Umirovljeni bračni par iz Luksemburga, Cindy i Patrick Tousch, više od godinu dana živi u Bašićima pokraj Tinjana u kući bez grijanja, bojlera, veš mašine i ostalih minimalnih uvjeta jer im HEP odbija priključiti struju. Cindy pati od multiple skleroze i astme, a Patrick, uz težak oblik astme, ima srčanih problema.
Foto: Cindy i Patrick Tousch/arhiva
- Situacija je strašna. Isprva smo koristili agregat, no na duge staze bilo nam je preskupo. Susjed nam je potom posudio struju, jedan produžni kabel. Sada stalno biramo koju ćemo prostoriju grijati, kada ćemo paliti bojler ili veš mašinu, prepričava Cindy Tousch.
Touschovi: uredno smo plaćali, ali je izvođač radova prestao dolaziti
Naši su sugovornici u Luksembrgu prodali sve što su imali i u svibnju 2021. kupili u Istri kuću za koju su vjerovali da će im biti gnijezdo za umirovljeničke dane. S prodavateljem su ugovorili dovršetak radova do listopada 2021. godine. A onda su, kažu Touschovi, počeli problemi.
- Trebalo je dovršiti cijelu okućnicu, nedostajalo je grijanje, bazen, kamin, tuš kabina, bojler i još mnogo toga. Mi smo isprva uredno sve plaćali, ali smo nakon nekog vremena stali jer izvođač nije izvodio plaćene radove. Tim smo novcem onda platili druge tvrtke da dovrše posao, kaže Cindy Tousch i dodaje da je kuća sada skoro dovršena, ali ostaje glavni problem HEP-a koji odbija priključiti struju.
Foto: Cindy i Patrick Tousch/arhiva
Naime, iako su Touschovi predbilježeni vlasnici, na kuću je i dalje uknjižen prodavatelj Damir Tadić. On odbija dati HEP-u suglasnost za priključenje struje i kaže da je priča sasvim suprotna tvrdnjama Touschovih.
Damir Tadić: isplaćeno mi je manje od 30 posto vrijednosti kuće
- Kuća je bila preko 90 posto gotova kada smo predali ključ Touschovima. Meni je pak isplaćeno manje od 30 posto ugovorene cijene, a ostali su dužni i izvođaču radova. Zbog toga sam odbio sam dati suglasnost HEP-u za priključenje struje. Ako to dozvolim ne znam hoću li novac ikada vidjeti, kazao je Tadić.
Iz HEP-a su nam potvrdili da struju ne mogu priključiti jer Tadić nije dao svoju suglasnost.
- U konkretnom slučaju, zahtjev za elektroenergetsku suglasnost je podnesen te ne postoje bilo kakve tehničke prepreke njegovoj realizaciji. Budući da je za prijenos Ugovora o korištenju mreže na novog vlasnika potrebna suglasnost prethodnog vlasnika, a koje u ovom slučaju izostaje, nismo u mogućnosti realizirati spomenuti zahtjev, rekli su iz HEP-a.
Foto: Cindy i Patrick Tousch/arhiva
Ovu informaciju međutim Touschovi nisu od HEP-a uspjeli dobiti ni nakon brojnih e-mailova i osobnih posjeta. Kažu kako im u HEP-u jednostavno nitko nije htio objasniti u čemu je problem. Obratili su se stoga labinskoj odvjetnici Loreni Smoković koja je potvrdila kako je i njoj, kao službenoj osobi, odgovor HEP-a bilo vrlo teško dobiti.
Lorena Smoković: U HEP-u ili ne razumiju, ili ne žele dati informaciju
- Obraćali smo se HEP-u elektroničkim putem u više navrata i na više adresa da dobijemo nekakav odgovor, ali bezuspješno. Na kraju sam morala osobno, s punomoći stranke, otići u Pulu kako bih dobila informaciju da se struja ne može priključiti jer nema suglasnosti vlasnika. I to nije bilo jednostavno. Moje su stranke taj odgovor čekale godinu dana, a mogle su ga dobiti za mjesec, kazala je odvjetnica Smoković i dodala kako je stekla dojam da djelatnici u HEP-u ili ne razumiju, ili ne žele dati informaciju.
Smoković je HEP upitala i za mogućnost alternativnog rješenja u vidu privremenog priključka, posebice zbog okolnosti da se radi o starijim i ljudima narušenog zdravlja, no ni time nije ništa postigla.
Foto: Cindy i Patrick Tousch/arhiva
Odlučila se stoga obratiti Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA). Ovdje su, kaže, bili vrlo susretljivi i poslali HEP-u zahtjev za očitovanjem i dokumentacijom. Do objave ovog članka još se očekuje odgovor HEP-a.
Ujedno, Touschovi su protiv Tadića podnijeli tužbu kojom traže da im prizna vlasništvo kako bi napokon dobili priključak struje.
Bez da prejudiciramo ishod sudskog procesa, činjenica da dvoje umirovljenika narušenog zdravlja godinu dana živi bez struje te da državna tvrtka ne nudi nikakvo rješenje u najmanju je ruku zabrinjavajuća. Sudovi postoje da bi rješavali sporove između zavađenih strana, no dok se proces ne riješi jednoj je strani u ovoj priči ozbiljno ugrožena egzistencija.