Život

KAO DA IH NIJE PREMALO

IZ PULSKIH AMBULANTI ODLAZE I LIJEČNICI KOJI SU TEK DOŠLI Dok Istarski domovi zdravlja tvrde da se bore za novi kadar, bivša liječnica otkriva svoju priču: "Dala sam otkaz nakon četiri mjeseca i nisam jedina"

Dok građani sve teže nalaze odabranog liječnika, plaćaju privatne preglede i "prebacuju" se u ambulante u drugim županijama, pulski Dom zdravlja uspio je naizgled nemoguće - izgubiti mladu liječnicu koja se doselila u Pulu i to zato što joj mjesecima nije isplaćivao subvenciju za stanovanje. Od njenog bivšeg poslodavca zatražili smo objašnjenje i novac je iznenada uplaćen. Ipak, jednog smo liječnika izgubili. Kako se ovo uopće događa?


 
7 min
Maja Jokanović ⒸFOTO: Manuel Angelini
Ilustracija

Dok građani sve teže nalaze odabranog liječnika, plaćaju privatne preglede i "prebacuju" se u ambulante u drugim županijama, pulski Dom zdravlja uspio je naizgled nemoguće - izgubiti mladu liječnicu koja se doselila u Pulu i to zato što joj mjesecima nije isplaćivao subvenciju za stanovanje. Od njenog bivšeg poslodavca zatražili smo objašnjenje i novac je iznenada uplaćen. Ipak, jednog smo liječnika izgubili. Kako se ovo uopće događa?

Jedna od ordinacija pulskog Doma zdravlja na Verudi koji, kao i većina istarskih dispanzera muku muči s nedostatkom zdravstvenog kadra, krajem ove zime ostala je bez nositelja. Mlada liječnica obiteljske medicine dr. Marijana Leko Kovač, nakon svega nekoliko mjeseci rada u ovoj instituciji, odlučila je promijeniti poslodavca. Puležani su tako ostali bez još jednog liječnika, a ionako ih je premalo.

Ono što ovu priču čini posebno tužnom jest činjenica da se radi upravo o liječnici koja je stigla iz drugog grada kao pojačanje. U Pulu se naime doselila jesenas, a na Verudi je počela raditi svega četiri mjeseca prije no što je dala otkaz. Vjerojatno najporažavajuće od svega je to što se na odlazak odlučila nakon što poslodavac prema njoj mjesecima nije ispunio dio svojih financijskih obaveza. Konkretno, u četiri mjeseca rada, dr. Leko Kovač nije isplaćena ni jedna rata subvencije za stanovanje u iznosu od 199 eura mjesečno, koju su joj se u IDZ obavezali isplaćivati prilikom zapošljavanja.

Situacija nije kakvom je IDZ predstavlja

Nakon objave razgovora s novim ravnateljem Istarskih domova zdravlja Manuelom Runićem na Istra24 u svibnju, liječnica se odlučila javiti u našu redakciju revoltirana, kako je rekla, onime što je u njemu pročitala. Da podatak kako je ovoj instituciji prioritet privlačenje deficitarnog kadra nije točan, osjetila je, kaže, na vlastitom primjeru.

Dr. Leko Kovač se u ordinaciji obiteljske medicine u dispanzeru na Verudi zaposlila 18. studenog prošle godine i s novim poslodavcem, IDZ-om, sklopila ugovor o radu te o isplati subvencija za stanovanje, koje za cilj imaju olakšavanje života liječnika u novom gradu. No, ova subvencija joj se nikada nije počela isplaćivati, iako je liječnica poslodavcu dostavila svu neophodnu dokumentaciju i ugovor o najmu stana.

Upravi IDZ-a obraćala se više puta i jedini odgovor koji je uspjela dobiti jest da je do zastoja došlo zbog kašnjenja sredstava koja je trebao uplatiti Grad Pula. Nažalost, iz razgovora koji su, kako kaže, često bili isuviše neformalni za jako formalnu situaciju, do nje su tijekom pokušaja rješavanja problema dopirale raznorazne nejasne i neformalne informacije, uključujući onu da pravna služba poslodavca nije na vrijeme proslijedila dokumentaciju Gradu iz čijeg se proračuna subvencija isplaćuje. Kasne papiri, kasni i novac.

Dr. Leko Kovač se tada obratila i samom Gradu, ali tamo je dobila tek informaciju da će joj subvenciju isplatiti poslodavac i da ona samo treba skupiti i predati sve tražene dokumente. A, njih je već odavno bila predala. Kada je uvidjela da se problem uopće ne rješava, liječnica je shvatila da je došlo vrijeme da promijeni poslodavca i osigura sebi primanja koja će zaštiti njenu egzistenciju. No, odluka da ode nije bila nimalo laka.

Foto: Pixabay

Nije ovo jedini slučaj

- Ja sam, znate, došla između ostalog i iz privatnih razloga pa mi je ova situacija time podnošljivija, ali nije puno lakša. Morala sam naći drugi posao, a ja sam završila specijalizaciju iz obiteljske medicine i zaista to volim. U pitanju su, osim toga, godine i godine školovanja, znate već i sami. To je ono čime sam se htjela baviti i što volim raditi. Ali, negdje se granica mora povući. Čovjek mora i sebe zaštititi. Pokušala sam sve što sam mogla, ali se problem nije rješavao i dala sam otkaz, rekla nam je dr. Leko Kovač te dodala da njena situacija nikako nije izoliran slučaj.

- Postoje i drugi kolege koji su naišli na probleme i morali otići, ali ne želi svatko iznositi svoju priču u javnost. Ima tu svakakvih razloga. Ni ja nisam o tome razmišljala dok nisam vidjela kako se iz istarskih domova zdravlja širi priča da su posvećeni traženju novih liječnika. To jednostavno nije tako i moja priča je dokaz za to. Ionako nas nema dovoljno. I sama pojedine preglede moram obaviti privatno i platiti zbog nedostatka medicinskog osoblja. Zbog toga su ove situacije još problematičnije, rekla je liječnica.

Financijska olakšica za deficitarno zdravstveno osoblje

O kakvoj se subvenciji zapravo radi? Istarska županija donijela je 2022. godine Program mjera za osiguranje potrebnih ljudskih resursa u zdravstvenim ustanovama i domovima za starije osobe čiji je ona osnivač, a isti se program primjenjuje i u Općoj bolnici Pula. Na osnovu njega, s Gradom Pula i s još nekoliko istarskih gradova, sklopljen je Sporazum o sufinanciranju u sklopu mjera stambenog zbrinjavanja po beneficiranim uvjetima. Ove su mjere namijenjene zdravstvenim radnicima zaposlenim u deficitarnim zanimanjima unutar Istarskih domova zdravlja u 2023. godini.

Grad Pula se tako obavezao da će, neovisno o iznosu stanarine, liječnicima koji zadovoljavaju uvjet za primanje ove subvencije, isplaćivati fiksni iznos od 199 eura mjesečno.

Istarski domovi zdravlja - Ispostava Pula

Isplaćeno nakon novinarskog upita

Kako dr. Leko Kovač niti euro od obećane (i ugovorom zajamčene) subvencije nije primila do 3. lipnja kada nam se obratila, kontaktirali smo Istarske domove zdravlja, zatraživši objašnjenje zbog čega se ovo dogodilo i kada će subvencija biti isplaćena. Na odgovor smo čekali punih mjesec dana, a kada je 3. srpnja konačno stigao, u njemu je stajalo kako je problem - u međuvremenu riješen.

- U cilju otklanjanja uočenih nepravilnosti, doktorici je isplaćena subvencija stanarine iz sredstava Grada Pule, stoji u odgovoru Tajništva IDZ-a, uz podatak da se liječnica Leko Kovač na spisku korisnika subvencije za 2023. nalazi za mjesece siječanj, veljaču i ožujak. Podaci o 2022. godine nisu spomenuti.

Doktoricu smo zamolili za provjeru informacije i potvrdila nam je kako je IDZ, prema bankovnom izvodu, zakašnjelu subvenciju za tri mjeseca uplatio na njen račun 26. lipnja, dvadesetak dana nakon našeg upita, ali i više od pola godine nakon njenog zapošljavanja na Verudi. Naknada za jedan radni mjesec, ipak, nije isplaćena.

Kako je doktoričin ugovor o radu tekao je od 18. studenog, a primila je subvenciju samo za mjesece nakon Nove godine, postavlja se pitanje radi li se o novoj grešci ili se stanovanje liječnika sufinancira isključivo u 2023. Ako je zaista u pitanju potonje, onda je pitanje i kako je moguće da liječnici prilikom sklapanja ugovora o radu od poslodavca ne dobivaju jasne informacije o financijskim sredstvima kojima pokrivaju osnovne egzistencijalne troškove. Definitivni odgovor saznat ćemo, nadamo se, uskoro jer smo IDZ-u uputili novi upit za pojašnjenje situacije. No, kakav god da bude, ovaj odgovor neće nadomjestiti jedno radno mjesto koje je ostalo nepopunjeno - zbog nesvakidašnje aljkavosti. Ili, kako to u odgovoru stoji - uočene nepravilnosti.

Nemamo ih pa ih gubimo

Pula, u međuvremenu, i dalje egzistira s manjkom liječnika u ordinacijama Domova zdravlja. Odlazak dr. Leko Kovač predstavlja jednog liječnika manje tamo gdje ih ionako nema dovoljno i sve se to događa iz sve, samo ne prihvatljivog razloga.

Ovakve situacije nisu tek pitanje subvencija i novca (iako govorimo o nečijoj egzistenciji), već su i pitanje poštivanja ugovora i dogovora. Pitanje poštovanja i dostojanstva. Osim toga, problem jednog liječnika, problem je i svih njegovih (potencijalnih) pacijenata. Problem je naš, postoji i, čini se, sve je veći.

Od IDZ-a smo zatražili podatke o svim gradovima u Istri koji s liječnicima sklapaju ugovor o subvencioniranju stanovanja te podatke o eventualnom ustupanju stanova na besplatno korištenje. Dostavili su nam sljedeće podatke:

Grad Pula nudi iznos od 199,09 eura mjesečno i u ovom trenutku na njega polaže pravo jedan liječnik. Zahtjev za sufinanciranje njegove najamnine za mjesec svibanj je otpremljen prema Gradu Puli s danom 9. lipnja 2023. godine, rečeno je u odgovoru.

Grad Umag sufinancira troškove smještaja za jednu medicinsku sestru, temeljem cjelogodišnjeg ugovora za 2023. Zaposlenici se isplaćuje fiksni iznos od 165 eura. Isplate se vrše redovito, jednom mjesečno. Za dvoje doktora je Grad Umag osigurao smještaj.

Grad Pazin sufinancira troškove smještaja za jednog medicinskog tehničara na stacionaru, također temeljem cjelogodišnjeg ugovora, u fiksnom iznosu od 165,90 eura. Isplate su redovito izvršavane.

Grad Buje su troškove smještaja za jednog liječnika sufinancirale za razdoblje od 1. siječnja do 28. veljače 2023. godine u fiksnom iznosu od 212,50 eura.

Grad Poreč je od lipnja osigurao smještaj za jednog doktora, a Grad Labin i okolne općine Kršan, Pićan, Raša i Sv. Nedelja od travnja ove godine započele su sa sufinanciranjem troškova smještaja za jednog djelatnika ispostave Labin.

Konačno, Grad Novigrad je sam osigurao smještaj za liječnika koji će raditi u ordinaciji obiteljske medicine u novigradskoj zdravstvenoj stanici.


Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.