Krajem studenog, pulsko prenoćište za beskućnike „Rachem“, prvo takve vrste u Hrvatskoj, iz svog se prvotnog prostora u Tršćanskoj ulici preselilo u zgradu prihvatilišta u Valturskoj, riješivši time jedan od problema s kojima su se borili, onaj nedostatka prostora, ali i stekavši novu brigu – hladnoću i manjak grijalica.
Voditeljica prenoćišta Varja Bastiančić pozvala je tada sugrađane da pomognu darivanjem toplih prekrivača i radijatora kako bi se što veći dio prostora osposobio za prijem korisnika.
"Građani su nas oborili s nogu"
Desetak dana kasnije, Bastiančić nam radosno potvrđuje da je poziv urodio plodom; novootvoreni salon namještaja Prima prenoćištu je darovao poklon bon u vrijednosti 3.000 eura, a izuzetna pomoć građana pomogla je zaokružiti sliku pa "Rachem" već sada bez zastoja funkcionira na novoj adresi.
- Uspjeli smo, preselili smo se, a sada smo konačno dobili i krevete koji su nam falili. S donacijom namještaja zaokružili smo svoj ukupni smještajni kapacitet od 35 osoba. Odaziv građana je bio fantastičan! Veliko hvala svima. Ne mogu dovoljno puta to ponoviti, ali pomoć je bila tako velika da su me oborili s nogu. U par dana smo dobili i više nego što smo se nadali, rekla nam je voditeljica prenoćišta.
Važan je ovo podatak za "Rachem" jer svi dostupni kreveti stalno su popunjeni. U ovom trenutku u funkciji ih je 28, no preostalih sedam biti će postavljeno već od ponedjeljka i od tada se očekuje da svake noći i oni budu popunjeni.
Varja Bastiančić
No, iako prostora, deka i kreveta više ne nedostaje, gorući problem ostaju financijska sredstva. A to je, smatra Bastiančić, rješiv problem pa bi bilo žalosno da potraje.
- Nama godišnje nedostaje četiri tisuće eura za brigu, skrb i njegu svakog pojedinog beskućnika. Vjerujemo da u Hrvatskoj postoji 35 firmi koje bi se mogle organizirati na način da jedna firma bude sponzor jednom čovjeku, čime bismo svima mogli osigurati 24 sata na dan, sedam dana u tjednu, uslugu, hranu, boravak i sve moguće oblike skrbi koji su im potrebni. Ovaj iznos korisnik bi od trgovačkog društva primao putem sponzorskog ugovora, koje zahvaljujući njemu imalo poreznu olakšicu, objašnjava voditeljica "Rachema", koja koristi svaku prigodu da ovaj glas 'pusti' da putuje do onih koji ga trebaju čuti.
Novi život prostora u Tršćanskoj
Dosadašnji prostor prenoćišta pak ovim preseljenjem nije napušten niti će ostati neiskorišten. Štoviše, stavljen je u potpuno novu funkciju.
- Tamo se sada nalazi dnevni boravak koji se otvara u 13 sati i u njemu se stalno nalaze socijalna radnica i jedna djelatnica. Radno smo vrijeme pomjerili kako bismo tijekom dana što više skrbili za korisnike i pružili im sveobuhvatniju pomoć pa sada tamo rješavamo sve njihove socijalne potrebe, organiziramo individualne i grupne razgovore i radionice, veli Bastiančić.
A da nije potrebno puno da se riješi i 'problem više', dokazuje i podatak da je, zahvaljujući novom načinu rada i otvorenosti tijekom dana, prostor u Tršćanskoj u kratko vrijeme postao utočište još jednoj ranjivoj skupini naših sugrađana – onima koji imaju krov nad glavom, ali ne i dovoljno novca za život pod njime. Za njih, dnevni je boravak otvoren u pravo vrijeme jer najveće hladnoće tek stižu.
- Svakog dana tamo boravi 20 do 25 ljudi, s tim da dolaze i ljudi koji žive u ekstremnom siromaštvu. To su sugrađani koji inače imaju neki svoj prostor i ne spavaju kod nas. Jedan se dio korisnika, dakle, preseli navečer u 19h u prenoćište u Valturskoj, a nekolicina se vraća u svoj smještaj. Oni kod nas danju dolaze na hranu, grijanje, tuširanje i pranje rublja jer zbog velikog siromaštva sebi to ne mogu osigurati, objašnjava Bastiančić.
Korisnicima Tršćanske ponuđeni su tako obroci, mogućnost korištenja toaleta i kupatila s toplom vodom, mogućnost pranja vlastite robe, ali i rezervna garderoba i prekrivači.
Prostor u Tršćanskoj ulici
Najveća potreba su hrana i higijenske potrepštine
Zapošljavanje djelatnika u dnevnom boravku financira se iz projekta Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te europskog projekta 'Zaklada Solidarna' kao i projekta pod nazivom „Svjetionik solidarnosti“, objašnjava nam Bastiančić. Za sve ostalo i dalje se oslanjaju na pomoć građana i tvrtki voljnih pomoći.
- Što se hrane tiče, opskrbljujemo se isključivo donacijama i zbog toga još jednom pozivam trgovačka društva da dio svoje dobiti usmjere na nas, što će im se priznati kao porezna olakšica. Jako, jako nam je teško i zahtjevno kuhati i upravo zbog toga i tražimo ove donacije, objasnila je.
Osim hrane, svima koji mogu i požele pomoći dnevnom boravku ili prenoćištu za beskućnike, bit će koristan i podatak da su, uz hranu, najpotrebnije higijenske potrepštine poput toalet papira, deterdženata, šampona, sapuna i britvica. A, ni poklon za blagdane, kažu, neće odbiti nitko.
- Pozivam sve ljude da učinimo nešto lijepo za Božić i našim građanima iz prenoćišta osiguraju male paketiće radosti. Ne treba puno, i mali poklon s mašnom puno znači, poručila je Bastiančić.
Pomoć i donacije moguće je dostaviti u bilo koji od prostora Udruge Institut u Valturskoj, Tršćanskoj, Zadarskoj ili Dobrićevoj ulici u Puli, a za savjet i dodatne informacije o načinu na koji je moguće pomoći, građani se mogu javiti na broj telefona udruge 098 367 317.