možemo pratiti na policiju, Državno odvjetništvo, kasnije na sud i Centar za socijalnu skrb, te joj tako pomoći u ostvarivanju vlastitih prava. Žrtve imaju prava, ali ona se najčešće ostvaruju na zahtjev, izuzev maloljetnih osoba koje ih dobivaju bez da ih zatraže.
Mi podršku pružamo tijekom i nakon kaznenog postupka, što je vrlo važno jer je žrtvama to ipak još neko vrijeme potrebno.
FANI BUGARINU postocima, u više od 85 posto slučajeva javljaju nam se žene, i to uglavnom nakon prijave policiji. Pri samoj prijavi, svaka žrtva dobije popriličan popis ustanova koje im na različite načine mogu pružiti podršku. No, u tom trenutku žrtva često ima smanjeni kapacitet razumijevanja svih podataka koji su tamo navedeni. Ipak, preporuka je da nam se jave jer mi se čini da imamo dosta širok spektar podrške. Možemo s njima raditi doslovce korak po korak, i upućivati ih o svemu što postupak uključuje
Sam kazneni postupak vrlo je složen, ali i vrlo jasan. Razumijevanje svakog koraka u svakom trenutku žrtvama je itekako važno. One su tad visoko traumatizirane, teško se nose sa svojom životnom situacijom, a pogotovo ako su u priču uključena djeca. Tu bude i straha od počinitelja te mnogo nepoznanica: gdje je on, je li u istražnom zatvoru, jesu li mu iskazane samo mjere, je li na slobodi, kako da se ona ponaša, što da kome prijavljuje…? Bezbroj je tu pitanja, a svaki je slučaj posebna priča.
Koliko vam je teško zadržati objektivnost i određenu emotivnu distancu tijekom takvih postupaka u kojima morate biti podrška ranjivim osobama?
Mislim da bi svi koji rade s ljudima trebali biti empatični. Empatiju bi trebalo osvijestiti i ona bi nam trebala biti pozitivni alat. S druge strane, moramo postavljati i granice da se možemo „sačuvati“.
Ne želim govoriti da je ovo težak posao ni da su ovo teške teme. Nije u redu da tako govorimo o tome jer kad nešto okarakteriziramo kao tešku temu, često propustimo priliku da o tome razgovaramo. A ako o tome ne razgovaramo, onda o tome malo znamo i samim time ne možemo ni promišljati kako ćemo promijeniti tu „tešku temu“ i kako će stvari ići na bolje.
FANI BUGARINAko je meni ovo teška tema, kako onda ja uopće mogu raditi s osobom koja to proživljava. To je njezin život. Čim nas osoba kontaktira, ja naglasim sljedeće: Oporavak je moguć, izlazak iz nasilja je moguć. Ne događa se preko noći, ali se na tome može raditi i potražiti svu moguću podršku te pri tom voditi računa o svom mentalnom zdravlju. Ovo potonje vrijedi i za žrtve i za sve nas ostale koji smo u sustavu
S obzirom na svjedočanstva žena s kojima uglavnom i radite, koliko je otežavajuća okolnost tijekom prijave i postupanja po prijavi, ako je nasilnik povezan uz izvore moći?
Nasilje je uvijek pitanje moći. Nasilnici uvijek imaju poziciju moći koju onda koriste na takav način. Mi s današnjim danom radimo s preko 430 osoba u Istri. Nema istog slučaja, svaki je različit. A bilo je naravno slučajeva u kojima su se žrtve susretale s osobama koje su na poziciji moći. Ja nekako još uvijek vjerujem u sustav jer njega čine ljudi, pojedinci. Uvijek ima onih koji bolje razumiju i rade svoj posao, a i onih koji baš i ne rade tako. Neću o pojedinačnim slučajevima, međutim sigurno da je prisutan puno puno veći strah kad je žrtva svjesna da je nasilnik negdje na nekoj poziciji moći ili unutar neke institucije gdje može imati utjecaja na ishod. U tom smislu mi pojačano surađujemo sa svim institucijama i pojedinačno odrađujemo redovne godišnje sastanke gdje se i takve teme otvaraju.
Žrtvi nikada nije lako dati kazneni iskaz, i to je dio u kojem nastojimo najviše pomoći. Dakako, nikad ne ulazimo u sadržaj samog iskaza, ali u način smijemo – u smislu da ih pripremamo što i kako govoriti u postupku.
Što nam trenutno govore statistike i trendovi u Istarskoj županiji vezano uz nasilje u obitelji?
Dakle, brojke vezane uz nasilje u obitelji i nasilje općenito su cijelo vrijeme u uzlaznoj putanji. Međutim, povećani broj procesuiranih prijava ne mora nužno značiti da je i nasilje u porastu. Ljudi čini se postaju svjesniji nasilja pa ga češće prijavljuju, i svjedoci i žrtve.
Ali da, nasilje evidentno je u porastu. Posebno primjećujem porast nasilja među mladima i porast nasilja prema starijim osobama.
Dakle, među najranjivijim skupinama društva?
Da, uvijek to ide prema slabijima. Kažem, nasilje je uvijek priča o moći.
Kako komentirate najavu premijera Plenkovića oko uvođenja femicida u Kazneni zakon, a na što smo i predugo čekali s obzirom na to da smo treća zemlja u Europskoj uniji po broju femicida? Na to smo, naime, upozoreni još u srpnju od strane Europske komisije.
Kazneni zakon, Zakon o kaznenom postupku i Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji su tri zakona koja bi trebala biti zahvaćena ovim najavljenim promjenama. One jesu nužne, posebno ako govorimo o femicidu. Ono što je bitno jest da još uvijek traje javno savjetovanje. Moramo konačno pravilno definirati sam pojam femicida.
Mi ćemo zajedno u uredu analizirati Nacrt i potom se na njega i referirati. Prema onome što se zasad dade iščitati iz reakcija raznih udruga i pojedinaca, izgleda da nisu svi zadovoljni načinom na koji se stvari mijenjaju.
FANI BUGARINPodatak da je u 20 godina u Hrvatskoj ubijeno 400 žena govori sam za sebe. Barem meni. Moja poruka je da nas žrtve uvijek mogu kontaktirati na broj 095 3500 773 ili potražiti potrebne informacije na stranicama mrezapodrskeisuradnje.com
Jesu li u kontekstu svega ovoga o čemu govorimo dovoljni postojeći kapaciteti Sigurne kuće Istra, ili su pak potrebe u našoj županiji trenutno i veće?
Koliko ja znam, potrebe su u svim institucijama s kojima surađujemo velike. Svi smo potkapacitirani i s ljudima i s vremenom. To se odnosi na policiju, Centar za socijalnu skrb, sudove i tako dalje. Problem s kapacitetima zasigurno postoji. Rješenje vidim samu u zapošljavanju stručnih i iskusnih ljudi, ali to je jedan tako zatvoreni krug. Dakle, problem je sustavni.
FANI BUGARINMi zapravo rješavamo posljedice prilikom rada sa žrtvama. Tako da se moramo vratiti na prevenciju koja je izuzetno bitna i dugoročno jedini izlaz. Ne govorimo više samo o školama, Građanskom odgoju, Spolnom odgoju i slično… sada već govorimo o tome da treba početi raditi s djecom u vrtićima. I ne samo s djecom, već i s odgajateljima i odgajateljicama, učiteljima i učiteljicama te stručnim službama.
Nije normalno da mladi i dalje šamar često ne smatraju nasiljem, da ljubomoru smatraju izrazom ljubavi, da se smatra da je u redu da se ženama ukazuje na to kako bi se trebale odjenuti ili pak da ih se proziva da im se nešto u životu dogodilo zbog načina na koji su bile odjevene, i slično. U velikom dijelu našeg društva te ideje su još uvijek prihvatljive
U kolikoj smo mjeri mi još uvijek zapravo patrijarhalno društvo i koliko još imamo prostora za „preodgoj“ u tom smislu?
Mi smo patrijarhalno društvo i imamo enormno puno prostora za preodgojem svih nas.
Za sam kraj, da se vratimo na femicid. Kako komentirate zastrašujući podatak da je gotovo pedeset posto žena ubijenih u Hrvatskoj život izgubilo „od ruke“ svog intimnog partnera?
To je strašno i ukazuje na potrebu promjena zakona, na postojanje rodno uvjetovanog nasilja i na činjenicu da nam je javni prostor prepun govora mržnje. To svakog dana možemo vidjeti na internetu, na portalima, u komentarima u kojima čitamo svakakve ludosti.
FANI BUGARINVelika je potreba podrške žrtvama. Nadam se da ćemo već jednom prestati propitkivati je li ona zaista žrtva, budući da je nasilnik susjede „uvijek lijepo pozdravio“… pa tko zna čime ga je izazvala, ona je znala izlaziti van i tako dalje i tako dalje… Ja to više ne mogu čitati jer je to takvo prosipanje bijesa i novo poticanje nasilja. U konačnici – to je pravi pokazatelj u kakvom mi društvu živimo. Mi živimo u društvu nasilja i netrpeljivosti gdje se govor mržnje ne prepoznaje kao takav. Sloboda govora ne znači govoriti što god hoćeš i dokle god hoćeš
Vjerujem da nam treba svojevrsni „restart“ koji bi uključivao edukaciju, senzibilizaciju i razumijevanje. Treba djeci dozvoliti da odrasle pitaju sve što im nije jasno i odgovarati im konkretnim i primjerenim odgovorima bez standardnih fraza i floskula. To vidim kao početak nužnog „preodgoja“.
Pa, ako si, NORMALNO, znao sve zašto nije prije naručivanja NORMALNO provedena stručna analiza stvarnih potreba za ECMO uređajima u Hrvatskoj, upitao se
U muškoj konkurenciji najbrži su bili Neven Baranašić, Deni Krnjus i Elvis Đukić, dok su među ženama najbrže bile Laura Bosnjak, Jasminka Marinčić Štifanić i Valentina Stančić
Nabavljajući drvca s korijenom građani skrbe za vlastitu obitelj, pomažu siromašnim obiteljima diljem Hrvatske ali i podupiru očuvanje i obnovu zelenih resursa Hrvatske jer drvca mogu naknadno i sami posaditi, poručuju iz Caritasa
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.